Puzzle -live 30/11/05

__Πριν απο δύο ώρες περίπου μου ήρθε ένα e-mail απο έναν πολύ καλό μου φίλο μουσικό και αρχιτέκτονα (κάτι σαν τους Pink Floyd ένα πράμα… :D), μαζί με μία foto της αφίσας:

[i]Sas proskaloume
stin prwti mas sinaulia
tin Tetarti 30/11
sto Xilourgeio tou Milou

Proseleusi 21.30
Enarxi 22.00

puzzle[/i]

__Οπότε είπα να το γνωστοποιήσω και σε εσάς, μιας και πρώτον είναι πολύ καλός φίλος και δεύτερον γιατί είναι μία νέα προσπάθειας μιας νέας μπάντας έμπειρων (αν και νέοι) και καλών μουσικών που δεν “διασκευάζει απλά” ξένα ή ελληνικά τραγούδια, αλλά παρουσιάζει δικά της τραγούδια και αξίζει της προσοχής μας.

__Κινούνται στον ελληνικό στοίχο και με ήχο rock αλλά όχι τον γνωστό “πολλά βαρύ και όχι” ή τον “ας κλάψουμε μέχρι να ξημερώσει”. Παραβρέθηκα σε μία πρόβα πριν καιρό και αυτό μου ήταν αρκετό για να τους πω “μη ξεχάσετε να με ειδοποιήσετε όταν θα είναι να κάνετε live!”. Τέσσερα νέα παιδιά και καλοί μουσική με ενδιαφέρουσα δουλειά, αξίζει να τους ρίξετε μια ματιά -εκτός κι αν ο ελληνικός στοίχος σας αφήνει αδιάφορους. Βέβαια, θα παίξουν και 13 δικά τους και 11 διασκευές, οπότε το πρόγραμμα θα είναι σίγουρα ενδιαφέρον. Ακουσα ένα δύο δικά τους και την διασκευή στο Enjoy The Silence και μου άνοιξε η όρεξη για περισσότερα. Αν είστε στην Θεσσαλονίκη λοιπόν (θα εμφανιστούν και σε άλλες πόλεις, αλλά δεν ξέρω πότε), περάστε μια βόλτα: Ξυλουργείο Μύλου, 30/11 στις 10. 8)

__Ξέρω ακόμα ότι θα εμφανιστούν την προηγούμενη μέρα στην ΕΤ3 (Τρίτη 29, 5:30-7:00, συνέντευξη και live), οπότε να μια καλή ιδέα. Τους τσεκάρετε και πράττετε αναλόγως. Αν έτυχε να ακούσατε είχαν δώσει και μία συνέντευξη στον 102 πριν απο λίγες μέρες που έπαιξαν και τραγούδια τους.

__Αυτά είναι οι καλλιτέχνες που θα παίξουν διασκευές τους (11 είναι όλες, μου είπε ο Γιώργος τα ονόματα αλλά δεν τα συγκράτησα όλα):

. David Bowie
. Rem
. Blackfield
. George Harrison
. Radiohead
. U2
. Depeche Mode
. Police
. James

__Αυτή είναι και η αφίσα:

__Και τέλος αυτό είναι το δελτίο τύπου /βιογραφικό της KazanDB που έχει αναλάβει την διοργάνωση:

[i]"Ανέκαθεν τα «παζλ» ενθουσίαζαν μικρούς και μεγάλους. Χτύπησε το τηλέφωνο? : «? πως σου φαίνεται το παζλ σαν όνομα?..» - «?μια χαρά?»! Σκόρπια κομμάτια που συνθέτουν μια εικόνα ? σκόρπιες λέξεις και λόγια που συνθέτουν τους στίχους ? σκόρπιες νότες και μουσικές που συνθέτουν τα τραγούδια? Και όλα αυτά συνθέτουν το σενάριο της ζωής του καθενός. Το σενάριο που αναζητά κάθε άνθρωπος. Σε όλους αυτούς τους ανθρώπους μιλάνε με τους στίχους και τις μουσικές τους, σε μια συναυλία με τραγούδια (γεννημένα από τους ίδιους) με Rock & Pop επιρροές. Το ταξίδι των PuzZle με ξεχωριστές στάσεις σε διασκευές της παγκόσμιας μουσικής σκηνής δεν σταματά ποτέ ? συνοδοιπόροι στον προορισμό το ίδιο το κοινό. Ψάξτε τα χαμένα κομμάτια, ταιριάξτε την ψυχική σας διάθεση και συνθέστε μαζί τους αυτό το ταξίδι.

Αναγνώστου Κώστας (τύμπανα)
Γουναρίδης Λάζαρος (ηλ. & ακ. μπάσο)
Κοέν Αλέξης (κιθάρες)
Οικονόμου Γιώργος (φωνή, πλήκτρα, ακ. κιθάρα)
Μπούκλας Νίκος (Σαξόφωνο, Φυσαρμόνικες) - (Guest)"[/i]

__Μου ξαναήρθε e-mail! :smiley:

[size=6]Sas euxomaste kali xronia
kai sas perimenoume me xara
stin mousiki mas parastasi
tin erxomeni tetarti
4 ianouariou 2006
sto xilourgeio tou milou
Enarxi 22.00 - Doors Open 21.30
PuzZle
anagnostou kwstas
(drums)
gounaridis lazaros
(bass)
cohen alexis
(guitars, vocals)
oikonomou giorgos
(keyboards, ac. guitar, vocals)
+
mpouklas nikos (special guest)
(sax, harmonicas)[/size]

__Αυτή τη φορά, εκτός απο περισσότερο δεμένοι (αχ αυτό το αγχος της “πρεμιέρας”) θα έχουν και support. Support λοιπόν οι (πολύ καλοί τους φίλοι που τους τιμούν) Almost Famous. Ισως θυμάστε ένα θέμα που είχα ανοίξει γι’ αυτούς και το “THE WALL”. Πολύ αξιόλογοι… Θα παίξουν 5 τραγούδια (μάλλον) και μετά, τόπο στα τσικό! Εγώ κατά 95% θα είμαι εκεί, είναι όλοι αξιόλογοι μουσικοί και φίλοι οι οποίοι θα παίξουν τραγούδια που λατρεύω -πώς θα μπορούσα να λοίπω…; 8)

Υ.Γ. Να και μερικές foto απο την προηγούμενη εμφάνισή τους. Οι φωτογραφίες πάρθηκαν απο φίλο των παιδιών (που η δουλειά του είναι αυτή να φωτογραφίζει μουσικά -και όχι μόνο- γεγονότα), αλλά προσωπικά… δε μου άρεσαν και πολύ…

Aytos o Koen den paizei kai stous Skaribas (aytoi pou htan support ston Staples)?
Gia Ellhnes, den paizontai ta paidia.

__Αυτός είναι. 8) Και ο Drummer και ο Μπασίστας παίζουν και στους Mother Funkers. 8)

Μιλάμε θεϊκό όνομα, έτσι;;;ΧΑΧΑΧΑ!!! :smiley: