Public Image Ltd

Εριξα ενα ψαξιμο χτες και δε βρηκα τιποτα.

Εγραψα και στο τοπικ για ποστ-πανκ, εφαγα γραψιμο.

Δεν εχω πολυακουσει, αλλα μ’ αρεσαν αρκετα.

Τι διαολο;;;

Κανεις αλλος;;;

Ε, όλοι ασχολούνται με τους Sex Pistols! :wink:
Από τις μεγάλες μπάντες του new wave, ο Lydon απέδειξε ότι δεν είναι ένας κομήτης στη μουσική.
Επίσης, εκτός των άλλων, είχαν μεγάλους μουσικούς στις τάξεις τους!
Jah Wobble και Martin Atkins μόνο τυχαίοι δεν είναι!

Το [U]This is Not a Love Song[/U] από τα πλέον εθιστικά κομμάτια.

Παρ’ όλ’ αυτά δεν έχω λιώσει όλη τη δισκογραφία τους :oops:

Edit: Εντωμεταξύ ήθελα να στα γράψω στο post-punk τοπικ, αλλά μετά το ξέχασα! #-o

Eπισης, ειχαν και τον πρωτο κιθαριστα των Clash, τον Keith Levene.

Εχω ακουσει το πρωτο τους και κατι σκορπια, αλλα θα αρχισω να τους λιωνω σιγα σιγα.

Moυσικα τους γουσταρω απειρα.

Τωρα δε μου πολυαρεσει η φαση με τα 2 Religion, γιατι θεωρω τον εαυτο μου Χριστιανο (χωρις να ειναι κατακριτεο νομιζω) …εκτος αν αναφερεται και χωνει στην υποκριτικη του σταση του κληρου.

Eξισου, κολλητικο το Order Of Death. :wink:

Προσωπικα, ισως τους προτιμω και απο Sex Pistols, καθως το ποστ-πανκ μ’ αρεσει γενικα παραπανω απο το ατοφιο πανκ.

αηρον άρης σσσσσ’ ωραιος ρε. Και δεν έβαλα τυχαία το δις ιζ νοτ α λαβ σονγκι, ως σιγκ!

Πολλοί (αδαείς και άσχετοι) τείνουν να ταυτίζουν την ζωή του πανκ με τη σύντομη πορεία των πίστολς (που έφερε τα πάνω κάτω βέβαια). Ακόμη και μόνο αυτούς να κοιτάξουν όμως, πάλι διαψεύδονται βέβαια. Η συνέχεια της μουσικής ζωής του Rotten με τους PiL το αποδεικνύει περίτρανα: εκτός του ότι το πανκ ήταν από μόνο του η μεγαλύτερη μουσική επανάσταση της εποχής του, ακόμα πιο σπουδαία από αυτή, ήταν το μετά…αυτό που έγινε δηλαδή μετά το πανκ: νέες μουσικές, καινούργια μονοπάτια, αμέτρητες μπάντες της υπόγας πειραματίστηκαν και το πήγαν πολύ παραπέρα. Και ποιός θα μπορούσε να το δείξει καλύτερα αυτό, εκτός από έναν εκ των μεγαλύτερων χαρτιών του πανκ, του τραγουδιστή δλδ των Πίστολς.

Το πρώτο άλμπουμ, First Issue είναι απο τα πλέον επιδρατικά της σκηνής που ονομαστηκε ποστ πανκ, σκοτεινό, πειραματικό: μπερδέψανε από πανκ - ροκ ν ρολλ, dub, μέχρι και krautrock. Οι λάτρεις των Sex Pistols παρ’ όλ’ αυτά ας τσεκάρουν [U]το κομμάτι που φέρει το όνομα της μπάντας[/U]. Αλλά το ζουμί βρίσκεται αλλού, στα ντελίρια των Theme, Religion, έφεραν επανάσταση…μπαντάρες βασίστηκαν σε αυτα και μεγαλούργησαν μετέπειτα (βλ. birthday party κλπ).

Το δεύτερο άλμπουμ “Μetal Box” είναι ισάξιο του πρώτου, και ίσως το πιο ολοκληρωμένο αριστούργημα τους. Η σκατοψυχιά εδώ γίνεται ο πρωταγωνιστής, ο νικ κέηβ για άλλη μια φορά θα το ακούσει και θα χεστεί από την χαρά του λέμε. Διαχρονικότατα μαθήματα τρόμου όπως το αξεπέραστο Swan Lake (Death Disco): http://www.youtube.com/watch?v=xOU6_JKL9r0

Το “Flowers of romance” είναι το πιο πειραματικό και περίεργο άλμπουμ τους (εδώ κάπου κολλάει η ταμπέλα avant garde νομίζω, αν και δεν τα πάω καλά με αυτά). Δεν θα έλεγα ότι μίλησε ποτέ ιδιαίτερα μέσα μου.

Μετά έρχεται η πιο new wave περίοδος της μπάντας, και το άλμπουμ This is what you want this is what you get…με αρκετά αυτοσαρκαστικό This is not a Love Song (τι να λέμε - ύμνος - θέος για πάντα ο johnny):

Μετά έχω ένα κενό στην δισκογραφία τους… Μέχρι το τελευταίο τους άλμπουμ με τίτλο Τhat What Is Not που κυκλοφόρησε το 92, όπου χρίζει ειδικής αναφοράς μιας και είναι από τις πιο ξεχωριστές και “ασυνήθιστες” κυκλοφορίες τους. Το άλμπουμ δεν το λες γαμάτο αλλά έχει κάποιες στιγμές που είναι απίστευτες. Ο ήχος γίνεται πιο ευθύς, οι PiL ακούγονται πιο πανκ-ροκ ν ρολλ: σε αυτό βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο η εξαιρετική κιθαριστική δουλειά του [B]John McGeoch[/B] (αν τύχει και διαβάσει κανένας κλασσικο-ροκάς αυτά που γράφω, ας τσεκάρει το άλμπουμ και θα του δείξω εγώ τι θα πάθει). Μιλάμε για έναν από τους πιο χαρισματικούς κιθαριστες του πανκ/new wave, με θητεία σε μπάντες όπως Magazine, Siouxsee and the Banshees κλπ… Για τσεκάρετε το God:

γαμεί ε;;;

Άλλη μια φορά ρεσπεκτ για το τοπικ!

(iron aris, δεν έψαξες καλά: έχω κάνει και πολλ όπου συμπεριλαμβάνονται οι PiL.)

Mια χαρα εψαξα.

Οι PiL δεν ειχαν δικο τους τοπικ …εδω θα σπαμαρουμε διαρκως αποθεωνοντας. :smiley:

Καπου εδω να ευχαριστησω τους Pearl Jam που μου τους γνωρισαν. :slight_smile:

Εχω ακουσει τα πρωτα δυο που σου καινε τον εγκεφαλο, καθως και το [I]This Is What You Want…[/I] με το Order Of Death να παταει χαμω το διαφημισμενο σας This Is Not A Love Song. :stuck_out_tongue:

Πανο, ξερεις τι ακριβως ειχε παιχτε με τον Levene και το Commercial Zone;;;

Google it! :stuck_out_tongue:

Δες [U]εδώ[/U]

τι εννοείς εδώ?

:slight_smile:

gamay! δεν το είχα ακούσει.

(btw, το public image μοιάζει αρκετά με το [U]roadrunner[/U]- μεγάλη επιρροή οι Modern Lovers.)

Still paid for by those butter ads, el Rotto and Public Image return to the UK.
The band, who sort of invented post punk and cut a run of four albums that still sound like the future, are back for festivals and some unlikely smaller towns?
The last tour was great, so you are advised to get down there?

UK Dates

Coventry Kasbah- 31st May
Middlesbrough Empire- 1st June
Cardiff Millennium Music Hall- 2nd June
Sheffield Corporation- 6th June
Preston 53 Degrees- 7th June
Isle Of Wight Festival- 12th June
GuilFest- 17th July

European Dates

Barcelona, Primavera Sound Festival- 26th May
Brussels, Ancienne Belgique- 4th June
Dublin, Tripod- 10th June
Copenhagen, Vega Main Hall- 20th June
Oslo, Rockefeller- 21st June
Gothenburg, Tradgarn- 22nd June
Azzano, Fiera Della Musica Festival, Italy- 8th July
Bazant Pohoda Festival, Slovakia- 9th July

Tickets- 24 hour pre sale- 9am Wednesday March 23rd ? www.pilofficial.com
General Sale- 9am Thursday March 24th ? www.pilofficial.com

βρε μπας και κατηφορίσουν?

MONO KΛΑΜΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ

http://www.rocking.gr/news/Akouste_to_kainourio_tragoudi_twn_Public_Image_Ltd/12082/

Ρε το κουπλέ έχει στιχάρες!!!

[FONT=“Comic Sans MS”][SIZE=“4”]I am no vulture
This is my culture

Laws of nature
They are lawless and free
We’ve come from Chaos
You cannot change us

Cannot Explain us
And that’s what makes us
We are the ageless
We are teenagers

We are the ???
Out of the hopeless
We are the last chance
We are the last dance
[/SIZE][/FONT]

πάρε μας τα σώβρακα ρε Lydon.

ΓΑΜΗΣΕ.

Στεγνα.

Η ωριμοτητα στη φωνη του Lydon ανεβαζει το κομματι πολλα επιπεδα.

Βγάλτε το άλμπουμ ρεεεεεε

Στο απο κατω λινκ, το πρωτο κομματι με τιτλο “Deeper Water” ειναι απο την επερχομενη επιστροφη των PiL.

Δεν ειναι τελειος ο ηχος, αλλα αυτο που ακουω μου δινει την εντυπωση οτι μιλαμε τουλαχιστον για αλλο ενα κομματι στα επιπεδα του “One Drop”.

MAKAΡΙ …μονο αυτο λεω. :wish:

ΥΓ.: Για μια μερα τους εχασα στο Λονδινο γαμω τα παντα. :x

sinenteuksi tou Johnny edw

The fact is, I?m alive.