Progressive Rock

Υποθέτω πως παραείναι λίγοι αυτοί που ενδιαφέρονται για του Tangent.

O Tillison πάντως στη [U]συνέντευξη[/U]λέει μεγάλη αλήθεια. Πολλοί prog μουσικοί δε ζουν από το prog να ξέρετε.

[FONT=“Trebuchet MS”][FONT=“Trebuchet MS”][/FONT]Καλημερα!

Εγω απ? εξω περνουσα, ακουσα ωραια μουσικη, χτυπησα την πορτα και μ? ανοιξαν - δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο μερος κι αν με καλοδεχτουν εδώ. Θα δειξει.

Για την ωρα, και χωρις να εχω προλαβει να διαβασω και τις 83 σελιδες του thread, να δωσω ένα πρωτο στιγμα. Ακουω τα παντα και μπορει να με συγκινησει το καθετι, νομιζω όμως ότι το ροκ αφηνει πιο βαθια αποτυπωματα μεσα μου από αλλα ειδη μουσικης. Και πιστευω ότι η μουσικη, όταν σου «μιλαει», την «ακους» πρωτα μεσα στο κεφαλι και μετα στην καρδια και στο σωμα σου. I think you get the picture.
[I][COLOR=“Blue”][COLOR=“Blue”]Εloy ? Poseidon? s creation Part 1
Εloy ? Poseidon? s creation Part 2
UK ? Carrying no cross
Nektar ? Desolation Valley [/COLOR]
[/COLOR][/I]
Θα μου επιτρεψετε εδώ και μια τζαζ-ροκ παρεκτροπη. Αν δε σας μιλαει αυτό το κομματι, δεν ξερω πιο μπορει?
[I][COLOR=“Blue”][COLOR=“Blue”]Jeff Beck - Definitely maybe [/COLOR]
[/COLOR][/I]
Ν. :slight_smile:

“I am here to learn from you - you are here to learn from me”[/FONT]

[CENTER][B][SIZE=“3”]ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΗ TENTA[/SIZE][/B][/CENTER]

From Sweden, Kama Loka create Scandinavian pagan folk and acid psych prog. The band are led by Morten Aron who has played with Dragontears, Øresund Space Collective, On Trial and Ghost Rocket, along with solo projects. Kama Loka is a collaborative project consisting of Danish and Swedish musicians that was founded with the intention of recording an album in the legendary Silence Studio in Sweden. Recorded in a single weekend, the album spans lyrical tales of fantasy, folklore and mystery as well as intricate instrumental passages that are overtly suitable for this folk-laden psychedelic piece. Complex songwriting, sparkling Hammond organ, fuzz guitar leads and some creative use of traditional instruments (fiddle, flute, hurdy gurdy) makes this album a must-have. Featuring among others Aron from ARON, Anders Groen from BABY WOODROSE and Tobias Petterson from SKL.

[B]And The Traveler - The Road. The Reason.[/B]
Concept album, 17 tracks, κυκλοφορησε το Μάιο που μας περασε.
Ακουγεται ευχαριστα. Αναλογα με τα γουστα και πολυ ευχαριστα ισως. Δεν ειδα να εχει γινει λογος ξανα και το ποσταρω.

[B][SIZE=“2”]Moon Safari - Himlabacken Vol. 1[/SIZE][/B]

Δυστυχώς ΔΕΝ ακούγεται. Είπαμε μελωδικοί, είπαμε power pop vocals που θα ζήλευαν και οι Beach Boys, τεχνικά άρτιοι αλλά ρε πούστη μου κάνουν τους Spock’s Beard να μοιάζουν με τους Mayhem στη βρωμιά. Τόσο καθαρός ήχος, τόσο γλυκανάλατος που θα ζήλευε και η μεγάλη γαλάζια παράταξη με επίτιμο τον Paul. Προσωπικά έβγαλα με το ζόρι μια ακρόαση.

ΕΚΕΙ ΕΞΩ!!!

[SPOILER][/SPOILER]

Hell Yes!!! Το προηγουμενο ηταν επος, για να δουμε αυτο…Ο Dan Britton δεν απογοητευει ποτε (μεχρι τωρα).

επειδή δεν ήθελα να γράψω στις κυκλοφορίες 2013
28η και βγαίνει το [B]Desolation Rose[/B] από flower kings
Αν και με το δείγμα δευτερολέπτων από κάθε κομμάτι είναι δύσκολο για μένα να σχηματίσω γνώμη, νιώθω ότι θα βγει κάτι πολύ καλό.
εξάλλου

  • We recorded everything on reel-to-reel tapes. It was exciting and removes much of the sharp digital sound. The music goes digital in our home studios anyway, though.

Πολύ ενδιαφέρον άλμπουμ, μπορείτε να δείτε και τη συνέντευξη που έκανα με τον Roine Stolt που μιλάει τόσο γι αυτό το δίσκο όσο και για τον επερχόμενο δίσκο των Transatlantic.

Για όποιον ενδιαφέρεται: http://www.rocking.gr/interviews/Sunenteuksi-The-Flower-Kings-Roine-Stolt/17633/

Εγώ την ευχαριστήθηκα τη συνέντευξη. Είναι πολύ ωραίος τύπος ο Roine.

Επίσης, [B][U]review[/U][/B] του άλμπουμ από τον Πάνο. Οι γνωστές ομορφιές.

Ενδιαφέρουσα συνέντευξη και ο κύριος Stolt επεξηγηματικότατος! Δεν ήξερα ότι ζει αποκλειστικά από τη μουσική.

[SPOILER]αυτή η κρουαζιέρα παίζει να μου χει γινει απωθημένο από τώρα :p[/SPOILER]

Eίναι όντως πολύ ευχάριστος άνθρωπος στη συζήτηση.
Όσο για την κρουαζιέρα… Άστα μην τα συζητάς. Να είχαμε μόνο μερικές χιλιάδες ευρώ…

Δείτε lineup και δακρύστε ελεύθερα:

Ανυπομονώ πραγματικά για το Desolation Rose, λάτρεψα τον προηγούμενο δίσκο.

περίεργο. η μαρια δεν ειπε τίποτα για τον ντανιελ. άρρωστη? :stuck_out_tongue:

Aνέβηκε και το[B]review[/B] για το Levin Minnemann Rudess, ένας δίσκος έκπληξη για μένα, πολύ groovy, πολύ μελωδικός και φυσικά πολύ prog.

Εντωμεταξύ έχει και κάποια “μικρότερα ονόματα” π.χ. Jolly που δεν παραβλέπονται με τίποτα!

(κουρασμένη) Με τον Ντάνιελ θα τα πούμε στο Χριστουγεννιάτικο πάρτυ στο Bryggarsalen 8)

βοήθεια μας


[B]

  1. Into The Blue
  2. Shine
  3. Black As The Sky
  4. Beyond The Sun
  5. Kaleidoscope[/B]

January 27, 2014

Το καινούριο Fish (A Feast Of Consequences) είναι πάρα πάρα πολύ καλό. Και το προωθεί πολύ στην τρέχουσα περιοδεία του, ως πρέπει.

Θυμάστε εκείνη την “νορβηγική μπάντα που μοιάζει πολύ με marillion αλλά δεν είναι οι Gazpacho”; (οι οποίοι παρεμπιπτόντως βγάζουν δίσκο [I]με τις ευλογίες των beliebers[/I])

Ναι, για τους Airbag λέω που έβγαλαν [I]αυτόν[/I] τον πανέμορφο δίσκο πρόπερσι.

Ε υπάρχει ο φετινός τους, “The Greatest Show On Earth”, εκεί έξω.

Στα ίδια μονοπάτια, Marillion/Porcupine Tree (εποχής Lightbulb).

Γουστάρομε.

Δεν είναι νέα κυκλοφορία αλλά δεν βρήκα thread για τους ELP. Σαν σήμερα πριν 40 χρόνια κυκλοφόρησε αυτός ο δίσκος με στόχο να πολτοποιήσει τα μυαλά όσων θα τον άκουγαν…