Progressive Rock

μπορείς να κάνεις μια κλήση και για μένα γιατι δεν εχω μονάδες??

edit. η κρητη πλήρωσε για υπεραστικό. thanx!

στο 29% το download και ανέβαινει και ανεβαίνει !!!

[SPOILER][/SPOILER]

Eίμαστε κι οι δυό καμμέεεεεενοι

www.youtube.com/watch?v=lA4yEKp0na4

ντάξει. τι να λέμε. Τι incident. ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΚ.

Και όποιος διαφωνήσει η μούτζα του εξωφύλλου του Incident στα μούτρα του:p (και να του καεί το μπουζί στην ανηφόρα)

Ozric Tentacles!

[B]MAHOGANY FROG:Senna[/B]

Καναδέζικο κουαρτέτο παίζει 70ς προγκ ροκ και καταφέρνει μεσα σε μόλις 43 λεπτά να με κερδίσει. Eκτο αλμπουμ, 8 instumental συνθέσεις, αρκετά post rock στοιχεία, οι Can στο background, πλήκτρα να jamάρουν μαζί με δεκάδες άλλα όργανα (όλα τα μέλη παίζουν 3-4), μια χαρά, όλο ακούγεται νεράκι αλλά το αγαπημένο μου είναι το [B][U]Expo ?67[/U][/B]
Κυκλοφορεί από την (εταιρεία εγγύηση) Moonjune εδώ και μήνες αλλά το πήρα χαμπάρι τώρα. Eξωφυλλο και τίτλος παραπέμπουν στον μεγάλο Ayrton Senna.

Γεια χαρά prog κόσμε του ρόκιν. Λοιπόν, μπαίνω στο θέμα χωρίς πολλά πολλά. Στο σχολείο μας κάνει προγραμματισμό (οι τεχνολογικάριοι ξέρουν) ένας καθηγητής 55άρης, rock to thy bone, που σε αντίθεση με όσους άκουγαν ροκ-μέταλ στα 70ς-80ς και τώρα λένε “θα μεγαλώσεις και θα στρώσεις”, αυτός παραμένει όπως ήτανε, τρελά easy-going και cool τύπος. Σε φάση να πιάνουμε στα διαλλείμματα την κουβέντα για μπάντες και τέτοια. Επειδή λοιπόν, έκανε μια εγχείρηση και θα λείπει για 2 μήνες περίπου από το σχολείο, σκεφτήκαμε σαν τάξη να του κάνουμε ένα δώρο, και εγώ πρότεινα να είναι ένα LP από εκείνα που γουστάρει να ακούει. Τον δίσκο θα τον διαλέξω εγώ μια και είμαι ο μόνος από το τμήμα μου που ακούω ροκ, και έχω καταλήξει σε μια αρχική λίστα δίσκων, αλλά επειδή μου είναι σχετικά δύσκολο να αποφασίσω, θέλω και μια δεύτερη γνώμη από τους γνώστες!!! Η λίστα είναι οι εξής (δεν είναι όλοι οι δίσκοι prog, αλλά γενικά είναι κλασικό 70s ροκ και η σειρά που τους ποστάρω δεν μετράει, εκτός από τον πρώτο που είναι η βασική μου επιλογή μετά από κουβέντα με martian)

  1. Camel - Mirage
  2. Genesis - Selling England By The Pound
  3. Deep Purple - Burn
  4. Rory Gallagher - Irish Tour
  5. Thin Lizzy - Johnny The Fox
  6. King Crimson - In The Court Of The Crimson King
  7. Led Zeppelin - The Song Remains The Same
    8 ) Uriah Heep - The Magician’s Birthday
  8. UFO - Phenomenon
  9. Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon ή Wish You Were Here
  10. Jethro Tull - Aqualung ή Thick As A Brick ή Too Old To R’n’R, Too Young To Die (μια και με έναν κολλητό τον δουλεύουμε για την ηλικία του :p)
  11. Camel - The Snow Goose
  12. Yes - Close To The Edge
  13. Caravan - In The Land Of Grey And Pink

Από εσάς τι θέλω: Αν μπορείτε, να μου προτείνετε ποιον τελικά να επιλέξω, ή ακόμα και κάντε κάποια δικιά σας πρόταση απλά έχετε υπ’ όψιν ότι:
-Δεν θέλω να έχει βγεί μετά το 1980
-Θέλω να είναι γνωστός και επιτυχημένος δίσκος. Μην του πάω καμιά μπάντα που δεν την ξέρει και γίνω ρόμπα τελείως
-Θέλω να μην είναι πολύ δύσκολος δίσκος ή πολύ αυτοσχεδιαστικός-trippy, αλλά αρκετά song-oriented και με ωραίες μελωδίες.
-Θέλω να μου πείτε που μπορώ να βρω τον δίσκο αυτό στην Αθήνα ή online, σε [B]καινούριο βινύλιο[/B] πάντα, αρκεί [B]το συνολικό κόστος να μην ξεπερνα τα 35 ?[/B]. 2 πάνω-2 κάτω δε χάλασε κι ο κόσμος, αλλά προς θεού, δεν σκέφτομαι καν επανεκδόσεις τύπου “Thick As A Brick” που πάει στο 50άρι++.

Αααααυτά. Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά είναι αρκετά ειδική περίσταση. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :slight_smile:

Το μόνο που βγάζει νόημα είναι το Too Old…
Αλλά δεν είναι πολύ κλασικά όλα αυτά? Μήπως τα έχει?

Γι’ αυτό έχω βάλει αρκετά albums, ώστε σε περίπτωση που κάποια απ’ αυτά τα έχει, να έχω αρκετές εναλλακτικές (κρατάμε επικοινωνία οπότε τον εχω ρωτήσει ήδη)

Kαλά τα λέει ο χοπέτος. Προτείνω το εξής:

Κλασική μπάντα, σχετικά μη προβεβλημένο live, αυτοκρατορικό, δαγκώνει από την αρχή μέχρι το ΕΠΙΚΟ τέλος. Η συμφωνική καλπάζει όλη την ώρα και η μπάντα βρίσκεται χωρίς βλέμμα. Η ακρόαση είναι απόλαυση. Το πράμα σπαρταράει από ζωντάνια. Είναι δώρο.

[B][U]Δείγμα[/U][/B]

Ελπίζω να βοηθάω.

Μας έκαψες τώρα και μόνο το In the Land… έχω από αυτούς.

Χοπέτε και λοιποί που θέλετε να βοηθήσετε, update επειδή επικοινώνησα μαζί του, από τα άλμπουμ της λίστας αποκλείουμε τα Pink Floyd, το Snow Goose, και το The Song Remains The Same!!! Από όλους τους άλλους κάτι έχει αλλά ευτυχώς όχι αυτά που έχω εγώ στο μυαλό μου (πχ από Genesis έχει το Lamb) :smiley:

Πάντως αυτό με το live είναι πολύ καλή ιδέα (όχι μόνο για Caravan) απλά κρατάω και μια πισινή μην πουλιούνται τα βινύλια σε τίποτα τρελές τιμές!!! Anyways, θα κάνω και μια δικιά μου έρευνα αγοράς, θα σας πω τι βρήκα και αν έχετε κάτι να προτείνετε, εδώ είμαστε και μιλάμε!!! Αν τα έχετε βρει εδώ στην Αθήνα πάντως σε κάποιο δισκάδικο πλην του Public όπου βρήκα μερικά και σε ανεκτές τιμές, μιλήστε για να γλιτώσω τα μεταφορικά από εξωτερικό!!!

Thanks και πάλι!!!

Αν είναι από τα κλασικά Zeppelin-U.Heep-UFO-Pink Floyd δεν θα τα έχει ήδη;

Ισως να κοιτούσες κάτι λιγότερο κοινό, χωρίς βέβαια να είναι και απαραίτητα με αντιεμπορικό και δύσκολο ήχο.
π.χ
Steve Hackett - Voyage of the Acolyte
Eloy - Colours
Wishbone Ash - Wishbone Ash
Wishbone Ash - Wishbone Four

ή αλλιώς κάποιο live dvd από γνωστό συγκρότημα που πιθανόν δεν θα το έχει.

Όπως έγραψα, έχει πολλά κλασικά από τις μπάντες που έχω στα υπ’ όψιν, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις τυχαίνει να είναι διαφορετικά από τα albums που είναι στη λίστα μου (κωλοφαρδία αλερτ). Πάντως, μετά το ποστ του DeKay, μου καρφώθηκε σοβαρά η ιδέα για κάποιο live, οπότε θα παίξει σοβαρά!!! Για προτείνετε λοιπόν και κάνα live πέραν από τα γνωστά και κλασικά!!!

αμα γουστάρει παλιομοδίτικες σεβεντίλες, αγορασε του το άλμπουμ των

4 επίπεδα της υπαρξης

θα θυμηθεί τα νιάτα του

και θα γουστάρει

και θα καυχιέται που τους ήξερε πριν τους διασκευάσει ο Jay Z

ΝτεΚαυ και Παναγιώτης έσπειραν!!

Καντου κανα 666 απο Aphrodite’s Child να γουστάρει και ελληνικό πράγμα:p

Τώρα αυτό μπορεί να ταιριάζει περισσότερο στο 'κινηματογράφος & τηλέοραση" αλλά είναι προγκ και για αυτό το βάζω εδώ:

http://blip.tv/gemini-rising

Άκουσα το “star child” και εντυπωσιάστηκα. Περί τίνος πρόκειται; τηλεοπτική σειρά με θέμα prog rock group των 70’s; :-k

Οι οπαδοί του ιδιώματος αξίζει να διαβάσουν [U]τη συνέντευξη με τους Astra[/U] που έχουμε σήμερα στην κεντρική μας σελίδα.

Επίσης, τον επόμενο μήνα αναμένονται άλμπουμ από Spock’s Beard και Von Hertzen Brothers, για τα οποία μπορείτε να αναμένετε ως συνήθως διάφορα καλούδια.

Φανταστικός συνομιλητής ο Richard Vaughn:thumbup:

Σαν πληκτράς βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την αναφορά στο Μemotron! Συνήθως οι κλασικοί ήχοι του prog αναδημιουργούνται ψηφιακά με τρόπο που να προσομοιάζει τον αυθεντικό ήχο αλλά η ποιοτική διαφορά είναι εμφανής… δυστυχώς όλα εκείνα τα φανταστικά όργανα των '70s είναι πανάκριβα λόγω συλλεκτικής αξίας και τα συγκροτήματα “πονάνε” οικονομικά για να τα αποκτήσουν. Μemotron λοιπόν, να ένα μυστικό της επιτυχίας των Astra8).

Και Χρήστο, περιμένουμε πως και πως τα καλούδια8)