Progressive Rock

Ωραία πολύ καλά όλα τα grup αλλα γιατί δε βάζουμε και albums ??? να φτιάξουμε κάτι σαν top10 ή top κατι τέλος πάντον… δε ξεκοινάω εγώ την λίστα γιατί είναι το πρώτο μου post αλλα άν αρέσει κάτι θα κάνω!!! Yes,caravan,marillion,genesis,eloy,pink floyd , RUSH , kai βάλε… :-({|=

θα θελα να ξεκινησω με τη δηλωση οτι οι FLOYD δεν ειναι prog. μην μπερδευουμε το ειδος.
Ουτε οι RUSH oυε οι KANSAS ουτε οι GENESIS κτλ. Ηταν σε καποια περιοδο της καριερας τους ναι. να το δεχτω.Οποτε για εκεινη την ΩΡΑΙΑ περιοδο θα κανω ενα BEST OF. απο μερικα prog που θεωρω αγαπημενα χωρις να λεω οτι τα αλλα δεν μ’αρεσου νεξισου.
και χωρις συκγεκριμενη σειρα.
1.Camel - Camel
2.Genesis - Foxtrot
3.Rush - Hemispheres
4.Focus - Moving Waves
5.King Crimson - LIzard or Red (αυτο μου ειναι δυσκολο)
6.Jethro Tull - Passion PLay
7.Yes - Yes Songs
8.Transatlantic και τα 2
9.Kansas - song for america
10.E.L.P - tarkus h omonymo
Οι Gentle Giant ειναι ΠΟΛΥ καλοι, εχω 2-3.
Aπο αλλες μπαντες δεν εχω δυστυχως ολοκληρωμενη αποψη :frowning: αλλα που θα παει. αυτη ειναι προσωπικη αποψη παντα.μην παρεξηγουμαι.

:arrow: PINK FLOYD
:arrow: rush
:arrow: king crimson
:arrow: camel

na simplirwsw ki egw …

Iron Butterfly
Hawkwind
Pink Fairies
Deviants
Renaissance

Led Zeppelin
Queen
Magnum

ps. polles mpantes xaraktirizontai proodeytikes-de xreiazetai na kollate se tampeles.
episis osoi anafer8ikate stous Gong eyge! oxi mono i proodeytikoteri alla kai aptis poio paraksenes mpantes pou exoun vgei !

__Σωστός! 8) Εκπληκτική μπαντα!!! Είχαν έρθει και Ελλάδα και λένε ότι ΕΣΚΙΖΑΝ αν και μεγάλοι (πριν μερικά ήρθαν -είναι μπάντα πολλά χρόνια). Παιδιά, οι άνθρωποι παίζουν απίστευτη μουσική, και δεν είναι τυχαίοι, παίζουν πολύ δύσκολα πράματα. Αν δεν έχετε ακούσει καθόλου, κατεβάστε ή ακούστε απο φίλο το “Master Builder” το πιο γνωστό τους. Καταπληκτικό τραγούδι που τους αντιπροσωπεύει. Καλύτερα βέβαια να ακούσετε και να αποκτίσεται όλον τον δίσκο που υπάρχει αυτό το κομμάτι. Ο λόγος φυσικά για το “YOU”. :wink:

Απο GONG εχω το GASUESE και το ΕΧPRESSO II μετα Allen εποχη (1976). Ειναι πιο fusion φαση και οι συνθεσεις ειναι κοριφαιες με τον απιστευτο drummer, τα κρουστα και το ξυλοφωνο.για να μην μιλησω για παιξιμο. ο allan holdworth στο gasuese ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ! οπως και ο Moze στο αταστο bass.
αλλα και στο Expresso II οι μουσικοι ειναι στα ιδια επιπεδα αλλα χωρις holdsworth :frowning:
οσοι γουστατρουν intsrumetal πραγματα πρεπει να τα κοιταξουν.[/i]

__Οντως ρε φίλε… Τι DRUMMER είναι αυτός… βρε ποιος Billy Cobham και… Καλά :smiley: , και ο Bill είναι κορυφή και αγαπημένος (ακούω και το Spectrum τώρα -όλο τον δίκσο), αλλά αυτός ο τύπος “έπρεπε” να είναι το ίδιο γνωστός και αναγνωρισμένος. Παίζει απίστευτα -η απογοήτευση του drummer wannabe!

__Κορυφή και η γκόμενα -γριά μάγισσα! Απίστευτη και τρελή… φωνάρα. Με την πρώτη ευκαιρία θα τσεκάρω και τα cd που αναφέρεις (έχω ακούσει και άλλα, αλλά έχω μόνο τα You, Shamal και ένα live τους, το “LIVE ETC.”). 8)

Οι πιο τέζα μπάντες κατά τη γνώμη μου:
Pink FLoyd
Eloy
Camel

Cheers !!!

ρε παιδια που ειναι οι ολοι? κανενας δεν εγραψε εδω και βδομαδα…
τοσοι λιγοι ειμαστε??
αλλα καλυτερα. θα μπορουμε να παιζουμε διασκευες που δεν ειναι σουπες :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

ηθελα να συμπληρωσω και αλλη μπαντα λιγω πιο καινουρια

Spoke’s Beard!! Η μπαντα αξιζει πιστεψτε με.αν καποιος θελει να ψαξει ασ κειταξει το The Light το 1ο τους.αν σας αρεσε κειταξτε και το V μετα αν θελετε συνεχιζετε και με τα αλλα.

Υ.Γ: αν καποιος ξερει να μου προτινει καποιο Marillion.δεν εχω ιδεα.αν ειναι καλοι βεβαια γιατι δεν ακουγονται και πολυ.

Να προσθέσω και γώ με την σειρά μου.Πέρα από αυτά που προανέφερα στην 1η σελίδα λοιπόν.
Ark
Ayreon
Green Carnation
Symphony X

__Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις απο την εποχή του Fish (τραγουδιστής), απο τα παλιά τους δηλαδή. Είναι μάλλον η πιο γνωστή /αναγνωρίσημη εποχή τους. Αγοράζεις ένα απ’ τους καλύτερους concept δισκους του rock που έχει επιρρεάσει πολλούς, το Misplased Childhood και μετά βλέπεις. Αλλωστε, είναι πολύ γνωστά και δύο τραγούδια του, μάλλον θα τα έχεις ακούσει ήδη κάπου. Θα έλεγα πως είναι μία μάλλον καλή αρχή, να γνωρίσεις κάτι και πολύ καλό και πολύ γνωστό τους. 8)

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ…PINK FLOYD,RUSH,CAMEL,KING CRIMSON ΚΛΤ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ…
GREENSDALE
GENTLE GIANT
VANILLA FUDGE
IRISH TOUR(ΕΝΑ ΔΙΣΚΟ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟΣ)
GANDALF

εισαι ανθρωπαααααααααααααααααας!!! :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ
ΑΚΟΜΗ

Gryphon
TOAD
BLACK WIDOW
AKRITAS(ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟ 73)

Α ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ IRISH TOUR ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ IRISH COFFEE(ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΗΜΟΥΝ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ)

Μολις χθες κατεβασα και οχι αγορασα δυστυχως μια κοριφαια prog μπαντα. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
Atlas - bla Vardag ο δισκος… Απο Sweden τα παλικαρια και ωγαλαν μονο 1 δισκο το 79. για κακη μου τυχη. απο τα καλυτερα πραγματα που εω ακουσει στο ειδος!!!
Εχουν το κατι κλασικο μελοδικο των Focus ωρες ωρες.

και οσο για Gandalf θα το κοιταξω, αν και δε μ’αρεσει οταν ενας μονος του παιζει ολα τα οργανα γιατι ο καθε μουσικος βαζει το κατι δικο του στη μουσικη αλλα θα δουμε.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ!! =D> =D> =D> =D>

Να αναφέρω και το Yes - Close To The Edge άλμπουμ.
ΕΠΟΣ.
και Gentle Giant - Octopus
:–

ypokimenika den tha elaga pos einai to teliotero eidos mousikis…
an kai polla apo ta sigrotimata pou latrevo i kai esto mou aresoun einai progressive

PINK FLOYD
ELOY
GENESIS
YES
RUSH
TANGERINE DREAM

Ρε σεις focus/ash ra tempel που μπορω να βρω? Φανταζομαι κεντρο (αθηνα) γτ χαλανδρι…δε το κοβω :frowning:

το metropolis εχει ash ra temble αλλα κ focus σε cd. σιγουρα θα βρεις ομως σε vinyl(σιγουρα ακριβα)