Propagandhi - Supporting Caste


Λοιπόν το νέο Propagandhi απλά σκοτώνει. Είναι η πρώτη δουλειά που άκουσα οπότε έτρεχα να μαζέψω τα άλλα σε χρόνο ντετε. Ξεκίνησαν σαν skate-punk σχήμα με δουλειές που θύμιζαν περισσότερο το δεύτερο κύμα της όλης φάσης (όχι Adolescents, Agent orange -> Pennywise, nofx, Rkl). Tελικά εξελίχτηκαν σε ένα πιο τεχνικό/εγκεφαλικό σχήμα που δεν ξεχνούσε τις ποπ ρίζες του.

Απλά και ξάστερα, οι τύποι παίζουν τα κέρατα τους, έχωντας ποπ ευαισθησίες, νεύρο, ΣΙΧΑΜΕΝΑ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ έμπνευση και όπως λέω και στην αρχή διαλύουν τα πάντα στο πέρασμα τους. Στίχοι gay-positive όπως πάντα.

Δώστε μια αυτιά στον δίσκο που θα σας αλλάξει την ζωή ρε γαμώτο! Όλοι, ακόμα και οι αγαπημένοιί μου POST-GRUNGADES :naughty:
Εκανα το καθήκον μου!

Στις πρωτες ακροασεις, το Night Letters επαιζε σερι για κατι μερονυχτα. Με πορωσες βασικα και παω να το ακουσω.

Ενιγουει οπως σε ειχα πει και πριβε μου φαινεται ενα κλικ παρακατω σε σχεση με τα δυο προηγουμενα. Αλλα ρε γμτ, παραμενει δισκαρα. Το τεχνικο στοιχειο τους παει οσο τιποτα, ιδιαιτερα οσον αφορα κατι φασεις που τα μπουρδουκλωνουν εντελως βλ. Incalcuable Effects. Εν το μεταξυ οσο το ακους, τοσες ριφφαρες ανακαλυπτεις διασπαρτες απο δω κι απο κει - αν και για να μαι απολυτα ειλικρινης, το γκρουβοχωσιμο στο 2ο λεπτο του Night Letters ειναι το υπερhighlight του δισκου, φαση να πηγαινει ολο το κλαμπ πανω - κατω ξερωγω.

χαχα, καλά θα φτάσεις στο επίπεδο να θεωρείς τα άλλα ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΑΠΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ονόματι SUPPORTING CASTE.

βέβαια είμαι νέος φαν τους και κρατάω μία μικρή πισινή (παρα παρα παρα παρα παρα πολύ μικρή, αλλά μικρή) στο να είναι όντως ανώτερα τα προηγούμενα.

Σωστός για το εναρκτήριο track αλλά τα highlight αλλάζουν ανά δευτερόλεπτο ρε, τι να πω! Τίγκα στις κομματάρες ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ FILLERS (η διασκευή δεν ακούγεται μόνο αλλά δεν είναι δικό τους τραγούδι οπότε έχει βάση ο ισχυρισμός μου)

Ειναι και το Dear Coach’s Corner… καλα τωρα που το σκεφτομαι παιζει και να χεις δικιο. =p

Εν τω μεταξυ, οι στιχοι ειναι τιγκα Αμερικανια του κερατα, αλλα γι αυτο τα σπανε ρε γμτ!

Ti αμερικανιά ρε καμμένε :p!!! To gay-positive το εννοώ γιατί έτσι είχαν χαρακτηρίσει οι ίδιοι την στάση τους. Ρίξε μια ματιά στο νετ. Πολιτική, χορτοφαγία, ζωοφιλία, σεξισμός και τέτοια ΜΟΝΟ. Δεν έχει αγάπες και τριανταφυλλά ρε, είναι πανέξυπνοι, καυστικοί ριζοσπαστικοί. Βέβαια μπερδεύουν αν τους έχεις ακούσει απ’το τραγούδι και δεν τους έχεις διαβάσει.

Είχα αγοράσει το Less Talk More Rock (χαχα) και ήταν πραγματική προπαγάνδα. Είχε ένα ένθετο που έλεγε τις απόψεις τους και την στάση για όλα. Πραγματικά πανέξυπνοι είναι οι μπαγάσες αν και λίγο ακραίοι.

Βασικα, εχω κατσει και τους εχω διαβασει, απλα εκεινη την ωρα μαλλον με επηρρεαζουν τα φωνητικα. :lol:

μεγαλη αγαπη πλεον, μαζι με ignite.

καταπληκτικο το αλμπουμ, δεν εχω αποψη για τα προηγουμενα. καλα τα λενε μπαρνεη και ανγκμαρ.

Θα το ακουσω καποια στιγμη.:-k

οutlaw αγόραρε, trust me και ρίξτου μία αυτιά. εσύ που σαι και σε πιο ποπ-core ακούσματα σε φάσεις θα σου αλλάξει την ζωή. είμαι ευτυχισμένος.

γουρουνάκια και ποτέμκιν σιτι λαιτς!!!

τώρα μόλις έβαλα να παίξει το night letters. Πολύ τσαμπουκαλεμένοι μου ακούγονται σε σχέση με τα παλιότερα τους. Για να ακούσουμε…

Το παρήγγειλα από Amazon! :smiley:

ωραίος ο chrisp!

panagioti για πες, πως το βρήκες τελικά;

Στο προηγούμενο που έπαιζε αυτός ο βρωμιάρης ο Glen Lambert είχα κάποια κολλήματα και εξακολουθώ να τον θεωρώ τον πιο δύσκολο δίσκο που έχουν βγάλει…Μετά έρχεται το Supporting Caste και μετά το Today’s Empires. Πάλι καλά που γύρισε ο Chris Hannah…:smiley:

Anyway για να σοβαρευτώ και λίγο οι τύποι είναι φοβεροί και δε μπορείς να περιμένεις τίποτα άλλο από κάποιους που προσκυνούνε τους Sacrifice! Αλλά αυτά που λιώνω συνέχεια είναι το How To Clean Everything.Ξέρει κανείς γιατί το Supporting Caste δεν το κυκλοφόρησε η Fat Wreck ?

Πάω να το χτυπήσω…Με μπρίζωσατε…

Οσοι τσεκαρατε αυτο, ακουστε κι απο Annihilation Time το Tales Of The Ancient Age για να μπορεσετε να μπειτε στην πολυποθητη κλικα των γνωστων / αγνωστων :!:

Εγγυημενη επιτυχια λεμε.

Τώρα το ακούω. Μ’ αρέσει. Καιρό είχα να ακούσω Punk Rock!

Ε δεν έχω να κάνω και καμμία ιδιαίτερη ανάλυση για το νέο άλμπουμ. Όσοι γουστάρουν να κοπανηθούν με ανελέητο πανκ ροκι, με ιδιαίτερη επιθέτικοτητα ειδικά στα θρασ-ίζοντα ριφφς και με τις άφιλτρες δόσεις πειραματισμού που μας δείχνουν έναν πιο “θλιμένο” χαρακτήρα, θα πρέπει να το τσεκάρουν. Για μένα πολύ καλύτερο από το προηγούμενο τους. Εντάξει το today’s empires δεν το φτάνει αλλά είναι από κοντά!

Και αυτό είναι μετριοπαθής διαπίστωση.

Διπλό ποστ, ναι. Επειδή είναι ΔΙΣΚΑΡΑ ΜΕΓΑΛΗ, ναι.

Επειδή δε γίνεται ο γιασονας να έχει τους γκρυ ντεηδες χοτ τοπικ, παρολο που τους συμπαθούμε.

Επειδή η μουσική είναι ποπ πανκ φωνητικά με απίστευτες ΧΙΕΒΥ κιθάρες που κάνουν ό,τι γουστάρουν και κάτι τέτοιο ΔΕΝ έχεις ακούσει.

Επειδή οι στίχοι τους είναι πραγματικοί στίχοι.

Ναι.

You’re not really mad at Iran or Afghanistan,
You’re mad at the fact that your wife can’t stand you anymore.
You don’t know where she is.
You’re going crazy in your basement hole,

Clicking your remote control
Spitting insults at the screen
Cause tomorrow you’re back at work
Where you can’t stand being the little man.
Exploit your problems when you can’t get ahead.

No one really laughs at your stories anymore.
They’re cynical like me so they’re fucking bored.
Your kids are at the mall,
They just sit and stare at the walls.

You think you tell it like it is?
You say you can’t stand bleeding hearts
But every single day
You just sit there bleeding for yourself,
You whine and cry in a manly voice.

This is your life!

You do it to yourself, it takes a load off your mind.
Go over to the world, you’ll see you’ll probably survive.

This is your life!

ε ακου κι annihilation time ντε. κριμας ειναι να παει απατο