Queen

Άσταλδε αν οι Queen(έστω οι τωρινοί) ήθελαν κάποιον να τραγουδάει σε στυλ Mercury και γενικά να τον θυμίζει όσο το δυνατόν περισσότερο, σαφώς η καλύτερη επιλογή θα ήταν ο Martel. Κι εγώ το πιστεύω.

Όσο για Michael και Rodgers που διαβάζω, really; Τον Rodgers τον είδαμε ήδη και η ίδια η μπάντα για τους α,β λόγους επέλεξε να μην συνεχίσουν μαζί, ο Michael το show αυτό το έκανε πριν 20 χρόνια, η φωνή του είναι πιο γερασμένη και ακόμα και τώρα ετοιμάζεται να βγάλει dance δίσκο. Δηλαδή για να έχει κάποιος την θέση του τραγουδιστή των Queen πρέπει να έχει 25 και βάλε χρόνια καριέρας και στάτους θρύλου; Το παρόν ούτε υπό αυτές τις συνθήκες έχει θέση στο παρελθόν;

Μου θυμίζει την κατάσταση που συζητούσε ο κόσμος για αντικαταστάτη του Plant στους Zeps. Για μένα εφόσον ο Plant είναι μια χαρά στην υγεία του σαφώς και κάτι τέτοιο είναι αντιδεοντολογικό, αλλά μένοντας στα ονόματα που ακούστηκαν(αν θυμάμαι καλά Cornell και Kennedy) δεν θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν [U]σε ένα βαθμό[/U](γιατί αυτό είναι το ζητούμενο, δεν ψάχνουμε την μετενσάρκωση κανενός) τον Plant; Παρ’ όλα αυτά ο κόσμος έκραζε τους πάντες, και ακόμα κι αν ο Plant δεν ζούσε πάλι το ίδιο θα γινόταν.

Στην τελική, επιλογή της ίδιας της μπάντας είναι αν θα συνεχίσει και με ποιον. Δεν θα νοιαστούν ούτε για το ποιος υπερασπίστηκε την επιλογή τους ούτε ποιος την κατέκρινε. Και αλίμονο αν γίνεται τόσος ντόρος για ένα one-off.

Φυσικά και το εννοώ, το εξήγησα κιόλας στο ποστ που κουόταρες, αν θες να φιλοτιμηθείς να διαβάσεις. Δεν συνέκρινα την ποιότητα τους(ούτε κατά διάνοια συγκρίσιμη), αλλά και παρωπίδες να έχεις είναι σαφές ότι έχουν εξόφθαλμα κοινά χαρακτηριστικά.

Επειδή το διάβασα απόρησα. Αυτά που επεσήμανες ως ομοιότητες ήταν (αν θυμάμαι καλά) 1)το image 2) η τεχνικά-καλή-αλλά-όχι-κάτι-ιδιαίτερο φωνή 3)ότι ‘‘τραγουδάνε ποπ’’ 4) η ομοφυλοφιλία.
Οκ, τι να πω…
Νομίζω πως μπορούν να βρεθούν 65846786187 τραγουδιστές με τα παραπάνω κριτήρια.Αυτό δεν τους κάνει άξιους αντικαταστάτες του Mercury.Ούτε καν προβιβάζει το να τραγουδούν στη θέση του σε ‘‘μη ύβρη’’.

Όχι, μην μπλέκεσαι. Με όσα λέω, δεν προσπαθώ να πω γιατί πρέπει να γίνει τραγουδιστής των Queen, αλλά ρωτάω γιατί να ΜΗΝ γίνει, πόσο μάλλον από την στιγμή που τον θέλει ο May. Οι περισσότεροι αυτά τα επιχειρήματα που ανέφερα θα χρησιμοποιήσουν ως αρνητικά εναντίον του Lambert.

Άσχετο, το Living On the Edge: The Freddie Mercury Story το έχει διαβάσει κανείς;

Χίλιους λόγους μπορώ να σου πω. Προσωπικά μου αρκεί αυτό και μόνο : http://www.youtube.com/watch?v=g_rmW0pysG4

Αυτό είναι καθαρά φταίξιμο του May και του Taylor αν κινήθηκαν έτσι. Δεν νομίζω να φταίει σε τίποτα το παιδί. Και αλίμονο αν αφορίζαμε μεμιάς όσους συμμετείχαν σε talent shows. Όχι, δεν είναι όλοι ατάλαντοι που θέλουν τα φώτα πάνω τους.

Οποιοσδήποτε στη θέση του θα πήγαινε τρέχοντας, εννοείται.Τώρα άμα ο May, επειδή πήρε τον πιτσρίκο απ το fame story, βγάλει πιο πολλά λεφτά γιατί θα μαζευτούν περισσότερα 13χρονα στις συναυλίες τους, να τα χαίρεται, με γεια του με χαρά του.Για μένα είναι ξεφτίλα, πάτος.

Επειδή οι Queen δεν είναι εμπορική μπάντα, λολ. [SPOILER]Ειδικά τώρα που μας τα 'χουνε κάνει τσουρέκια με το Bohemian Rhapsody και τον Freddie στο 9GAG, να δεις πόσα δεκάχρονα-δωδεκάχρονα τους ξέρουν! :lol:[/SPOILER]

Άλλο η ‘‘εμπορικότητα’’ να είναι το αποτέλεσμα του πόσο καλός είσαι (βλέπε παλιοί Queen) κι άλλο να την επιδιώκεις με τρόπους που -για τους ίδιους τους φαν σου- είναι ξεφτίλα.

Αν δεν θέλουν να την επιδιώκουν την εμπορικότητα, ας το διαλύσουν να τελειώνουμε. Εφόσον δεν έγινε αυτό, θα συνεχίσουν όπως εκείνοι θέλουν, και ως φυσικό κάποιοι φαν θα θεωρήσουν τις κινήσεις σου “ξεφτίλα” και άλλοι όχι. Δες απλά πώς πήρε ο κόσμος το Queen+Paul Rodgers. Τελοσπάντων, αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα πλέον, εγώ όσον αφορά αυτή την κίνηση ανήκω στην δεύτερη κατηγορία κι εσύ στην πρώτη.

Ή το γράφεις για πλάκα οπότε οκ ή πραγματικά βρίσκεσαι εκτός τόπου και χρόνου.
Πραγματικά αγαπάω όλο τον κόσμο εδώ μέσα αλλά τώρα δεν κρατήθηκα να μην σχολιάσω αρνητικά(είχες γράψει και στο θρεντ της Χιούστον κάτι επικές παπαρίες για το τι επηρέασε κτλ).

Τι να πω,ειλικρινά νομίζω ότι μάλλον το ίντερνετ μας έχει κάνει να μην σκεφτόμαστε και πολύ.Ειδικά η πρώτη πρόταση είναι…ούτε και εγώ ξέρω τι.
Επίσης όταν λέμε για “ποπ” ελπίζω όλοι να σκεφτόμαστε λογικά και πραγματικά καλά,και όχι σαν μεταλλάδες που ανακάλυψαν την αλήθεια στους Ραιχ και στους Τουλ.
Καλά να 'μαστε:roll:

Το εξήγησα και παρακάτω ρε Floydized, δεν το λέω ότι άποψη ποιότητας καλλιτέχνη, σε καμία περίπτωση. Όντως διακρίνω κάποια χαρακτηριστικά που γεφυρώνουν την απόσταση μεταξύ τους, όπως το ίδιο στυλ φωνητικών(αυτό που διάβασα κάπου ότι έχει χροιά Mercury ούτε κατά διάνοια βέβαια) και προσωπικά τον θεωρώ τεράστια φωνή από δυνατότητες που πήρε λάθος κατεύθυνση. Η extravagant και kitsch αισθητική του Freddie(εντάξει προφανώς δεν είναι ο μόνος ούτε τότε ούτε τώρα, αλλά για το point) Και η ποπ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ των Queen: δεν είπα ότι παίζουν ποπ, προφανώς το είπα αστειευόμενος. Αλλά π.χ. το Radio Gaga, το A Kind of Magic, το Hot Space, το Crazy Little Thing… τι αισθητικής είναι αν όχι τέτοιας; Πέρα απ’ το είδος στο οποίο ανήκει το καθένα.

Και εδώ που τα λέμε, εφόσον ΔΕΝ γουστάρω να είμαι μέσα στο μπουλούκι που θα στείλει τον φλώρο με την μάσκαρα στην πυρά και θέλω να το παίξω αλλιώς, θα το κάνω με μεγάλη άνεση. Καλό είναι να κάνει κάποιος και τον δικηγόρο του διαβόλου, αν όχι για κάτι άλλο, για την ίδια την συζήτηση. Και δόξα το Θεό, απέχω ακόμα απ’ το να είμαι κολλημένος μεταλλάς.

[SPOILER]Καλά, για την Whitney και το κατά πόσο είπα παπαριές μην περιμένεις να απολογηθώ, ναι μεν όσα είπα τα είπα από ένα συγκεκριμένο bias(μίσους αν θες, έχω φοβερό θέμα), αλλά την γνώμη μου είπα χωρίς να ξεφεύγω απ’ τα όρια νομίζω.[/SPOILER]

Δεν θέλω να γράψω κάτι παραπάνω απλώς

Πρώτον:η ποπ ίσως και να είναι η πιο μπερδεμένη και αναμφιβόλως η πιο αρνητικώς φορτισμένη έννοια στην μουσική(ας μην πω από ποιους επειδή θα με κυνηγάνε!)

Δεύτερον:Ε όταν βλέπω την πρόταση[B] “[I]Το θέμα είναι ότι απλά σκέφτομαι πόσες διαφορές έχουν ο Mercury από τον Lambert[/I]”[/B] πραγματικά,πραγματικά όμως,αναλογιζόμενος τον μακαρίτη τον Φρέντι,μου σηκώθηκε η τρίχα,τι να κάνω ο άνθρωπος.

Αυτά για να μην ξεφύγω και ανοίγω “πεδία μάχης” μετά8)

Το κανεις για να το κανεις δλδ, πραμα χαζο, δεν ειναι αναγκη απο τον κολλημενο μεταλλα να πηγαινουμε στην αλλη ακρη, γιατι ειναι εξισου γραφικο.

εσύ χάνεις :roll:

Είπα να δώσω μια ευκαιρία σ αυτόν τον Lambert,να ακούσω βρε παιδί,τι σόι ταλέντο είναι τούτος,για να τον προτιμήσουν οι εναπομείναντες τεράστιοι.

Ε μέγα λάθος τελικά.

Πιο εκνευριστικό βιμπράτο δεν έχω ξανακούσει,πραγματικά.Αν έπαιρναν το ξυπνητήρι μου,θα ήταν λιγότερο σπασαρχίδικο το άκουσμα.

Αυτό κατάλαβες ρε σόφι εδώ πέρα; Νομίζω ότι είναι παραπάνω από προφανές ότι έχω μια αντίθετη άποψη και την θέτω, αλλιώς δεν θα έκανα τον κόπο να κάτσω να ασχοληθώ τόσο. Αλλά γενικότερα ναι, από κάποιον που συμβαδίζει με μια γραμμή ενόσω δεν συμφωνεί και κάποιον που θα πάει κόντρα απλά για το γαμώτο, προτιμώ τον δεύτερο.

Δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να συνεχίζουμε να συζητάμε νομίζω.

Χωρίς λόγια και όποιος βρίσκει κοινά,ΟΚ:)

δείτε και αυτό για τον Lambert

http://www.youtube.com/watch?v=b_zVPuMjE3o

στο 0.36 ξεχνάει το όνομα του Brian May. Γαμώ τα παιδιά! Άξιος!

αλλά δε φταίει αυτός. οι άλλοι φταίνε που τον βάζουν frontman