Punk / Ska Punk κυκλοφοριες

Αγαπαμε propagandhi οπότε θα ψαχτούν:D (Σαν όνομα κάαατι με λέει, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ αν τους έχει πάρει το αυτί μου ποτέ)

λοιπόν!
Αν θέλουμε μελωδία ακούμε marginal man-s/t,marginal man-identity,marginal man-double image.κορυφαιοι δισκοι του 80 απο washington.

Αν θέλουμε straight edge πόρωση οι Uniform Choice και το Straight and Alert είναι κορυφη.και η επόμενη δουλειά τους που κινείται σε μελωδικά μονοπάτια είναι φοβερή.

Αν θελήσουμε να βρόυμε μερικές από τις ρίζες του ανεξάρτητου ήχου,οι Fastbacks είναι μία από τις καλύτερες επιλογές.πλούσια δισκογραφια,δεν ξερω τι να πρωτοδιαλέξω,αλλά για αρχή ένα Ζucker είναι κορυφη.

Αν θελήσουμε να ακούσουμε μπάντες από Αμερική του 80,που ηταν φουλ στην πορωση,Iconoclast και Diatribe από καλιφορνια,αναρχοπανκ+Discharge.

και τώρα 4 από τους πιό αγαπημένους μου πανκ δίσκους,που (ιμο) πατάνε κάτω πολλές από τις λεγόμενες κλασσικες πανκ/χαρντκορ κυκλοφορίες.

Channel 3-after the lights go out

Η αμερική έχει τα ΑΠΕΙΡΑ πανκ και χαρντκορ γκρουπ.αγαπάμε με τρέλα.

οποτε ποστάρει ο cress μας βάζει δουλειά για το σπίτι κανονικά.

Ας ποστάρω εγώ έναν δίσκο πρόσφατο, που από τότε που τον άκουσα έχω ψιλοχαζέψει.

Order Of the Fly - Ηollow Voices Of A Dead Generation (2007)

[CENTER][/CENTER]

Λοιπόν ο δίσκος είναι κατά βάση πανκ, αλλά συνδυάζει τόσο metal στοιχεία όσο και industrial. Επειδή δεν πρόκειται να τα πω καλύτερα από την παρακάτω κριτική, απλώς την παραθέτω για να τελειώνουμε:

Hopefully you checked out the newest Order of the Fly release Lambs in the Abattoir and are aware of just how good this band is. While the Lambs release is a huge slab of metal flavored industrial, Hollow Voices of a Dead Generation is something very different but still has similar elements. On this release The Order of the Fly create a toxic industrial landscape that throbs and oozes with radioactive mutations of punk, hardcore and metal. The vocals are clear and showcase a variety of styles from sweet singing to the anguished screams of the damned. The guitars have harsh punk feel with the technical prowess of the best of heavy metal, while the rhythm section is tight and dynamic with a great feel. The synth and electronic elements add a morbid electronic feel and create a terrifying landscape other bands can only dream of.

An instrumental entitled “The Urge to Self Destruct Pt. 1” starts this off with the sounds of rain and a pounding electronic drum beat. The music has a swirling ambiance with bubbling atmospheric electronics. Slight tinges of industrial experimentation litter this track. Absolutely beautiful piece that leads into “What Have I Done?” Musically this is complex melding of driving punk with heavy guitars and industrial atmosphere. Ralphie Repulsive’s vocals during the verse are an anguished rhythmic hardcore growl which make a nice contrast to the melodic chorus which asks “What have I done to my life?” and answers “I’ve thrown it all away.” “Breathing Liquid” has a chaotic pounding metal riff with huge drums. There is also some great distorted synthesizer that follows the guitar but occasionally jumps to the front to give this a unique and amazing sound. The vocals have a slight distortion to them and alternate between a rough growl and sweet melodic singing. “Rot” has a monstrous pulsating bass line that dominates and drives this track. The guitars are a harsh and thrashing punk rhythm. In true punk fashion this song leaves you broken and bleeding in just about a minute and a half. “Children of Nuclear Armageddon” has huge distorted guitars and snarling punk vocals that break into lovely melodic passages. The lyrics are a chilling tale of being born in the wake of a nuclear fallout. “Dying Garden” starts off with Iron Maiden-esque twin guitar leads and breaks into dark breakneck hardcore verse with great contrasting dark synthesizer. The chorus is melodic and does a great job of combining the metal guitars with an electronic atmosphere. This album closes with the epic “The Urge to Self Destruct Pt. II.” This track is a beautiful and complex cumulation of all the styles and influences that make The Order of the Fly such an unique and special band. The beginning of this song starts up where part I left off with swirling industrial flavored ambiance but builds into a cool danceable and funky metallic guitar riff. The verse kicks in with buzzing punk guitar while vocals are clear and melodic while delivered with punk rock abandonment. The chorus slows down and allows the synth to breathe between the the vocals and guitars.

There is not a single dull moment on this album. I could write a college thesis on the intricacies and beauty of each song but I want you to hear this with your own ears and let it wash over you so that you can decide what these songs mean to you. The lyrics for this are dark and heartfelt with equal parts brutality and beauty. This album is a true piece of art that still manages to be more punk and more metal then anything you can think of. The packaging for this CD is gorgeous and has several great pieces of art, along with the lyrics. So if you really need me to sum this up for you, here it is; The Order of the Fly are the greatest band on the planet.

Νιώστε:

[SIZE=“6”][FONT=“Comic Sans MS”]ROT[/FONT][/SIZE]

Ωραίος ο cress! Τσεκάρουμε ό,τι δε ξέρουμε!

Μαλάκα Panagioti τι κομματάρα ήταν αυτή??? Ελπίζω όλο το άλμπουμ να’ ναι έτσι

Aκουσε το και δεν θα χάσεις λέμε:!:

Σήμερα ακούγoντας μια άλλη μπάντα θυμήθηκα μία τεράστια λυκειακή μου αγάπη…:cry:

Nτάξει στην ουσία πρόκειται για [U]πολύ σωστό μελωδικό punk rock/pop punk[/U].

[B]http://www.youtube.com/watch?v=nFt3V3f78Is&feature=related[/B]
[B]http://www.youtube.com/watch?v=btSWpBQGp9w&feature=related[/B]
[B]http://www.youtube.com/watch?v=-0sDIu6Bjh0&feature=related[/B]

O δίσκος όλος είναι μεγάλη λατρεία. Όμως τα δύο πρώτα κομμάτια που παραθέτω είναι μέγαλες αγάπες.

[B]
Panagioti[/B] αν δεν έχεις ακούσει, συστήνω ανεπιφύλακτα. Θεωρώ ότι θα γουστάρεις πάρα πολύ.

Vanilla Muffins δεν τους πηγα ποτε,πολυ “παμπ ροκ” κατάσταση.Τα φωνητικά ειδικά δεν μου αρέσουν καθόλου…

έχουμε και λέμε:
Go-go’s.H πρωτη μπαντα της γνωστης ποπ σταρ (και μουναρας στα νιατα της) Belinda Carlisle-η οποία είχε τραγουδήσει και στους Germs(!!!) για μιά εποχή.ο πρώτος τους δίσκος Beaty and the Beat είναι μνημείο του μελωδικού pop-punk.

Crisis.Ποστ πανκ,Άγγλοι,μέλη τους έκαναν μετεπειτα τους Death in june και τους sex gang children.Μιλάμε για πρωτης κλασης σκατοψυχια,το 12" τους επανεκδόθηκε πρόσφατα απο την la vida e un mus του Paco Mus,γενικά τσεκαρετε της εχει εξαιρετικες κυκλοφοριές.

Gray Matter.Aπό τις πιο μελωδικές μπάντες της Washington,από τους πρωτοπόρους του emocore.Το Τake it back lp επανεκδόθηκε πρόσφατα από τηn Dischord οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία για να μην αποκτηθεί.

Πάμε σε πιό πρόσφατα πράγματα.oi Germ Attak από τον Καναδά κάνουν θραύση με το καραχύμα πανκ τους σε φάση Disorder/chaos uk/partisans.Ολοι οι δίσκοι τους εξαιρετικο.,αλλα επιτρέψτε μου να αποθεώνω ταπεινά το καρασάπιο Ouroboros.Aνελέητο πογκο παντου.

Δεν θυμάμαι αν έχω γράψει για αυτόν τον δίσκο,αλλά ήταν από τα καλύτερα του 2010.Social Circkle-city shock και η μετεμψυχωση των Circle Jerks είναι γεγονός.

Tελος,όποιος γουστάρει έστω και λίγο το παραδοσιακό πανκ ροκ έτσι όπως εγινε γνωστο από μπάντες όπως οι The Saints,ας τσεκάρει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την επανακυκλοφορία των Βέλγων The Kids που βγήκε φέτος από την Havoc Records.Εποχής 1978,εκπληκτικός δίσκος,είναι χαλάρα στα πρώτα 20 της πρωιμης πανκ εποχής.Το δεύτερο τους lp ειναι εξισου καλό,πραγματικά εκπληκτική μπάντα.

[B]Grey Matter[/B], και [B]Crisis[/B] στηρίζω πολύ… Εντωμεταξύ τους πρώτους τους είχα μάθει από μία ακύρη βιντεοκασέτα sk8 που μου’ χε δανείσει ένα φιλαράκι, και κάποια βίντεα τα συνόδευαν κομμάτια τους.

Και τους πιο σκληρούς [B]germ attak[/B] γουστάρω αρκετά.

Ακόμη, επειδή παρατηρώ πως δεν έχουν αναφερθεί, να προσθέσω και μιά άλλη πολύ μεγαλη μπάντα από Αμερική, και πιο συγκεκριμένα τη Μασαχουσέτη, τους [B]The Freeze[/B]. Γενικά δε θα τους έλεγες και το πιο γνωστό όνομα του χώρου, ωστόσο οι τύποι κουβαλούν μεγάλη ιστορία πάνω τους (καθώς υπάρχουν από το 1978 ) ενώ ασκησαν τεράστια επιρροή σε πολλές μετέπειτα μπάντες κυρίως του μελωδικού punk rock ήχου. H μπάντα δημιουργήθηκε από 4 συμμάθητες οι οποίοι ένιωσαν, πολύ μικροί, την ανάγκη να διοχετεύσουν τον εφηβικό ενθουσιασμό τους, την οργή τους, και τους προβληματισμούς τους μέσα από τη μουσική. Το αποτέλεσμα? Ένα πολύ όμορφο hardcore punk ή καλύτερα ένα πολύ πρώιμο/ακατέργαστο punk rock το οποίο με την πάροδο του χρόνου εμπλουτίστηκε όλο και περισσότερο κι έγινε ακόμη περισσότερο μελωδικό (έμενα το ξεκίνημα τους μου θυμίζει λίγο [B]rkl[/B]). Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει σε πάρα πολλές δουλείες τους ο πολύ καλός ήχος του μπάσσου (που κάνει τη διαφορά) καθώς και οι φοβεροί αντιδραστικοί στίχοι του τραγουδιστή [B]Cliff Hanger[/B] και η κριτική που άσκησε μέσα από τα κομμάτια του σε χιλιάδες δυο πράγματα, με αποτέλεσμα πολλοί να τον συγκρίνουν με ανθρώπους όπως οι [B]Jello Biafra, Greg Graffin[/B]. Γενικά η στάση τους ως μπάντα ήταν πολύ σωστή. Κυκλοφόρισαν πάρα πολλά πράγματα (δεν έχω καταφέρει ακόμη να τ’ ακούσω όλα) και περιόδευσαν σ’ όλο τον κόσμο.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το κάπως πιο ωμό για τα δεδομένα τους ντεμπούτο,

και ο επόμενος δίσκος, rabid reaction

μια ιδέα εδώ:

[B]http://www.myspace.com/rabidreaction[/B]

Κι ένα πολύ γνωστό τους κομμάτι (από τα πρώτα τους πιο ωμά, πριν από τα 2 παραπάνω αλμπουμ): [B]http://www.youtube.com/watch?v=zt-C7ZTFxbQ[/B]

[B]Τhis Is Boston Not L.A.[/B]

Mεταξύ των μπαντών που τους εχουν διασκευάσει είναι και οι βοστονεζοι [B]unseen[/B]

Kι εδώ πραγματικά ένα πανέμορφο μελωδικό κομμάτι τους (πολυ διαφορετικο απο το προηγούμενο), το οποίο είναι και το κομμάτι που διασκευάστικε από τους unseen)

[SIZE=“5”]Talking Bombs
[/SIZE]
[B]http://www.youtube.com/watch?v=fTtoxsMdrfg[/B]

ολοι οι δισκοι των Freeze ειναι ωραιοι.
οι πρωτοι 2 που ποσταρες επανακυκλοφορησαν απο την schizophrenic φετος.μαζι με το 7"αρκι i hate tourist.
απο τις πιο παλιες βοστονεζικες μπαντες,συνεχισαν την πορεια τους μεσα στα 90ς (σε πιο ροκ μονοπαντια) στην lost and found oπου κυκλοφορησαν αλλους 2 δισκους.
ομορφη μπαντα γενικα.
με rkl δεν μου φερνουν με τπτ,οι rkl ηταν παιχταραδες τρελοι ενω οι freeze απλα μια μελωδικη μπαντα που ισορροπουσε αναμεσα στο hardcore και το punk.

Γενικά [B]rkl[/B] προσκυνώ απεριοριστα και προφανώς και τους έχω πιο ψηλά από χιλιάδες άλλες μπάντες, απλά τα πρώτα κομμάτια από freeze μου θυμίζουν λίγο. Ακόμη και το this is boston που πόσταρα μου θυμίζει αμυδρα λίγο rkl. Αποψη μου αυτη.

Kαι αυτό αξίζει αρκετά να το ποστάρω μιας και γαμάει σαν αλμπουμ (περιλαμβανει και το talking bombs)

το misery loves company το ειχα παρει πρωτο.ομορφο,πιο ροκ σε σχεση με τα πρωτα 2.
βγηκε απο την taang,βοστωνεζικη εταιρεια που εβγαλε πολλα καλα πραγματα μεχρι το 1997…
α,οι 3 δισκοι τους που ειχαν βγει στην lost and found FIVE WAY FURY,CRAWLING BLIND,FREAKSHOW επανακυκλοφορησαν πριν καμια 5ετια σε σιντι.καλη φαση ηταν,παλι ομως σε πιο μελωδικα μονοπατια.

παίδες έχει ακούσει κανείς το νέο από Kalashnikov collective???

living in a psycho chaos era λέγεται.

πέθανε η Ari Up των [B]Slits [/B]στα 48 έτη της. RIP :frowning:

http://www.youtube.com/watch?v=owoOVZVBbQ4&feature=player_embedded#!

έβγαλαν οι white lung full length (24 λεπτά διάρκεια) πριν λίγο καιρό, προς το παρόν δεν έχω κολλήσει ώστε να το ακούω συνέχεια, αν και μου αρέσει αρκετά. ίσως φταίνε οι ανεβασμένες ταχύτητες σε σχέση με τα 7αρια που κάνουν τις συνθέσεις κάπως πιο δύσκολες στο να τις συγκρατήσεις. το post-punk στοιχείο έχει υποχωρήσει ελαφρώς για χάρη μεγαλύτερης επιθετικότητας. πολύ ωραία παίξιμο σε όλα τα όργανα ως συνή8ως (3 από τα 4 μέλη είναι γυναίκες), η τύπισσα που κάνει τα φωνητικά είναι παθιασμένη μέχρι το κόκκαλο (ειδικά όταν ωρύεται είναι απόλαυση και μάλλον θα έπρεπε να το κάνει πιο συχνά εδώ) και γενικά πρόκειται για φασαριόζικη μπάντα αλλά σε καμιά περίπτωση γιούργια κι ό,τι βγει. live δεν μπορώ να φανταστώ πόσο θα ξεσκίζουν. από καναδά παρεμπιπτόντως.

[SPOILER]


[/SPOILER]

to be checked το απο πάνω

έχει ασχοληθεί κανείς με τους Αυστραλούς Dubrovniks? Έχουν αυτό το κομμάτι που είναι πολύ γνωστό

πρέπει να είναι θεούληδες.

standard είναι θεούληδες τελικά. Έχουν και κομμάτι που λέγεται [B]As long as I can listen (to the Ramones)[/B] και το ρεφραίν λέει

I don’t care about the girls
I don’t wanna see the world
I don’t care if I’m all alone
as long as I can listen to the Ramones

:respect::respect::yahoo:

[SIZE=“4”][FONT=“Comic Sans MS”]Devil’s Brigade - S/T (2010)[/FONT][/SIZE]

Ωραία psychobillιά από τον μπασίστα των Rancid. Δεν είναι καθαρά psychobilly ήχος, η κιθάρα είναι λίγο πιο μπροστά οπότε έχει αρκετά πανκ ροκ στοιχεία, αλλά το κόντρα-μπάσο λειτουργεί σε καθαρά τέτοιους ρυθμούς. Ρίχτε μια αυτιά

Ωραιος ο παναγιωτης! Πολυ καλο το Devils Brigade!! Οσοι δεν το εχουν ακουσει να το τσεκαρουν. :blues:

Hell_Commander cheeeeeeeeeeers ωρέ!

ρε πάντως έχω πάθει μεγάλη ζημιά με Dubrovniks, που έλεγα στην προηγούμενη σελίδα. Έχουν κομματάρες! Αυτό εδώ πχ:

προσπαθώ να θυμηθώ αν είναι κανένα καρακλασσικό κομμάτι και το έχουν διασκευάσει ή ή άν το έχω ξανακούσει κάπου. Γενικώς, πολλά κομμάτια τους μου βγάζουν αυτό το feeling, ότι δλδ έχουν την στόφα του κλασσικού. Τεσπά, ακόμα είμαι υπό το σοκ των πρώτων ακροάσεων της δισκογραφίας τους. Κάποια στιγμή που θα ηρεμήσω και το δω λιγότερο εντυπωσιασμένος θα ποστάρω πιο συγκεκριμένες και κατασταλλαγμένες απόψεις.

bump

μιας και τις τελευταίες μέρες τους λιώνω και πάλι.

Πραγματικά όποιος τους έχασε πέρσι κρίμα. Τρομερό λαιβ με τρελή ενέργεια και απόδοση απο τρια μονο ατομα