Protest The Hero-Fortress

Πολύ ενδιαφέροντες οι τύποι… Τους βρήκα στην τύχη και μου έκαναν εντύπωση! Εννοείται πως "προμηθεύτηκα τους δύο δίσκους τους και μόλις βρω χρόνο θα τους ρίξω μια “αυτιά”!

απλα οτι καλυτερο εχω ακουσει τα τελευταια 2 χρονια . τα παλικαρια ειναι θεοι απλα . πρωτοτυπια , νεες ιδεες και μια αλμπουμαρα που θα αφησει εποχη στο ειδος της (αν υπαρχει τετοιο ειδος :-k ) .

Πολύ καλός δίσκος, progressive παράνοια κ έτσι, αλλά κάτι μου λέει ότι θα διχάσει την metal-metalcore κοινότητα μάλλον εξαιτίας των καθαρών φωνητικών που παραπέμπουν σε ποιό mainstream πράγματα…

την τεραστια μεταλ κοινοτητα που ασχολειται με τετοια ακουσματα ε??
μακαρι να υπαρχει τετοια κοινοτητα για να τους διχασει
αυτο θα σημαινε οτι κανουν γνωστο το ονομα τους

τεσπα

τα φωνητικα του παλικαριου ειναι εξαισια
ακουγωντας και τις προηγουμενες κυκλοφοριες τους,εχει δειξει τρομερη βελτιωση και αυτος και ολη η μπαντα

να πουμε και τον καλο μας λογο, για το ποσο ωραια δενουν τα πληκτρα με την υπολοιπη μουσικη του αλμπουμ
τα οποια μου δειχνουν οτι ειναι περισσοτερο 5 παλικαρια που γουσταρουν progressive μουσικη παρα 5 metalcore-αδες που ξερουν να παιζουν τεχνικα!

(επισης να σημειωθει οτι το σολο στα πληκτρα του 8ου κομματιου limb from limb ειναι απο τον πληκτρα των dragonforce Vradim Pruzhanov)

κλισε mode on:

[SIZE=“3”]ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ[/SIZE]

κλισε mode of!

Τρια πραγματα:

Αλφα: Ο δισκος οσο περνα ο καιρος ‘‘μεγαλωνει’’ μεσα σου. Κατι που στις πρωτες ακροασεις δε φαινεται.

Βητα: Αν και δε προκειται για γνωστη μπαντα, μου κανει εκπληξη που (εδω κι εκει) τ’ ονομα τους ακουγεται. Αυτο σημαινει πως οι καλες underground (:wink: κυκλοφοριες τελικα δε περνανε τοσο στο ντουκου.

Γαμα: Εχει φυγει καρφι για τα καλυτερα του ετους. Αν δε παραγκωνιστει απο αλλα στην πορεια…

Ωραίο κ το video http://www.youtube.com/watch?v=-_rHJn4SLtA

Τον ακουσα χτες 2-3 φορες!Πολυ καλος δισκος!!!
Μουσικα ειναι απλα απιστευτος,το μονο που δεν με ξετρελανε χωρις να εχω κανενα προβλημα ειναι τα φωνητικα!Πιστευω και για μενα απο τα καλυτερα του 2008!

Καινουριο βιντεο!!!

http://www.youtube.com/watch?v=ypCdGNe3Bvs

Το μουστακι ειναι cult 8)

Τα’χω πει και σ’άλλα threads. Δισκάρα.

Όποτε βρίσκω ευκαιρία τον λιώνω.

Κριμα που δεν εχουν μεγαλυτερη διαρκεια τα τραγουδια γιατι απ’οτι φαινεται το εχουν.

Λατρευω την κινηση που κανει ο μπασιστας(?) στο 1:11

Γενικά πολύ tapping o τυπάς.

Οι μικρές διάρκειες δε μας χαλάνε. Ίσα ίσα αποδεικνύουν ότι για να παίξεις και καλά και τεχνικά δε χρειάζονται 10λεπτα+ κομμάτια.

γαμει!!!

οντως το μουστακι ειναι καλτ

δεν ξερω αλλα ετσι για λιγο στα πεταχτα μου θυμησε τον τραγουδιστη των the killers!!! χαχαχ :lol:

__Οχι ρε συ, είναι άποψη καθαρά. Είναι πιτσιρικάδες και τα έχουν όλα χεσμένα. Αυτό που είπε και κάποιος άλλος (νομίζω ο signal), progressivάδες στη νοοτροποία που δεν κολλάνε σε εμφάνιση κλπ… έχω βαρεθεί μπάντες που είναι “σωστά” ντυμένες κλπ… Π.χ. δεν έχω ακούσει σχεδόν τίποτα απο Within Temtation (1-2 τραγούδια), αλλά ένα live τραγούδι που είδα (μέρα ήταν σε ένα λευκό πάλκο), με ξενέρωσε εντελώς… βιομηχανία… :frowning: τέλος πάντων, θα κατεβάσω το τελευταίο live dvd τους που λένε πως είναι πολύ καλό για να τους δώσω άλλη μια ευκαρία -στο θέμα μας τώρα.

__Εχω δει βιντεάκι με τον τυπά να μιλάει στο μικρόφωνο ανάμεσα σε τραγούδια και ένας απ’ το κοινό να του λέει “σταμάτα να μιλάς” και του λέει “άει γαμήσου, θα μιλάω όσο θέλω”, αλλά σαν δεκαπεντάχρονο, όχι σαν μάτσο μάγκας… Είναι απλά true και ακατέργαστοι. Μπορεί να σκάσουν μύτη με τα τρύπια βρακιά τους, μπορεί και με κουστουμάκι… Αλλού είναι το νόημα, είναι πραματικά τσαμπουκαλεμένοι και με άποψη και γράφουν πραγματικά δύσκολη μουσική με άποψη. Τόσο απλά, τόσο καλά. 8)

__Οσο για τη φωνή, συμφωνούμε απόλυτα. Σε όσους ξυνίζουν μάλλον δεν έχουν καταλάβει τι κάνει το παλικάρι σ’ αυτόν τον δίσκο με τη φωνή του! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ! Είναι ΠΑΝ-δύσκολα αυτά που κάνει… Πραγματικά, πιστεύω πως πιο εύκολα τραγουδάς το Heart Of Steel των Crimson Glory, παρά το Sequoia Throne των Protest The Hero. Οποιος θέλει να μας πείσει πως είναι μέτρια τα φωνητικά των Protest The Hero, ας προσπαθήσει να πει το Sequoia Throne για παράδειγμα. Μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα θα καταλάβει πόσο λάθος έχει… Το ανέλυσα και στο poll για τις “εναλλαγές φωνητικών” όποιος δε βαριέται ας ρίξει εκεί μια ματιά σ’ αυτά που έγραψα για τον τραγουδιστή.

__Το παλικάρι δίνει ρέστα, παίζει /κάνει το ίδιο δύσκολα πράματα και το ίδιο καλά με τα υπόλοιπα εξαιρετικά μέλη τις μπάντας. Μεγάλοι τεχνίτες με πραγματικά prog νοοτροποία και τσαμπουκά. Δεν το περίμενα, με ενθουσίασαν μπορώ να πω… Για να δούμε τη συνέχεια…!

Τρομερός δίσκος και η συνέχεια αναμένεται ενδιαφέρουσα.
Σίγουρα από τις μπάντες - αποκαλύψεις.
Τα παληκάρια παίζουν ό,τι θέλουν και ο τραγουδιστής παρόλο που είναι “Love it or hate it” κατάσταση, δεν μπορείς να πείς οτι δεν έχει τα προσόντα.

ειδα οτι στο νεο χαμερ αναφερθηκε σε μια κριτικη στα check also

κανονικη κριτικη του χουνε κανει?
ξερει κανεις?

__bump γιατί το αξίζουν. 8)

__Και τώρα που το θυμήθηκα, ιδού και το link που έλεγα πιό πάνω, όπου αναφέρω αρκετά για τον τραγουδιστή, την μπάντα αλλά και τον δίσκο για όποιον τους γουστάρει.

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=9345&page=6

__Βγάλαν και DVD, το νου σας! :smiley: Πάρτε μιά γεύση:

To Kezia δεν το εχω ακουσει μα το Fortress ειναι τρελη δισκαρα! Εξωπραγματικα φωνητικα και η μουσικη απλα παρανοϊκη! Μελωδιες που σου μενουν, πολλες επιρροες που ειναι φανερες αλλα οχι σε στυλ κλεψιματος αλλα προσαρμοσμενες στα μετρα που θελουν τα παιδια. Ειλικρινα τα παλικαρια δινουν ρεστα και αξιζουν λιγο παραπανω προσοχη απο ολους.

Υ.Σ. In Canada we trust ε !

Πραγματικά καταπληκτικό σχήμα! Νομίζω πως εκεί πρέπει να πάει το σημερινό Progressive Metal. Τους είδα πριν απο 2-3 μέρες στην tv στο mad και αγόρασα το δίσκο την επόμενη μέρα και απο τότε τον ακούω συνέχεια. Εξαιρετικό!

Εχουν παιξει Protest The Hero στο Mad?!?!?!?

Ναι, την τετάρτη στην εκπομπή του hammer.