Psychotic Waltz - "The God - Shaped Void"

Το κομμάτι το βρήκα εξαιρετικό χωρίς να μπαίνω στη διαδικασία να αναλύσω τα μέρη του. Θεωρώ ωστόσο κακό οιωνό το γεγονός ότι δεν θα μπορούσα να αναγνωρίσω την μπαντα μόνο από τον ήχο του κομματιού. Ναι μεν οι psychoticwaltz ειναι Η προοδευτικη μπαντα του metal και ο ηχος τους γνωρισε πολλες αλλαγες αλλά είχε πάντα ένα ιδιαίτερο,απροσδιόριστο, ξεχωριστό στίγμα το οποίο δεν ανακάλυψα στο παρόν τραγούδι. Ελπίζω στο άλμπουμ τα πράγματα ως προς αυτο να είναι ελαφρώς διαφορετικά(ισως βεβαια να μου αρκουσε μια πιο χαρακτηριστικη χροια στην φωνη του Buddy)

2 Likes

αυτο πως μου ειχε ξεφυγει;
ειναι απο τον νεο δισκο… “Pull the string”
πιο “κλασικο” PW απο οτι το Devils and Angels

2 Likes

Βγήκε καινούριο σινγκλάκι στο Spotify - All the bad men. Δεν πρέπει να παίζει youtube ακόμη, δεν το βρήκα για να λινκάρω. Το πρώτο σινγκλάκι μου είχε φανεί πως παίζαν μεγάλες δόσεις Shadow Theory και Dead Soul Tribe. Το καινούριο, είναι Psychotic. Ωραίο, αλλά θέλει τα ακούσματά του.

1 Like

Τελικά βρέθηκε

5 Likes

Τραγουδιούνται ωραία μέχρι στιγμής. Αλλά προς το παρόν η γνωστή τους ψυχεδέλεια και το Psychotic feeling είναι με το σταγονόμετρο. Σαν το μάννα εξ ουρανού το περιμένουμε. Ανυπομονώ πάντως για το δίσκο, είναι ένας νέος δίσκος PW, απο μόνο του αρκεί.

5 Likes

κράτα το σταγονόμετρο, αλλά κράτα και μεγάλο καλάθι.

6 Likes

Για μένα μέχρι στιγμής είναι ισοπαλία . Μου άρεσε μόνο το δεύτερο κομμάτι. Θα σκάσει το βινύλιο και θα κρίνουμε :wink:

1 Like

Κρατιέμαι να μην μιλήσω, κρατιέμαι…
Περιμένω να έρθει το ριβιού και μετά θα έχουμε τοοοοοοοσα να πούμε!

2 Likes

το εχεις ακουσει ηδη απο οτι καταλαβαινω ε;

[και καλά φιλόσοφος mode on]
η σωστή ερώτηση δεν είναι το “αν” αλλά το “πόσες φορές”

και η απάντηση είναι “πολλές”

αλλά η απάντηση έχει αξία αν δεν συνοδεύεται από τον λόγο

και ο λόγος είναι “γιατί το γαμημένο με κάνει να θέλω να το ακούω συνέχεια”.

Είναι αυτό αρκετό, όμως;

[και καλά φιλόσοφος mode off]

η τελική ετυμηγορία που θα έρθει θα είναι πιο απλή και πιο πολύ πολύπλοκη. μπορεί και όχι. νομίζω πως με μπέρδεψα.

4 Likes

εχω ηδη ακουσει πανω απο 100 φορες το 1ο κομματι οποτε πηρα μια ιδεα για τον δισκο…

ακουσα και το 2ο 3-4 φορες…ειναι πιο κλασικο PW…μου θυμιζει κατι αναμεσα σε Mosquito και Bleeding…

1 Like

Νομίζω ότι το άλμπουμ πρέπει να βιωθεί στο σύνολο του. Και είναι πραγματικά για πολλές πολλές ακροάσεις… Δεν λέω άλλα, ο @Outshined θα κάνει την βρώμικη δουλειά!

1 Like
4 Likes

Aυτο το 2ο μου αρεσε. Ακουγεται Psychotic Waltz

Απορώ που δεν εχει διαρρεύσει ακόμα στα γνωστά λημέρι

Κάθε μέρα τσεκαρω με έχετε κάνει να είμαι σε αναμμένα κάρβουνα

2 Likes

Κοίτα να δεις που ήγγικεν η ώρα…

1 Like

Βγηκε;

For those who want to dig a bit.

14 Likes

Άψογη και, κατά την γνώμη μου, συγκρατημένη κριτική!

3 Likes

συγκρατημενη ε;για πες μας και εσυ λοιπον :stuck_out_tongue: