Queen

73-95 θες να πεις

2 Likes

Όχι μέχρι 80 τα υπόλοιπα εκτός από το innuendo μου ήταν τελείως αδιάφορα

Kind Of Magic σοβαρη υποψηφιοτητα για το πιο ολοκληρωμενο αλμπουμ τους.
Hot Space εχει φαει πολυ κραξιμο, αλλα παραμενει δισκαρα απλα σε αλλο υφος πιο ποπ.
The Works εχει μεσα Hammer To Fall, Radio Ga Ga, I Want To Break Free κοινως 3 υμνους.
Τα ιδια με The Miracle που εχει I Want It All, Miracle, Scandal, Breakthru.
Innuendo απλα αριστουργημα 10/10 ή και 100/100.

Ακομα και το Made In Heaven που βγηκε με guest μουσικους και μετα το θανατο του Freddie, ειναι δισκαρα απο την αρχη ως το τελος.

3 Likes

Την γνώμη μου είπα γαματοι οι Queen αλλά μέχρι το 80 για εμένα πολύ καλοί μουσικοί και οι 4 επηρέασαν άπειρο κόσμο αλλά μέχρι εκεί… Προτιμώ αλλες 70s μπάντες

Όσον αφορά πάντως εκτελέσεις από άλλους, νομίζω ότι μακράν η καλύτερη είναι το Somebody to love με τον George Michael από το live tribute στον Freddie.

1 Like

και φυσικά μη ξεχνάμε και αυτή τη διασκευή

Καλα κι εγω την δικη μου γνωμη ειπα, αν ελεγα καποιου αλλουνου θα ημουν μαγος (ή απλα ενας απο καποιους αλλους χρηστες του ροκιν). Το Hot Space το εχει αναφερει ως επιρροη ο Michael Jackson για το Thriller, και νομιζω δε χρειαζεται να μπω σε αναλυση για το ποσους και ποιους μουσικους εχουν επηρεασει τα τραγουδια που ανεφερα. Και εννοειται πως μετα το 1980 δεν σταματησαν ξαφνικα να ειναι πολυ καλοι μουσικοι και οι 4. Μαλλον ηταν καλυτεροι μουσικοι μετα το 1980, αφου ειχαν και μεγαλυτερη εμπειρια.

Quoted for truth.
Από εκεί και πέρα η 3αδα από το Flash μέχρι το The Works απέδειξε ότι είναι θνητοί μα πως και στις μέτριες στιγμές τους έγραφαν κομμάτια που γονάτιζαν δισκογραφίες.

1 Like

Κάνεις δεν είπε ότι σταμάτησαν να είναι καλοί μουσικοί αυτά τα λες εσύ για να πεις κάτι μάλλον, εγώ είπα ότι μέχρι και το 80 τους γουσταρα μετά απλά αδιάφοροι μου ήταν με εξαίρεση το υπέροχο Innuendo.

To πρώτο τρέιλερ για την ταινία

3 Likes

Ειδε κανεις την ταινια? Μονο θετικα σχολια ακουω… θελω να παω να την δω συντομα οπωσδηποτε.

Καπου εδω να πουμε οτι παντοτε απορουσα γιατι οι Queen περιοδευουν εδω και 15 χρονια με διαφορους τυχαρπαστους φωνητικα οπως Paul Rodgers και Adam Lambert αντι για αυτον τον τυπο που ειχε εμφανιστει πριν παρα πολλα χρονια σε audition:

1 Like

Δέχομαι απόλυτα να μην σου αρέσει η συνεργασία με τους υπόλοιπους Queen αλλά θεωρώ σπουδαίο τον Paul Rodgers. Έχω και ένα λαηβ δίσκο τους από το οποίο δεν θυμάμαι πολλά πλέον, ίσως να λέει κάτι και αυτό :stuck_out_tongue:

Χωρίς να έχω εντρυφήσει για να μη λέω και μαλακιες, Έχω ακούσει τα γνωστά των Free και το πρώτο των Bad Company. Φανταστικός imho

Edit : υπάρχει και μια μίνι συζήτηση στο τοπικ των ταινιών. Θα την δω με ενδιαφέρον αλλά όχι σινεμά για να μαι ειλικρινής. Με ψήνει για σπίτι για κάποιο λόγο

1 Like

Την είδα χθες. Ωραία ταινία, πολύ καλή η παρουσία των ηθοποιών και σε αρκετά σημεία ανατρίχιαζα. Το δε φινάλε της είναι πραγματικά δυνατό, πολύ δυνατό όμως, μα πολύ δυνατό!

Από την άλλη, μου έχει μείνει και η σκέψη γιατί να μην την έφταναν μέχρι και το τέλος των Queen.

4 Likes

Ο Paul Rodgers είναι ένας από τους μεγαλύτερους rock τραγουδιστές, όμως δεν ταίριαζε στους Queen.

1 Like

Την ειδα και εγω. Βλεπω οτι καποιοι που ναι πιο χωμενοι στα των Queen την κραζουν για καποια πραματα, αλλα εμενα μ αρεσε πολυ και με συγκινησε και πολυ. Το καστινγκ φοβερο

2 Likes

Ενταξει, αυτοι ειναι σαν τους καμμενους που λενε οτι το GoT ειναι κακη σειρα επειδη δεν ειναι ολα τα ιδια με τα βιβλια (!)

1 Like

Πιστευω οτι αν την δεις καλοπροαιρετα θα περασεις πολυ ομορφα κ πιθανως να σε συγκινησει κ πολυ.

1 Like

Το θεμα ειναι πως λατρευω και τον Rami Malek, ενω μολις τελειωσα τριτη σεζον Mr. Robot που την ειχα αναβαλει για μηνες, και ο τυπος ειναι απλα καταπληκτικος (οπως ηταν και η τριτη σεζον δηλαδη)

1 Like

Κ γω τον θεωρω πολυ καλο κ πιστευω οτι εκανε εξαιρετικη δουλεια ως Freddie

Η όποια γκρίνια έχει να κάνει με τις παρεμβάσεις του May στην αρχική ιδέα της ταινίας - υπάρχουν ισχυρισμοί πως ο Cohen ήθελε ένα πιο “αληθινό” έργο για το οποίο υπήρχαν ενστάσεις από τη μπάντα (κυρίως από το May) που προσπαθούσε να αποστασιοποιηθεί από τα έργα και ημέρες του Φρέντι. Κάποιος φίλος στο άλλο τόπικ αναφέρθηκε σε απόπειρα “ξεπλύματός” τους: