Progressive Rock

jim αν και παει πολυς καιρος τωρα κατεβαζω το plastic people απο Birth Control! αυριο θα εχω και αποψη!! Thanx By the way!!οντως μ’αρεσει να το ψαχνω το 70ς πολυ!

Kαλα JIM… επαθα πλακα με Birth Control - Plastic People!!!

πες κ αλλα!! πες κ αλλα!σου εχω τυφλη εμπιστοσυνη!

Τελειωτερο ειδος δεν το θεωρω σε καμια περιπτωση. Προσωπικα υπαρχουν αλλα που με ξετρελενουν το progressive οχι ιδιαιτερα. Τι να πω δεν ξερω ισως δεν εχει την εκρηκτικοτητα που περιμενω απο την μουσικη και το νιωθω λιγομ ψυχρο

σε καταλαβαινω απολυτα.

το κακο ειναι οτι το μεγαλυτεο μερος του prog γραφτηκε στα 70ς και δεν υπηρχε τοτε αυτος ο heavy ηχος…εκτως sabbath k δυο τριων μπαντων.
και εμενα μου λειπει αυτη η εκρικτηκοτητα καμια φορα…αρκετες φορες…ειδηκα εαν ακουω για πολλες μερες 70’ς prog.αν και υπαρχεουν μπαντες που το ειχαν που κ που.

λεω να αναφερω μερικες μπαντες κ αλλες που σχετιζονται με αυτες ωστε οποιος γουσταρει τη μια απο αυτες να εχει κ καποια αλλα αναλογα κ αξιολογα πραγματα να ακουσει που ππολυ πιθανον να του αρεσουν.

οποτε εχω και λεω.Αν καποιος γουσταρει E.L.P τοτε θα καραγουσταρει και με Egg στην ιδια δαση πανω κατω…με καλυτερους μουσικους βεβαια :P:P

αν καποιος γουσταρει τα instrumental σημεια των kansas και γενικα το παιξημο στα 3 πρωτα τοτε θα ΚΑΡΑγουσταρει με Atlas - Bla Vardag κ αν καραγουσταρετε με αυτο τοτε το επομενο βημα ειναι οι ιαπωνες Kenso - Kenso II & Kenso III κ συνεχεια αυτων στους National Health

δε γινεται να μη τρελαθει κανεις με τους Κenso!!!αν σας αρεσε η μπαντα τοτε θα λατρεψετε τους λιγο πιο περιεργους γιαπωνεζους παλι Ain Soph.Instrumental παντα…οι οποιοι Ain Soph ειναι αρκετα επηρεασμενοι απο Camel (εποχης Raindances,Breathless αλλα κ παλιοτερα, κυριως 4 πρωτα) kαι ειναι κ στην ιδια φαση με τους Hatfield & The North στους οποιους επαιζε μπασο κ τραγουδουσε ο καταπληκτικος Richard Sincair απο Caravan!

αυτα ειναι μια αλισυδα κ πιστευω πως θα φανει χρησημη. οτιδηποτε ανεφερα το θεωρω απλα αριστουργημα!!!
δεν αναφερω ποτε κατω του 9 μπαντες κ δισκου οποτε αν θελετε δοκιμαστε τα.

και πληροφοριες στο www.progarchives.com

Σίγουρα το αγαπημένο…

Banco Del Mutuo Soccorso, Area, Maneige, Gentle Giant, Colosseum (κάπου είδα να αναφέρονται ως Krautrock το οποίο είναι και εντελώς λάθος) Anglagard, Rainbow Theatre, Magma, Bondage Fruit, Czeslaw Niemen, Premiata Forneria Marconi, Van Der Graaf Generator, Thinking Plague, Nekropsi, Eskaton, Aider Stellaire, Samla Mammas Manna, Dun, Embryo ( τα πρώτα), Le Orme, Los Jaivas, Il Balletto Di Bronzo, Solaris…

Και πολλά άλλα πολυαγαπημένα…

Η progressive δεν είναι μόνο οι Jethro Tull, King Crimson, Pink Floyd και Camel ρε παιδιά… Κοιτάχτε και λίγο έξω από την Αγγλία. Υπάρχουν χιλιάδες άλλες απίστευτες μπάντες…

εσυ τωρα πεταξες μεσα kraut, zeuhl, και ιταλικο…τα κανες αχταρμα εκει …
βαλτα με μια σειρα…
με ιαπωνια το εψαξες καθολου??

Φίλε μου το προοδευτικό ροκ είναι προοδευτικό ροκ άσχετα πως θέλει να το ονομάζει ο καθένας. Αφού το θέμα ζητάει αγαπημένες μπάντες, αχταρμάς θα γίνει η απάντηση. Την Ιαπωνία την έχω ψάξει πολύ (μόνο την μουσική τους, ότι άλλο εξάγει [ταινίες-ανιμέ] μου είναι αδιάφορο εώς εκνευριστικό) και γουστάρω τρελά το Prog τους και ιδιαίτερα το Zeuhl τους.

To Krautrock που το είδες;

(κάπου είδα να αναφέρονται ως Krautrock το οποίο είναι και εντελώς λάθος)

χαχαχαχαχα

απλα ειπα να αναφερουμε τις μπαντες με ειδος για καλο δικο μας αν θελει κανεις να ψαξει.

λεω να αναφερω μερικες μπαντες κ αλλες που σχετιζονται με αυτες ωστε οποιος γουσταρει τη μια απο αυτες να εχει κ καποια αλλα αναλογα κ αξιολογα πραγματα να ακουσει που ππολυ πιθανον να του αρεσουν.

οποτε εχω και λεω.Αν καποιος γουσταρει E.L.P τοτε θα καραγουσταρει και με Egg στην ιδια δαση πανω κατω…με καλυτερους μουσικους βεβαια :P:P

αν καποιος γουσταρει τα instrumental σημεια των kansas και γενικα το παιξημο στα 3 πρωτα τοτε θα ΚΑΡΑγουσταρει με Atlas - Bla Vardag κ αν καραγουσταρετε με αυτο τοτε το επομενο βημα ειναι οι ιαπωνες Kenso - Kenso II & Kenso III κ συνεχεια αυτων στους National Health

δε γινεται να μη τρελαθει κανεις με τους Κenso!!!αν σας αρεσε η μπαντα τοτε θα λατρεψετε τους λιγο πιο περιεργους γιαπωνεζους παλι Ain Soph.Instrumental παντα…οι οποιοι Ain Soph ειναι αρκετα επηρεασμενοι απο Camel (εποχης Raindances,Breathless αλλα κ παλιοτερα, κυριως 4 πρωτα) kαι ειναι κ στην ιδια φαση με τους Hatfield & The North στους οποιους επαιζε μπασο κ τραγουδουσε ο καταπληκτικος Richard Sincair απο Caravan!

αυτα ειναι μια αλισυδα κ πιστευω πως θα φανει χρησημη. οτιδηποτε ανεφερα το θεωρω απλα αριστουργημα!!!
δεν αναφερω ποτε κατω του 9 μπαντες κ δισκου οποτε αν θελετε δοκιμαστε τα.

και πληροφοριες στο www.progarchives.com

Προτιμώ να μην αναφέρομαι στα υποείδη. Μου αρέσει η γενικότερα ‘ομπρέλα’ του progressive rock. :slight_smile:

Φίλε συγγνώμη κιόλας, αλλά είμαι πολλυυυυύ παλιός. Καλά έκανες και ανέφερες κάποια ονόματα πάντως (εάν και δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις)…

προτημω να αναφερομαστε γενικα και στα υποειδη για να ξερει ο καθενας σε τι αναφερομαστε ξεκαθαρα.
ετσι μονο περνα γνωση απο τον ενα στον αλλον.

εγω φυσικα κ δε θα ακουγα τη συμβουλη κανενος εαν δε μου πει πρωτα τι παιζουν αυτοι που προτινει.

ΥΓ. ετσι για να επανερχετε το Thread.

λοιπον. αλλη μια ανακαλυψη που εχω κανει εδω και καιρο βεβαια…2 χρονια αλλα τωρα που το ξανακουω οφειλω να το προτεινω!

Marsupilami - Marsupikami [1970]

και αν γουσταρετε εχουν κ 2ο
Marsupilami - Arena [1971]

απλα ακουστε! ειναι ΜΠΑΝΤΑΡΑ!!!

Λοιπον…επανηλθα παλι με ενα ΔΙΑΜΑΝΤΙ!!!

το βρικα τυχαια…πολυ λιγεσ πληροφοριες για τη μπαντα…αλλα εψαξα κ αν θελει κανεις διαβαζει κ το review που εβαλα στο

http://www.progarchives.com/Review.asp?id=164900

Η μπαντα Forgas Band Phenomena

η μουσικη… η “μετενσαρκωση” της Canterbury σκηνης αλλα National Health, Hatfield & The North, με τη μιξη Fusion ευρωπαϊκο…οχι αμερικανικο(τεχνικη,κ βιρτουοζικα παιξηματα)
εξολοκληρου intrumental και η μπαντα αποτελει ενα Octet με 2 σαξοφωνα,βιολι,τυμπανα κιθαρα μπασο κ πληκτρα.

Ειναι προσωπικα ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ εχω ακουσει σε τετοια φαση!!! δεν λεω αλλα.διαβαστε κ το review.

θα ηθελα την αποψη σας σ’αυτα που προτεινω αν θα θελατε.
αν τα ακουσατε, αν τα βρηκατε.
και φυσικα να προτεινετε κι εσεις κ αλλες μπαντες. θελω να το ψαχνω το πραγμα.

Aπό αυτά που πρότεινες έχω ακούσει από παλιότερα Marsupilami που τα σπάνε.

Οι Marsupilami δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι ιδιαίτερο (και ειδικά το arena), ωστόσο αξίζουν τις συστάσεις σου.

Το όνομα Forgas Band Phenomena πρώτη φορά το βλέπω γιαυτό και θα κοιτάξω να τους ακούσω όταν βρω την ευκαιρία. Πολύ καλό το review σου στο progarchives.com

Θα μπορούσα να σου προτείνω πολλές μπάντες αλλά θα ήταν πιο εύκολο εάν μου έδεινες κάποια στοιχεία για το γούστο σου. Προτιμάς συγκροτήματα από συγκεκριμένη χώρα ή περίοδο, ακούς μόνο αγγλικό στοίχο, ποια σχολή ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερο;

ακούω κατι κομμάτια από κάτι τύπους που λέγονται magma και μπορώ να πω ότι γουστάρω.

Magma καθόλου άγνωστοι δεν είναι. Έχουν ξεκινήσει και μουσικό είδος (στην ουσία υποείδος του progressive rock). Το zeuhl.

χθες το βραδυ ακουγα το 1.001 Degrees Centigrades [1971]

κατι με χαλαει σε ολη τη φαση.τα φωνητικα κ κυριως η γλωσσα που τους κανει να τραγουδανε με τον τροπο που τραγουδανε.

oι Zao παλι με τρελαναν!!!

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=314562&highlight=underground#post314562

δες εδω.δε κανω πλακα.ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ!!!

@ μανος: ναι το ξέρω, για αυτό τους έψαξα. Ήθελα να δώ τι έιναι αυτό το είδος με το περιέργο όνομα. Βασικά μπήκα στο progarchives για να διαβάσω μια κριτική του camelspotter για ένα συγκρότημα που πρότεινε και μετά χάζευα από δω κ από κεί.