Queen

Ρε σεις, για πείτε μου κάτι γιατί έχω χάσει επεισόδια απ’ό,τι φαίνεται.

Κοίταζα στο άλλο θρεντ το lineup του αγγλικού Sonisphere (που btw είναι επιεικώς γτπ) και είδα αυτό το [B][SIZE=“4”]Queen[/SIZE] + Adam Lambert[/B]…

Ε λοιπόν, who the fuck is Adam Lambert :?:

Εγώ μόνο τον “there can be only one” Κρίστοφερ ξέρω…

[SPOILER][/SPOILER]

Eνας που εχει βγει απο το Αmerican Idol ειναι,με σχετικα καλη φωνη,αλλα τοσο γελοια εικονα και background(μουσικο και μη)που απορω πως χωθηκε εκει περα.Τουλαχιστον μοιαζει με τον Φρεντι σε ενα πραγμα,μαντεψτε τι!:stuck_out_tongue:

^^ Ωχ κατάλαβα, θενξ. Άκου ρε πούστη (…)

Έχει καταντήσει γελοίο το θέμα με τους Queen νομίζω πια ε…

Ένα έχω να πω σε May και Taylor :arrow:
[I]http://www.youtube.com/watch?v=nFhCRm1bjtY&feature=player_detailpage#t=30s[/I]

Ρε May, ρε Taylor αφού θα το κάνετε που θα το κάνετε γιατί δεν πήρατε τον Marc Martel?

Τα ίδια λεφτά θα βγάζατε και λιγότερο θα σας κόστιζε… Άσε που δύσκολα τον κράζεις με τέτοια φωνή…

Πραγματικά γελάω με το κόμπλεξ που βγάζουν μερικοί με τον Lambert.

Kομπλεξ για ποιο λογο?Πρεπει σωνει και καλα να συμφωνουμε με αυτην την επιλογη?Οι Queen ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα και πραγματικα θεωρω ανεξηγητη αυτη την επιλογη απο May-Taylor.Ειμαι μαζι τους,αλλα διαφωνω με το να παρουν τον Lambert,τι να κανουμε?Τον ακουσα και στα MTV Awards που εγιναν προσφατα στο Δουβλινο και παιξαν μαζι και τον βρηκα καλουτσικο σε μερικα σημεια,μετριο σε καποια αλλα.

Paul Rodgers ανετα ηταν η καλυτερη επιλογη που εχουν κανει για frontman, ερμηνευε με τον δικο του τροπο τα κομματια, plus το Cosmos Rocks ηταν αρκετα συμπαθητικο σε σημεια. O Adam Lambert δεν ηξερα τι φρουτο ειναι αλλα φωνητικα και ερμηνευτικα μου φαινεται να μιμειται Freddie, οχι απαραιτητα κακο αλλα χμ. Διαφωνω με την επιλογη του παντως, μου φαινεται λιγο τρομπας και ακυρος με τους Queen εμφανισιακα(και ηλικιακα ακομα) και αν αυτο με κανει κολλημενη ή κομπλεξικη, ας ειναι.

ποιος τον μακελεύει αυτόν και τον πήρανε για τραγουδιάρη?

Το θέμα είναι ότι απλά σκέφτομαι πόσες διαφορές έχουν ο Mercury από τον Lambert. Τι τον εμποδίζει απ’ το να ερμηνεύσει στους Queen; Το image; Ο Mercury ήταν η extravaganza και το κιτς προσωποποιημένα. Οκ, ίσως ο Lambert να αντιπροσωεύει το σημερινό image και γι’ αυτό χαλιούνται πολλοί, το δέχομαι. Η φωνή; Δεν είναι Mercury, αλλά την έχει. Το ότι τραγουδάει ποπ; Γιατί, οι Queen τι είναι;:stuck_out_tongue: Σοβαρά τώρα, και τα σόλο άλμπουμ του Mercury τι ήταν ας πούμε; Το ότι είναι γκέι; Πραγματικά νο κόμεντ. :lol:

Όντως την αύρα του Freddie κανείς δεν την έχει. Όντως, η καλύτερη λύση ίσως θα ήταν να το διαλύσουν τελείως. Όμως αφού θέλουν να παίξουν λάιβ τότε ναι, προτιμώ τον Lambert από πολλούς άλλους.

Σόφι δεν νομίζω ότι μιμείται Freddie, απλά έχουν κι οι δύο οπερετική εκπαίδευση.

εδιτ. Αυτό για το κόμπλεξ πάει πιο πολύ σε κάποιους που είδα στο facebook να ψοφάνε για λάιβ Queen και μόλις ανακοινώνεται τραγουδιστής αρχίζουν τα “τι δουλειά έχει αυτός εκεί”, “πουστάρα/αδερφάρα”, “κανείς σαν τον Freddie”, “διαλύστε το” κλπ.

θα ηθελα πολυ να τους δω αλλα οχι με αυτον πισω απο το μικροφωνο… ειμαι καθετος με το θεμα των αμερικαν αιντολς κ λοιπων κ δε γουσταρω να πληρωσω για αυτη τη συναυλια γιατι νοιωθω οτι θα βοηθησω αυτη τη μαστιγα…

παιδες δεν τον ηξερα αυτον τον Lambert και ειδα αυτο το video:

το μονο σιγουρο οτι η φωνη του ειναι πολυ ανωτερη απο το “απλα καλη”…

διαβασα και για πολλους απο εδω και εκει που προτιμουν τον Marc Martel…

ο τελευταιος ειναι η μετενσαρκωση φωνητικα του Freddie…απιστευτη ομοιοτητα…(νομιζω οτι και εγω θα γουσταρα να τον προτιμουσαν…)

τελικα απο οτι φαινεται προτιμησαν καποιον με φωναρα και πιο προσωπικο στυλ απο μια απομιμηση…

δικαιωμα τους :wink:

ρε παιδιά συγνώμη, αλλά κανείς δε θυμάται το c-lebrity από το cosmos rocks? πόσο υποκριτικό είναι να γράφεις ένα τραγούδι που να κράζει την κατάσταση στα talent shows και να καταλήγεις με έναν από αυτούς για τραγουδιστή του συγκροτήματος.

έστω ότι ο lambert είναι καλός. ΔΕΝ είναι καλός για τους queen. γιατί με αυτόν που είναι ακόμα νέος και τώρα διαμορφώνει τη μουσική του ταυτότητα, οι queen είναι απλά ένα tribute band του εαυτού τους. ενώ αν έχουν στο μικρόφωνο κάποιον που είναι κάποια χρόνια στο κουρμπέτι, το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό. για αυτό και είχε νόημα η συνεργασία με τον Paul.

και για όσους λένε για τα vma, εμένα μου φάνηκε άχρωμη και άψυχη η εκτέλεση των κομματιών. δεν αρκεί να είσαι τεχνικά καλός. ο Lambert δεν έχει την πείρα και το συναίσθημα για να τραγουδήσει ενα full set των Queen. Hammer to Fall και Tie your mother down? απλά δεν ταιριάζουν.

ελπίζω να είναι one-off. και για αυτούς που το υπερασπίζονται να ρωτήσω και κάτι ακόμα. δηλαδή αν ο lambert ή οποιοσδήποτε lambert έμπαινε για frontman στους Zeppelin? δεν θα ήταν γελοίο? Είναι μεγάλο ατόπημα ένας πιτσιρικάς, που είναι παράγωγο της παρηκμασμένης μουσικής βιομηχανίας, να τραγουδάει με τέτοια συγκροτήματα.

απο το 1992 που υπαρχει αυτο το live , παντα υποστηριζα αυτον τον κυριο…
Κανενας δεν θα εκραζε και νομιζω οτι ολοι θα ηταν ευχαριστημενοι

μωρε εχεις δικιο στα περισσοτερα…το καλυτερο θα ηταν να μην χρησιμοποιουσαν ποτε το ονομα Queen ξανα…αλλα δικο τους ειναι το γκρουπ και εχουν το οποιο δικαιωμα να πραττουν οπως νομιζουν…το αν το αποτελεσμα ειναι καλο η οχι ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο…

To image παιζει ρολο για μενα σε αυτη τη θεση(δηλαδη του περφορμερ μιας μπαντας σαν τους Queen),αλλα και η φωνη του δε μου κανει ιδιαιτερο κλικ,τεχνικα μπορει να ειναι σωστη,αλλα παραδειγματος χαρην ακουω το We are the champions απο αυτον και θελω να κλεισω το youtube.Το οτι ειναι γκει προφανως και δεν εχει καμια σημασια.
Εν παση περιπτωσει,πιστευω πως η επιλογη του εγινε κυριως απο αποψη marketing(νεο προσωπο,κανει γκελ στους μικροτερους,πολλα λεφτα απο την περιοδεια).

σωστα μιλησες. ! :wink:

εγώ πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω γιατί δεν πήραν τον Martel. Δεν υπήρχε καταλληλότερος το πιστεύω. Όσο για Michael ένα τεράστιο ναι και από μένα.

Αυτο ειναι το σημειο που στεκομαι και εγω, αν και πιστευω πως το κοινο album ηταν αχρειαστο. Επειδη ετυχε και ειδα live το σχημα Queen + Paul Rodgers, ηταν ενα show που ναι μεν εριχνε βαρος στους Queen αλλα ειχε και τρομερες στιγμες του Paul Rodgers μεσα (“Bad Company”, “Feel Like Makin’ Love”).

Ο Rodgers σε καμμια περιπτωση δεν προσπαθουσε να πατησει στα βηματα του Mercury, ερμηνευε με τον δικο του ξεχωριστο τροπο και τη φωναρα που εχει και σε μερικα κομματια πιστευω ηταν πιο ταιριαστος και απο τον Mercury (“Tie Your Mother Down”, "Fat Bottomed Girls, “Crazy Little Thing Called Love”)

Ο Lambert δε με ενθουσιαζει σαν προσωπικοτητα και περισσοτερο μιμειται τον Mercury στο τραγουδιστικο στυλ. Καλη φωνη εχει παντως αναμφισβητητα. Δεν εγκρινω την επιλογη για κανενα λογο. Αν ολο αυτο το σκηνικο ειναι one-off show θα μπορουσε να γινει με ενα team γνωστων καλλιτεχνων οπως το tribute του 1992 και οχι με το talent show boy[-X

Παντως αν τυχον ερθουν προς Ελλαδα, θα πηγαινα μονο και μονο για τον May, ειναι απο τους πιο συναρπαστικους κιθαριστες που εχω δει σε συναυλια και ευχαριστως θα τον ξαναβλεπα και ας ειχε και τον Bon Jovi για φωνητικα:p. Αντιθετως ο Taylor δεν μου πολυαρεσε, ειχε κανει ενα εντελως ηλιθιο ντραμς σολο, η φωνη του κατι μεταξυ Rod Stewart / Brian Johnson με εκνευριζει και γενικα μου φανηκε πολυ γεροφορτωγκας ψωνιο

Υ.Γ. Καποιες σκορπιες ομορφες στιγμες που θυμαμαι απο το live των Queen + Paul Rodgers. Brian May να ερμηνευει με την κιθαρα του το “Love Of My Life” και να τραγουδαει απο κοινου με τον κοσμο. O May παλι, να σολαρει το “Bijou” και να εμφανιζεται στη γιγαντοοθονη ο Mercury την ωρα που μπαινει η φωνη του και να γινεται χαμος απο κατω. “Bohemian Rhapsody” ο Mercury ερμηνευει απο τη γιγαντοοθονη και ο Rodgers να μπαινει στο δυνατο σημειο του κομματιου και ολο το γηπεδο να πηγαινει πανω-κατω απο την πορωση Τα χαρακτηριστικα παλαμακια στο “Radio Ga Ga”

Ζηλεύω μέχρι αηδίας!

Πραγματικά το εννοείς αυτό?