Quo vadis

μεγαλη μπαντα κατα τη γνωμη μου που εδωσε μεγαλη οθηση στις αρχες των 00’s που η death το ειχε αναγκη . αλμπουμαρα οπως το Day into Night απλα κορυφη . αλλα και δισκοι σαν τα Forever + Defiant Imagination απλα επος .

εχω πει τη γνωμη μου για το αριστουργημα Defiant Imafination…μακαρι να κυκλοφορησουν κανα καινουριο

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4252&page=13

συμφωνω οτι το defiant imagination ειναι δισκαρα.σιγουρα συμβαλει και σε αυτο ο μεγιστος Steve DiGiorgio!!!
κατα τα αλλα δεν μπορω να πω οτι τα προηγουμενα αλμπουμ τους με ενθουσιασαν.ειναι καλα.οχι τοσο κλασσικου death metal.πιο πολυ σκανδιναβικου πρωιμου μελωδικου death metal(και αρκετες επιρροες απο megadeth).και σιγουρα δεν εδωσαν καμια ωθηση στο death metal στις αρχες των 00’ς.
1)δεν χρειαζοταν το death metal καμια ωθηση και 2)οπως ειπα δεν ειναι τοσο κοντα στον κλασσικο death metal ηχο! :slight_smile:
παρολα αυτα το επιπεδο που φτασανε στο τελευταιο τους αλμπουμ ειναι φοβερο και μακαρι να βγαλουν και αλλους δισκους!!!

Μοιάζεις να ξέρεις τι λες. Θα ήθελα να ακούσω Quo Vadis αλλά τώρα που λες ότι τα πρώτα έχουν να κάνουν με σουηδικό μελωδικό Death μου έκοψες την όρεξη! Επιρροές Megadeth?! Για το Defiant Imagination έχω διαβάσει ότι είναι πιο brutal κ απ’ότι βλέπω το εγκρίνεις κ εσύ. Έχουν καμία σχέση με τους επίσης καναδούς Augury?

με τους augury Μοιραζονται τον ιδιο μπασιστα! :stuck_out_tongue:
Και σαν τεχνικες death metal μπαντες εχουν αρκετα κοινα στοιχεια

το σουηδικο μελωδικο death
εννοω αυτο τις thrashy ταχυτητες με τα κοφτα ριφς (παλιοι tranquillity,at the gates κλπ)

το brutal Που λες
δεν ειναι και dying fetus
εχουν αρκετες μελωδιες (leads Και solos)
και εχουν και πληκτρα
οπωτε ψιλοπιανεις το νοημα

ακου εδω το silence calls the storm για να καταλαβεις περιπου τι παιζει

Thanks γενικά ο Καναδάς είναι εγγύηση. Έχει μερικές από τις πιο τεχνικές και εγκεφαλικές μπάντες.

Bump.
Εχει ακουσει κανεις τι γινεται με το But Who Prays for Satan? Ειχα διαβασει οτι θα εβγαινε το 2011 αλλα δεν εχω ακουσει τιποτα ακομα. Αμα ειναι στο στυλ του Defiant Imagination, γαμει. Ηταν πολυ καλο album. Απο τα παλιοτερα τους το Day Into Night μου αρεσε μονο. Τα αλλα μου ειχαν φανει λιγο αδιαφορα.