Queen VS Led Zeppelin

… Η κρίση σε σας…

άκυρο…το ίδιο μου κάνει,τέρατα και οι 2…queen μόνο και μόνο λόγω του άδικου χαμού του freddie

Τι να λεμε τωρα, δυο απο τα κορυφαια συγκροτηματα… Ισως αυτα με τη μεγαλυτερη γκαμα στην μουσικη τους, αυτα που δεν θαφτηκαν κατω απο μια ταμπελα τυπου hard rock κλπ (κι οσοι τα κατατασσουν καπου, μαλλον δεν τα εχουν ψαξει τοσο πολυ). Και τα δυο πειραματιζονταν αφανταστα με την μουσικη τους. Και τα δυο εκαναν υπερτατα live shows. Για μενα μαζι με τους Floyd και τους Sabbath ειναι και τα καλυτερα της δεκαετιας του 70. Επομενως η αποφαση θα ειναι δυσκολη. Ισως οι Led Zeppelin να ειναι ενα κλικ πιο πανω. Συν του οτι δεν εβγαλαν πατατες αλμπουμς οπως μερικα των Queen, συν του οτι ειναι το αγαπημενο μου γκρουπ, τους δινει την ψηφο μου. Οι Queen παντως δεν εχουν μονο τον Mercury, ο May ειναι φοβερος κιθαριστας, ο Deacon και ο Taylor κρατανε απιστευτο ρυθμο, ειναι μια πολυ καλη εως υπεροχη 4αδα.

Led Zeppelin φυσικά

τι queen ρε?.. led zeppelin σιγουρα.οι αλλοι περα απο 2 3 τραγουδια εχουν χαρουμενα ποπακια… πιο συγκρινεται με το stairway to heaven?

Δεν εχεις ακουσει πολυ Queen, ε?

1 Like

Βασικά οι Led Zeppelin δεν κυκλοφόρησαν μέτριο άλμπουμ.
Και για να προλάβω όσους αναφέρουν το CODA, αυτό δεν θεωρείται άλμπουμ, αλλά κάτι σαν συλλογή από bsides.
Και μην αναφέρετε το In Through The Out Door ή το Presence ως μέτρια.

Από την άλλη τους Queen, τους παρέσυρε το κύμα της disco και ξέφυγαν λίγο.
Φυσικά, ό,τι δημιούργησαν μέχρι και το Jazz ας πούμε, είναι κορυφαίο.

Περαν του οτι συμφωνω 100%, θελω να προσθεσω οτι οι Queen μετα το Jazz εβγαλαν εναν πολυ καλο δισκο, το King of Magic καθως και το Innuendo το οποιο μαλλον ειχε απλως μερικες πολυ καλες στιγμες.

Tίιιιιιιιιιι;;;;;
Γίνεται σύγκριση ανάμεσα στους τρισμέγιστους Led Zeppelin με οποιοδήποτε άλλο συγκρότημα όποιο κι αν είναι αυτό;
Και ας λέγεται και Queen.

Led Zeppelin ρε…

Απ’το να συγκρίνουμε Led Zeppelin με Guns N’ Roses (λέω εγώ τώρα…) καλύτερα αυτό το poll.

Queen.

Τι σύγκριση να κάνεις τώρα.Και εγώ Queen προς τιμην του Mercuri…

Δεν εχεις ακουσει πολυ Queen, ε?[/quote]

Σίγουρα…Sorry φίλε doors αλλά είναι άστοχο το σχόλιό σου.

Όταν μιλάμε για τέτοια μεγέθη δεν υπάρχει σύγκριση. Για μένα ανήκουν και οι δύο στην 5άδα των κορυφαίων γκρουπ όλων των εποχών.
Επίσης οι Zep έχουν το πλεονέκτημα ότι σταμάτησαν στο απόγειό τους ενώ οι Queen δοκιμάστηκαν σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου.
Εγώ θα πω Queen, όχι γιατί πιστεύω αναγκαστικά πως είναι καλύτεροι, αλλά γιατί κατ’ εμέ είχαν μεγαλύτερη φαντασία στις συνθέσεις, ήταν πιο πολυσυλλεκτικοί (μη ξεχνάμε πχ πως το “A Night At The Opera” περικλείει τα περισσότερα μουσικά είδη που έχουν συμπεριληφθεί ποτέ σε ένα δίσκο από ένα γκρουπ-χωρίς ο δίσκος να χάνει τη συνοχή του) οι παραγωγές, ο ήχος και τα φωνητικά τους είναι ανεπανάληπτα έστω και με τα σύγχρονα μέσα ηχογραφήσεων, (πχ η κιθάρα του May: Είναι μία και νομίζεις πως ακους 15!) και δε φοβήθηκαν ποτέ να πειραματιστούν ακόμα και αν αυτό είχε αρνητικό αντίκτυπο σε τύπο / οπαδούς. Ποτέ δε στερήθηκαν εμπνεύσεως και χαρακτηριστικό είναι πως στον τελευταίο τους κανονικό δίσκο (το “Innuendo”) υπήρχαν δύο από τα κορυφαία τραγούδια που γράφτηκαν ποτέ! Το ομώνυμο (Τι έπος!!!) και το “The Show Must Go On”!!
Queen λοιπόν…(εννοείται με βέβαια με τεράστιο σεβασμό στους Zep!!)

με τετοιο nick δεν περιμενα καλυτερα απαντηση…

ακου 2 -3 τραγουδια! παπακια?

κ τα δυο ειναι Groupares δεν συγκρινονται!

QUEEN !
Ο Cozy με καλυψε.

Zeps δαγκωτό! Μεγάλες μπάντες και οι δύο αναμφίβολα αλλά οι Queen δεν φτάνουν με τίποτα τους Zeppelin.

και εγώ Zeppelin. αν και με Queen δεν έχω πολυασχοληθεί (ξέρω γύρω στα 30 τραγούδια τους) δεν πιστεύω ότι μπορούν να τους φτάσουν.

δεν έχω ακούσει το συγκεκριμένο album αλλά είσαι σίγουρος ότι περικλείει περισσότερα μουσικά είδη από το Physical Grafitti των Zep?

Και οι δύο αγαπημένα συγκροτήματα, αλλά στην καρδιά μου οι Queen είναι πιο ψηλά!!!

Όσο για το Innuendo, αν σκεφτεί κανείς τις συνθήκες υπό τις οποίες γράφτηκε, τότε φαίνεται ακόμα μεγαλύτερη δισκάρα…

Χεχε!!..Νομίζω ναι:
Rock, Heavy Metal, Progressive, Pop, Country, Blues, Opera, 50’s (δεν μου έρχετε πως αλλιώς να χαρακτηρίσω το “Seaside Rendez Vouis”)και έναν…εθνικό ύμνο (“God Save The Queen”)… :roll:

Το παραπάνω μήνυμα πήγαινε στον Tall_Shadow!! Και όχι στον ακατανόμαστο που χώθηκε πάλι στη μέση!!! :smiley: :lol: (Ουγκ!)

Πριτς!!!

(Ωραία ΣΑΕ θ αγράψουμε, όλο μέσα στο forum είμαστε :evil: )