Progressive Rock

ενα θα πω camelspotter σπερνουν οι ATLAS!!!

CAN
CAMEL
POPOL VUH
GENTLE GIANT
ELOY
NEKTAR
FOCUS
EMBRYO

KAI LIGO POLLLY … OLA TIS BRAIN (doskografiki)

[size=6]KAYAK - MERLIN[/size]…ΑΠΛΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ!!!

Akousa plaka plaka kamia 10aria kommatia Atlas kai einai arketa kaloi…
exoun periergo xexoristo ixo kai goustaro…
:smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Βασικα Benny οι Atlas εχουν 1 δισκο με 8 κομματια λεγεται Bla Vardag και τα κομματια ειναι τα εξης:1.Elisabiten
2.Pa Gata
3. Bla Vardag
4.Ganglat
5. Den Vita Tranans Vag
6.Bjornstorp
7. Hemifran
8.Sebastian
δεν ξερω αν ακουσες καποια αλλη μπαντα.Αν δεν ειναι αυτη τελικα που ακουσες ψαξε τα κομματια στο νετ.καρααξιζουν. :smiley: :smiley: πες κανα κομματι να ψαξω ρε συ απ’αυτα που ακουσες…σε εμπιστευομαι
Προτεινω και Gentle Giant - Aquiring The Taste Δισκαρος!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

oxi re file les na akousa alli mpanta?
lol :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
to avatar pou exeis einai o Alex Lifeson i mou fainetai? :?: :?: :?: :?:

telika pragmati akouga toso kairo akira kommatia apo Atlask
kai Booby Atlas… :? :? :? :? :?
afta pou mou egrapses omos den mporo na ta vro apo net… :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:
tha psakso apo kanena gnosto mou…
:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

χαχαχαχαχαχα οτι ναναι…
ναι ο Lifeson ειναι.Αντε αλλος ενας να βαλει Peart να κανουμε μπαντα!!!

Αμα θες και εχεις DC++ μπες και ψαξε στο Hub Anime Planet[APN] και θα με βρεις.παρε τη λιστα μου και κατεβασε τα.Κωλολενε!!!

Kαι μια ακομη μπαντα που κινειται στον χωρο του canterbury/jazzrock/psychedelic/prog oi Εgg - Egg 1971 Πολυ καλος ΔΙσκος.
γραφω μονο οσα μου κανουν την διαφορα και αυτος ο δισκος την κανει!!!
Επισης Gong - Shamal η εποχη που κινουνται απο canterbury/psychedelic σε πιο prog φαση και τα επομενα 2 αλμπουμς Gazeuse & Expresso II ειναι απο τα πλεον απιστευτα Fusion albums.πρεπει να τα κοιταξετε!!!

Και μια καινουρια μου ανακαλυψη…Marsupilami - Marsupilami 1970 πρωιμο Prog rock και αρκετα τζαμαριστοι με ωραιες αλλαγες στηα θεματα και αρκετα δυνατο παιξιμο.

NEU!!!(νοη διαβαζετε)
kraut Psychedelick space rock!

τα σπανε ολα χασιμο!

Επειδη γινεται πολυ συζητηση για το τι ειναι prog και τι οχι…και για να καταλαβαινετε τι ενοω εγω ως prog και στις περιπτωσεις οπου προτεινω μια μπαντα… παραθετω το link οπου προσπαθησα να διευκρινησω καποια πραγματα σχετικα με τον ορο prog για να καταλαβαινομαστε και καλυτερα.Περιμενω απαντησεις… 8) 8) 8) 8) 8)

http://www.rocking.gr/forump-48487.php#48487

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ PROG ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ PROG ΜΠΑΝΤΕΣ ΤΙΣ ΟΡΙΖΕΙΣ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΞΕΛΗΞΟΥΝ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ…

ε, ναι,κατι τετοιο πανω κατω.ημουν σαφης πιστευω :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΩ…ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ…

ash Ra Temble αν σας αρεσει η γερμανικη krautrock σκηνη ειναι MUST!!!
Soft Machine ΙΙΙ ΔΙΣΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! prog me jazz k psychedelic!!!

Καλα το Soft Machine III ειναι δισκαρος!!!

Σκεφτηκα να βαλω και τους Liquid Tension Experiment εδω μιας και μιλαμε και για μπαντες που παιζαν instrumental σε ιδια φαση αλλα το 70.οχι οτι παιζουν τα ιδια απλα…δε ξερω…αλλα οι τυποι εκει γραψαν μουσικη!!!και οχι στους Dream Theater.

Αντε να μου διαβασει τα DVD’s για να ακουσω Ash Ra Temple :evil: :evil: :evil:

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΩ…ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ…

Συνφωνω 8) 8) 8) 8)

ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ KAYAK.ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ MERLIN ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ Μ!@$$Σ…ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ DVD.ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΘΕΤΡΙΚΟ ΣΤΑ LIVE KAI ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΕΡΝΕΙ!ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ…

kayak ηθελα να κατεβασω αυτες τις μερες μιας και δε βρισκω.το melin και brand of the unseen.τι παιζουν ρε συ?μπορεις να περιγραψεις στο πολυ γενικο???

Σε όσους αρέσει το Progressive rock, ας ακούνε κάθε Δευτέρα βράδυ 10-12 την εκπομπή από το www.musicheaven.gr
Χρειάζεται να κάνετε download το winamp.
Αλλά μιλάμε για πολύ καλη μουσική, χωρίς λόγια…ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!

MONO TO MERLIN ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ…ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΠΑΛΑΝΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΕ ΒΙΟΛΙΑ ΚΑΙ ΦΛΑΟΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ROCK…ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΟΜΟΝΥΜΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΡΓΑ ΣΑΝ ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΙΝΤΑΡΕΙ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΠΛΗΚΤΡΑ…ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ SOLO.