Αγαπημενο Progressive Rock συγκροτημα

1ον, οποιος μιλησει για ακυρο πολλ, να του φυτρωσουν τριχες στην μυτη. Αγαπημενο ζηταω, οχι καλυτερο.
2ον, μην αρχισουν ολοι “οι Pink Floyd”. Εδω ακουσα πρωτη φορα οτι ειναι Progressive και μαλλον εδω θα το ακουσουν και οι ιδιοι πρωτη φορα, αν ποτε μας διαβασουν.

ναι μεν, αλλά …

Οι ταμπέλες είναι για να κολλάνε κάποιοι. Εξαρτάται και τι ερμηνεία δίνεις σε κάθε όρο και τι κριτήρια έχεις.

Δεν μπορώ δλδ να θεωρήσω περισσότερο ή λιγότερο progressive τους Floyd ή τους Tull.

Από τα συγκροτήματα που αναφέρεις στη λίστα στο προσωπικό μου γούστο προπορεύονται οι Rush χωρίς αυτό να λέει κάτι.

Όμως πρέπει να δηλώσω πολύ μεγάλος οπαδός του progressive rock των 90’s που όλοι λένε ότι κλέβει το progressive rock των 70’s και εγώ δεν το καταλαβαίνω.

Spock’s Beard, Transatlantic, Flower Kings, ACT, Arena, Enchant, Porcupine Tree και τα όσα project τους…

Οι gethro tull θα είναι πολύ περήφανοι…

Rush, Camel, Jethro Tull, Blue Oyster Cult

Camel, Eloy, Jethro Tull, Rush τα πρώτα 4 και μετά βλέπουμε. Ιδίως οι Camel μεγάλη αγάπη.

Λεει, οτι αυτους θα ψηφισεις. :stuck_out_tongue:

genesis me tpt 8)
mallon rush tha pshfisw…h camel k mono g to tragudi tus firtha :stuck_out_tongue: 8) :stuck_out_tongue:

Aπο τα της λιστας Rush.Απο τα εκτος λιστας Pink Floyd(progressivoτατοι κατ’εμε)

ενοιτε camel!
τους Jethro Tull πιστευω τους αδικει ο ο ορος prog! ειναι κατι παραπανω απο ολα για μενα!

king crimson eloy rush απο τις μεγαλες μου αγαπες…
αλλο = Focus

Rush φυσικά.Το εξυπνότερο trio στην ιστορία της μουσικής.Το riff του A natural science άνοιξε σχολές. 8)

Pink Floyd

eloy,camel kai to γκρουπ που ειναι κατι αναμεσα σ αυτους τους δυο τους focus…

Θεωρω οτι οι Rush ειναι το καλυτερο prog συγκροτημα. Σιγουρα υπαρχουν και αλλα συγκροτηματα στο επιπεδο των Rush π.χ Yes, King Crimson, Camel αλλα προσωπικα οι Rush ειναι λιγο πιο πανω.

camel!

rush!!:slight_smile:

Ας ψηφισει καποιος τους King Crimson, ειναι αμαρτια να μην εχουν καμια ψηφο.

Τους βάζω αμέσως κάτω από τους rush γι’ αυτό δεν τους ψήφισα…

[SIZE=“7”]Rush!!![/SIZE]

Επίσης και οι Queen θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν prog rock… Τα καλά τους δηλαδή και όχι τα πιο εμπορικά! Τότε θα ήμουν σε δίλημμα ανάμεσα σε Queen και Rush ειδικά λόγω a night at the opera…

Early Genesis…

Emerson Lake and Palmer απο αυτα που δεν ψηφιζονται.