Punk Vs Prog Vs Glam

Λοιπόν, εγώ βγάζω άνετα έξω το πανκ.

Από κει και πέρα, το Γκλαμ μου τη σπάει στα 70ς, με Μπάουι κι έτσι, αλλά είμαι τρελός οπαδός της 80ς LA σκηνής.

Το προγκ στα 70ς είναι γαμάτο, ενώ από τα νεότερα ακούω μόνο Queensryche. Στα + οι καλοί στίχοι.

Τι να ψηφ’ισω?

Grunge ή θανατος ωρε!

εγώ γουστάρω progressive όσο και πανκ σχεδόν. Δυσκολεύτηκα να ψηφίσω ανάμεσα σε αυτά αν και τελικά υπερίσχυσε το πανκ λόγω καποιων πολύ συγκεκριμένων γκρουπς που τα θεωρώ all time favorites. Hair metal και glam από την άλλη ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν πέραν των κλασσικών.

Μπροστά στο γκραντζ θα προτιμήσω το θάνατο.

τι ρωτας, εδωσες την απαντηση μονος σου. :wink:

Στα 70ς όμως το Γκλαμ είναι για τον πέο.

Αν και γουστάρω Glam, ο Μαστειν έχει πετάξει θεϊκότατη ατάκα:

GLAM = Gay Los Angeles Music

:lol3:

οταν ομως λεει καποιος glam αμεσως το μυαλο παει στα 80’ς.

Ποιος ψήφισε “τίποτα”?

Progressive.Ποτε δε μου αρεσε το γκλαμ και ουτε με το πανκ ειχα ποτε καλες σχεσεις.Προτεινω να γινει και δημοψηφισμα Death metal Vs glam.

Τα τραγούδια που έγραψε στα 70s ο Mπάουι βρίσκονται μέσα στα καλύτερα της εν λόγω δεκαετίας. Στα 80s έγινε μαλάκας.

Αναμεσα σε πανκ και προγκρεσιβ, σημειωσατε Χ. Πραγματικα δεν μπορω ν αποφασισω…

Γιατί ειδικά αυτές οι τρεις κατηγορίες? Τυχαία? Θα με ενδιέφερε μια αιτιολόγηση…

προγκ απ’αυτα.

Ελλανορ το να ζητας εξηγηση με βαση τη λογικη απο τον Λερη ειναι ατοπο.

Επειδή είναι 3 είδη που
α) Ήταν κάποτε στη μόδα
β) Είχαν 2 περιόδους ακμής
γ) Ήταν πολύ επιδραστικά
δ) Παρουσιάζουν ενδιαφέρον για συζήτηση
ε) Είναι τόσο διαφορετικά.

Οκ… Αν και επιδραστικά έχουν υπάρξει πολλά ακόμα παρακλάδια, πόσο μάλλον παρουσιάζουν ενδιαφέρον. Ποιές ήταν οι περίοδοι ακμής στιις οποίες αναφέρεσαι? Οκ, η πρώτη και για τα 3 ήταν στα '70ς… Η δεύτερη?

Για να πω και ποιά προτιμώ πάντως, punk και prog ανέκαθεν μου άρεσαν, ενώ το glam όχι και ιδιαίτερα. Αν και εκτιμώ βαθύτατα τη μορφή του David Bowie.

Hair Metal - 80s
Progressive Metal - Late 80s / Early 90s
Grunge - 90s.

Λέρη, είσαι διαβασμένος. Παραμένουν λίγο σχετικοί βέβαια αυτοί οι διαχωρισμοί, αλλά με κάλυψες. 8)

«Καλά» όλα τα άλλα. Το grunge είναι, για σένα, η «δεύτερη περίοδος ακμής» του punk;

Για τους μεταλλάδες είναι! :stuck_out_tongue: