Protest The Hero

Απο τους θεουληδες της συγχρονης προοδευτικης μουσικης

Καναδοι, ξεκινησαν καπου στις αρχες του 2000, πιτσιρικια τοτε, παιζωντας μελωδικο (hardcore) punk εως οτου κυκλοφορησαν το πρωτο τους αλμπουμ Kezia το 2005 στο οποιο κασταλαξαν σε ενα διαφορετικο υφος, το οποιο παιζουνε περιπου μεχρι και σημερα. Η μουσικη τους, αν μπορει να περιγραφει, ειναι κατι σαν τεχνικο metalcore,τραβωντας επιρροες απο progressive metal μεχρι και mathcore! Γινανε περισσοτερο γνωστοι με το δευτερο τους αλμπουμ Fortress το 2008 και εν συνεχεια με το τελευταιο τους Scurillous του 2011.
At the moment, ετοιμαζουν το καινουργιο τους αλμπουμ με χρηματοδοτηση απο τους ιδιους τους οπαδους μεσω του crowdsurfing site Indiegogo.
Χαρακτηριστικα της μπαντας ειναι η αρκετα υψηλη τεχνικη καταρτιση και η ευρεια γκαμα της φωνης του τραγουδιστη τους Rody Walker.

Μερικα βιντεο για την εξελιξη της μπαντας

Is anyone there? απο του ep The Search for the Truth του 2002

These colours don’t run (το πρωτο τους official video) απο το ep A Calculated Use of sound του 2003

Blindfolds Aside απο το ντεμπουτο Kezia

Sequoia Throne απο το Fortress

Cest La Vie απο το Scurillus

O λογος που βασικα ανοιξα το θρεντ
ειναι γιατι ηθελα να γραψω
οτι εφυγε ο ντραμερ τους
και στο νεο αλμπουμ τους
θα παιξει τυμπανα ο Θεος Chris Adler των Lamb of God!!!

Αν και το Sequoia Throne είναι το αγαπημένο μου κομμάτι απ’αυτούς, πιστεύω ότι το τελευταίο άλμπουμ ήταν το καλύτερο τους, τουλάχιστον μέχρι να βγει το καινούργιο. Ελπίζω σε ακόμη περισσότερο σχιζοφρενικό mathcore!

Τα πρωτα 4 κομματια του Fortress ειναι αδιανοητα επικα και αποτελουν το απογειο της μπαντας…
Απο την αλλη, το Scurrilous ειναι πιο solid, σπερνει απο αρχη μεχρι τελος!

Ελπιζω η προσωρινη ελευση Αντλερ να μην επιφερει αλλαγη στο στυλ τους

Και τα 3 άλμπουμ τους κορυφή. Καλύτερο πιστεύω συνολικά το Scurrilous, o Rody έχει βελτιώσει πάρα πολύ την φωνή του π.χ. Ο Adler πολύ καλός ντράμερ αλλά προσωπικά δεν θα ήθελα να ακούσω το στυλ του στους Protest the Hero, θα προτιμούσα κάποιον πιο progressive. Btw, ίσως είμαι υπερβολικός, ίσως δεν εκτιμώ όσο πρέπει άλλες μπάντες αλλά πιστεύω οι Protest the Hero είναι απ’ τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη, στην μουσική γενικότερα τώρα. Και απ’ όσο έχω καταλάβει πολύ άγνωστοι για το επιπεδό τους. Άντε να βγει το album, να ανακοινώσουν κανά tour να κλείσουμε εισιτήρια κλπ. γιατί στην Ελλάδα δεν…

Ποτε βγαινει το 4ο ειπαμε?

Είναι τεράστια μπάντα στο στούντιο αλλά είναι τόσο “φορτωμένη” ανά σημεία η μουσική τους (παικτικά) που live σου φαίνονται “λίγοι” σε σχέση με άλλες μπάντες… είναι και τα φωνητικά παλούκια.

Το Fortress πιστεύω ότι είναι το καλύτερό τους με το Scurillous να είναι πολύ κοντά. Μελωδιάρες…

Sound of sex.

χωρις να ξετρελαθηκα
προιδεαζει ωραια
ιδιαιτερα τα καθαρα φωνητικα του ροντι
που απο τι φαινεται πρεπει να εχει ριξει πολυ δουλεια!

εγω παλι ξετρελάθηκα… ξερουν να παίζουν σωστή μπαλίτσα δεν τους φοβάμαι θα βγαλουν cdαρα!!

out…

Ο καλυτερος δισκος της χρονιας, τοσο, μα τοσο ευκολα…

Κονταροχτυπιέται με Dillinger Escape Plan και Shining, αν δεν είχαμε αυτά, θα ήταν όντως ο καλύτερος της χρονιάς.

Έκλαψα λίγο