Queensryche - American Soldier

Αυτό ακριβώς είναι το point!:thumbup:

Κρίμα που δεν την έζησα εκείνη την εποχή. Anyway, αναμένω με αγωνία τον δίσκο μόνο και μόνο επειδή είναι ryche, για κανένα άλλο λόγο

είμαι κάπου ανάμεσα κατά μια έννοια για το OMII.

δεν είναι σίγουρα κακό. δεν είναι σίγουρα όσο καλό παρουσιάστηκε λόγω του αρχικού ενθουσιασμού. δεν είναι σίγουρα αντίστοιχο της μέχρι Promised Land εποχής. δεν είναι σε σύνολο τόσο μέτριο όσο η μετά Promised Land. δεν είναι ο δίσκος ryche που θα αναπωλήσεις, άρα τρώει αρκετή σκόνη. το στηρίξανε πολύ δυνατά και εντυπωσιακά με τα live τους.

δεν είναι όμως και πάλι επιπέδου ryche, όπως τους γνωρίσαμε και τους προσκυνάμε ακόμα. Κάποιοι λένε ότι φταίει η φυγή του DeGarmo, στο Tribe δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. Ίσως πρέπει και αυτοί να προσπαθήσουν λίγο περισσότερο.

Ντάξει, η μέχρι και το “Promised Land” περίοδος τα χουμε πει χιλιάδες φορές δεν μπαίνει καν σε διαδικασίες σύγκρισης και η 4άδα των δίσκων από το Rage For Order μέχρι και το Promised Land είναι ό,τι καλύτερο και ό,τι προοδευτικότερο θα μπορούσαν να κάνουν ανάλογα την εποχή. Από κει και πέρα, δίσκοι σαν το Hear… ή το Q2K, σαφώς και δεν είναι σε καμία περίπτωση αντάξιοι του ονόματος των Queensryche και των προηγούμενων αριστουργημάτων τους. Το Tribe σαφώς και είναι ανώτερο και σαν συνθέσεις και σαν ερμηνείες και κάπως έδειξε οτι η μπάντα ίσως μελλοντικά να έβρισκε τον δρόμο της. Ο Degarmo βοήθησε τα μέγιστα στην καταξίωση και στην συνθετική τελειότητα στην οποία έφτασε η μπάντα. Ο Stone κακά τα ψέμματα, καλός είναι για καμιά μπάντα της σειράς, αλλά για το μέγεθος και το βάρος που φέρει μια μπάντα σαν τους Ryche είναι λίγος. Και συνθετικά και σαν μονάδα, όταν τους βλέπεις live ξεχωρίζει… Τέλος πάντων, το OMII αρκετά καλό άλμπουμ είναι και περιεχει μερικές καταπληκτικές συνθέσεις, αλλά το βάρος έπεσε στην συνέχεια της ιστορίας του I βασικά και λιγότερο στην απόδοσή του. Η κίνησή τους μετά από καιρό να επιστρέψουν σε πιο καθαρές metal φόρμες, είναι σίγουρα κάτι που ναι μεν ικανοποίησε πολλούς, αλλά η μπάντα έχασε στην ουσία την προοδευτικότητά της και την ικανότητα που είχε να δημιουργεί προσδοκίες με την κάθε κυκλοφορία της. Ίδωμεν, αν και το θέμα είναι αρκετά τετριμμένο και προϊδεάζει για μέτριες καταστάσεις, αλλά είναι Queensryche ρε γμτ.

Οντως αυτο με μπερδευει και μενα. Τo Tribe οντως ηταν ενα πολυ καλο album. Οσον αφορα την μουσικη κατευθηνση τους δεν ξερω τι να περιμενω.Αν δεν ειχαν βγαλει το ΟΜ ΙΙ θα ημουν σιγουρος οτι θα συνεχιζαν τη μουσικη τους οπως την ειχαν αφησει στο Tribe. Τωρα δεν ξερω τι να περιμενω και ελπιζω να μην εχει χασει η μπαντα τον προσανατολισμο της. Θα πιστευα οτι μπορει να ναι και το τελος της μπαντας το ΟΜ ΙΙ και οτι δεν θα εβγαζε αλλο δισκο. Τεσπα αναμενουμε ελπιζω να μεγαλουργησουνε ξανα.

Υπομονη και ο καιρός θα δείξει… Μάλλον πάντως θα “πιάνει” την άσχημη μεριά του πολέμου και είναι λίαν απίθανο να γίνουν ξαφνικά τιμητές και υμνητές των αμερικάνων στρατιωτών. Στο παρελθόν έχουν κράξει με μανία το σύστημα…

ελπιζω να μην γινει αυτο που λες γιατι θα ειναι τρελη απογοητευση…

#-o τα πουλακια στα ματακια μου με εκαναν να διαβασω λιαν πιθανο-εξ’ου και το αστοχο σχολιο μου.σορι…:frowning:

On April 1st, prog-metal legends QUEENSRŸCHE will be premiering their new album, American Soldier, and performing live on the US nationally syndicated radio show Rockline, with host Bob Coburn at 8:30 PM (PT) / 11:30 PM (ET). Fans are encouraged to speak with the band by calling 1-800-344-ROCK (7625). For a station near you and for information regarding how to log onto the Internet for the broadcast go to RocklineRadio.com.

Ελπίζω να μην είναι πρωταπριλιάτικο :Ρ

εγώ ελπίζω να μην είναι ανέκδοτο ο δίσκος.

Rage For Order suite? Aν ειναι ολο το αλμπουμ λιποθυμαω τωρα. Αν ειναι suite, δηλαδη επιλεγμενα κομματια, κατι γινεται…

Και Empire λεει! Για να δουμε!:smiley:

Αμ δε νομίζω να δούμε :frowning:

Δεν θα μου κανει εκπληξη αν δεν δουμε τελικα…

Την τελευταια φορα που ηρθαν (2006) αν θυμαστε καλα η συναυλια μεταφερθηκε στο gagarin γιατι στην μαλακασα θα ειμασταν σαν παρεες σε πικνικ… παροτι ειχαν βγαλει εναν καλο δισκο (Operation: Mindcrime II) και ειχαν αναγγειλει πως θα παιξουν κομματια και απο το Operation: Mindcrime I…

Oποτε ποιος ο λογος να ερθουν/να τους φερουν για 1500 ατομα…?

Παρατήρηση 1: Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω τι σας αρέσει στο OMII, πέρα από το booklet:p

Παρατήρηση 2: Ακόμα δεν έχω καταφέρει να τους δω ο μαύρος :frowning:

μαγκες ελπιζω και εγω οπως ολοι σε μια δισκαρα,οχι απαραιτητα ισαξια του παρελθοντος(κατι τετοιο ειναι δυσκολο) αλλα να τιμαει το ονομα αυτης της μεγαλης μπαντας!παντως,πρεπει να καταλαβουμε οτι η φυγη του Degarmo ειναι τεραστιο πληγμα,ειδικα στη σκεψη οτι οι αντικαταστατες του δε φτανουν ουτε το μικρο του δακτυλακι:(ειναι σα να λεμε εφυγε ο Harris απο τους maiden,o Ιommi απο sabbath ή ο Ηetfield απο τους μεταλλικα…αναλογιστειτε σε τι κατασταση θα ηταν αυτες οι μπαντες αν συνεβαινε κατι αντιστοιχο:!:απλα δε θα υπηρχαν

Πφφφ, εγω θελω να παιξουν το Promised Land.
Παρεπιπτωντως καπου πηρε το ματι μου οτι ολες τις κιθαρες για τον καινουργιο δισκο τις ηχογραφησε ο Wilton. Ισχυει αυτο? Γιατι αν ισχυει τοτε εχουμε εμφανη παραγκωνισμο του Stone που δεν ξερω και 'γω τι μπορει να σημαινει σε τετοιο βαθμο.

O Tate το 'χει πει ότι έχει μιλήσει με αρκετούς βετεράνους και άτομα που έχουν εμπλακεί σε πολεμικές καταστάσεις. Άρα από στίχους το album κάτι θα λέει. Τώρα γιατί το ονομάζει “American Soldier”,o ίδιος ξέρει, είναι παρακινδυνευμένο και ο κόσμος δεν έχει σε υπόληψη τους αμερικάνους και τα πολεμικά τους παιχνίδια. Αν και μου φαίνεται,λογικά, ότι θα τα χώσει οπότε, κανένα πρόβλημα.:roll:

ισχυει!το εχει δηλωσει ο ιδιος ο michael wilton-μακαρι αυτο να σηματοδοτησει την εξοδο του stone απο την μπαντα…ειναι λιγος για αυτη τη θεση:!: