Queensrÿche

Eκανα search και περιεργως δεν μου εβγαλε τιποτα, so here it is!:smiley:
Αφορμη για την δημιουργια του ειναι οτι χθες πηρα εισητηρια για αυτο:

Ελα ρε τερας θα πας αγγλια για queensryche ωραιος. Εγω ηθελα να τους δω πριν 3 χρονια στην ελλαδα στο terra vibe αλλα δεν με αφησε η μανα μου γιατι εδινα εξετασεις κριμα παντως θελω πολυ να τους δω μια φορα

Κοιτα, για την ακριβεια σπουδαζω Αγγλια αλλα το ωραιο ειναι οτι εκεινη την περιοδο κανονικα θα ειμουν Ελλαδα γιατι η εξεταστικη μου τελειωνει 30 Μαϊου και δεν ειμαι διατεθημενος να κατσω 4 επιπλεον εβδομαδες κωλοβαροντας! Οποτε για αυτους και για τους Bon Jovi, θα ξαναπαρω αλλο ενα αεροπλανακι και θα ξανανεβω για μια βδομαδα μονο για να δω αυτες τις δυο συναυλιες!8)

τι να πει κανεις, το αγαπημενο μου progressive metal συγκροτημα, το τι δισκαρες εχουν βγαλει δεν λεγεται και εχουν μια απ’τις χαρισματικοτερες φωνες…

Μέταλ λος τον μπαίρνεις:)

On Topic: Δεν έχω ασχοληθεί όσο θα ήθελα με την εν λόγω μπάντα, αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή… Πρώτος δίσκος που άκουσα ειναι το Mindcrime Ι. Το σοκ ήταν μεγάλο… Μετά ήρθε το Promised Land για το οποίο περίμενα να μου αρέσει περισσότερο από αυτά που είχα ακούσει, αλλά δεε… Το Mindcrime II το βρήκα αρκετά μέτριο.

freedom, κρίνοντας από τα γούστα σου πιστεύω ότι θα λατρέψεις το Empire :wink:

το αγαπημενο μου απ’αυτους…

Εγώ πάλι διαφωνώ. Πιστεύω ότι θα γουστάρει περισσότερο το EP, αφού το ακούσει πρώτα 5-6 φορές. :stuck_out_tongue:

Κατά τ’ άλλα λοκ στο θρεντ και μπαν στον μέταλ λοζ

Kαι μ’αρεσει!:stuck_out_tongue: #-o
Ε, αμα δεν σου πολυ αρεσε το Promise Land τοτε μαλλον δεν ειναι και πολυ του γουστου σου γιατι ειναι καταπληκτικο αλμπουμ. Δοκιμασε να ακουσεις και το Empire. Παντως ενταξει, τα αυτια σου λειτουργουν καλα αφου δεν ειπες τπτ οτι δεν σου αρεσει το Operation Mindcrime I!:stuck_out_tongue:
Λεπον, με το προγκ ροκ δεν την πολυ-παλευω αλλα αντιθετα απο το προγκ μεταλ ειναι τρια συγκροτημα τα οποια σχεδον τα λατρευω. Μιλαω για την αγια τριαδα Queensryche-Fates Warning-Dream Theater. Η σειρα προτιμησης αλλαζει καθε λιγο και λιγακι αλλα δεν αλλαζει η ευχαριστηση που μου δινει η μουσικη τους. Οι Queensryche ειναι αυτοι που δεν εχω δει ακομα και ανυπομονω πολυ καθοτι θα ειναι πληρες 3ωρο σοου, με τα θεατρικα του και ολα τα ωραια. Το Operation Mindcrime ειναι μεσα στην 10αδα με τα αγαπημενα μου αλμπουμς και η οπτικοακουστικη τους κυκλοφορια Operation LiveCrime με ειχε αφησει με το σαγονι στο πατωμα τις πρωτες φορες που το ειχα δει. Λατρεμενο επισης και το Promised Land, πολυ ωραιο το Empire και το ΟΜ ΙΙ πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουσε να βγει τοσα χρονια μετα σαν συνεχεια ΤΟΥ αλμπουμ. Εχει πολλα μερη που με εκαναν να κολλησω και αυτο μετραει. Aπο τα υπολοιπα τους θα ξεχωριζα το Rage for Order το οποιο ομως εχει ενα ελαφρως διαφορετικο στυλ.
Επισης ειναι πολυ πιθανο να εχω και backstage meet and greet pass για την συναυλια στις 22/6 κατι που θα κανει την κατασταση ακομα πιο ροδινη!:smiley:

κι’εγω δεν ειχα τρελαθει με το Promise Land…βασικα το βρηκα αρκετα διαφορετικο απ’τα αλλα.

και το μπαν σου ακόμα πιο σίγουρο:lol:

Με το progressive δεν την παλεύω αρκετά, μέχρι καθόλου, αλλά όταν ειχά πρωτακούσει το Revolution Calling, είχα μείνει μαλάκας…

@Eagleheart: Το Empire θα το ακούσω, σήμερα κι όλας αν προλάβω… Από αυτό έχω ακούσει μόνο το Another Rainy Night, το οποίο και τα σπάει8)

Το EP και το Warning είναι λίγο “πρωτόγονα” και δεν μου έχει δώσει την εντύπωση ότι ακούει τέτοια. Ενώ το Empire είναι μελωδικό heavy, μία φυσική συνέχεια του Μindcrime. Τέλος πάντων μετά το Empire θα λεγα να ακούσει το EP και το Warning.

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Και εγω αυτο θα σου ελεγα να ακουσεις! Συγκεκριμενα αποκλειεται να ακουσεις απο εκει μεσα το Jet City Woman και να μην σου αρεσει…!:wink:

Το ΕP είναι priest όσο δεν πάει και ο φρήντομ γουστάρει ρίπα.

Αλλά τι λέμε τώρα, ας τα ακούσει και ας μας πει! :slight_smile:

Το καλό με το να μην ξέρεις τους ryche, είναι ότι υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να τους ανακαλύψεις 8)

Τι υπέρτατη κομματάρα!!

καλα δεν υπηρχε θρεντ για τους queensryche???

τεσπα οτι και να πουμε για αυτην την μπαντα ειναι λιγα
η χρυση περιοδος του ειναι κορυφαια,μοναδικη και παραδειγματικη
ο de garmo ειναι κορυφαιος μουσικος και κριμα που δεν υπαρχει πια στην μπαντα.
προσωπικα θεωρω το operation mindcrime αψεγαδιαστο.
δεν υπαρχει κατι που να ειναι περιττο,να ακουγεται παραξενα,να ηθελε κατι παραπανω κλπ κλπ
η φωνη του tate ειναι απο τις καλυτερες που χουν βγει στην ιστορια της μουσικης

οσο για το empire μοναχα το anybody listening να χε θα αρκουσε.μιλαμε για ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ!!!
ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ και ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ!!!

METAL_LAWS γαμιεσαι, τα κλασσικα.
Λοιπον, απο το EP ως και το Promised land, οι Ραηκ δεν εβγαλαν δισκο κατω του “πολυ καλου”. Μετα το χασαν λιγο αλλα φαινεται πως βρισκουν σιγα σιγα τον δρομο τους με το ΟΜ ΙΙ και ΚΑΠΟΙΕΣ διασκευες στο Take cover. Τωρα απο κει και περα τι να πω, ειναι το 2ο αγαπημενο μου συγκροτημα, θεωρω το Mindcrime και το Promised land δισκους του 10, το Rage for Order επισης αλλα δεν το λεω και πολυ για να μη με πουν φανμποη, παρολο που παντα θα πιστευω οτι αυτος ο δισκος ειναι 100 χρονια μπροστα, την φωνη του Τεητ απλα οτι καλυτερο εχει υπαρξει μετα του Μερκιουρι, τα ντραμς του Ροκενφιλντ το λιγοτερο εντυπωσιακα και τον ΝτεΓκαρμο μουσικαρα. Απιστευτοι στιχοι, μεγαλη-τεραστια προοδος στη μουσικη τους, πειραματισμοι, συναισθημα, συναισθημα, συναισθημα. Βαλτε το Roads to madness και καπακι το ομωνυμο τραγουδι απο το Promised land κι αν δεν ανατριχιασετε οκ. Τα λογια ειναι περιττα.

Αν και πολλοί από δω θα πιστεύουν ότι προτιμώ το EP & Warning (τα οποία δεν το συζητάω ότι είναι ΔΙΣΚΑΡΕΣ) τα αγαπημένα μου είναι το Rage For Order και το Promised Land. Αμφότερα albums από άλλο γαλαξία!

Παρε αυτο τοτε!

:thumbup:

Το αγαπημένο μου τραγούδι από το Rage και ίσως γενικά από Ryche. Ντάξει, ίσως να το κοντράρει το ομώνυμο από το Promised Land.

η σειρά με την οποία τοποθετώ τα albums των Queensryche στη προτίμηση μου είναι η εξής:

Rage For Order
Promised Land
EP
Operation Mindcrime
Warning
Empire

Τα υπόλοιπα “βράζουν όλα στο ίδιο καζάνι”