R.I.P. Lou Reed

Awake;

R.I.P. Lou

Οχι αλλά προσέγγισα, το ξέρω! :slight_smile:

Η νόιζ βασικά μέτραγε τουλάχιστον τρεις δεκαετίες πριν τον Ρηντ. Αν θες ιντάστριαλ πάει κι έρχεται. Αλλά και πάλι όχι.

ΚΑΙ νοιζ ήταν αλλά δεν είπα μόνο αυτό. 'Ήταν ο συνδυασμός. Οχι, για το ιντάστριαλ δε θεωρώ καμιά τρελή πρωτοπορία, ούτε το metal machine music ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Αν το πάρεις στην πιο “ροκ” μεριά του είναι ιδιαίτερο. Στην πιο concrete/πούρα noise φάση του ίσως παραείναι γκλαμουράτο για να θεωρηθεί top of the tops του ιδιώματος.
Βέβαια σ’ έναν κόσμο που απορρίπτει τη Γιόκο Όνο ως ντεμέκ κουλτούρα και ως ασυνάρτητες τσιρίδες πως να θεωρηθεί καλός δίσκος;
Η μεγαλύτερη μαλακία βέβαια είναι ότι κύκνειο άσμα είχε το Lulu αλλά ας όψεται.

Συμφωνώ για το Lulu, τώρα αν αναφέρεσαι στο Metal Machine με το τελευταίο πόστ, θεωρώ πως μπροστά σε δίσκους-ορόσημο του Reed δεν πιάνει μία (ούτε και στους δίσκους Velvet Underground που είναι όλοι ένας κι ένας). Τα συστατικά του Glam, punk, noise και street poetry/drug culture συνέθεταν κατά κύριο λόγο τη πολυδιάστατη προσωπικότητα του Reed. Όσο για Yoko Ono αρέσει σε κάποιους και σε άλλους όχι, η Diamanda Galas επίσης, η Bjork επίσης και όλοι όσοι παράγουν κάτι “φευγάτο”.

RIP Lou, μην το κουράζουμε, τα υπόλοιπα στο αντίστοιχο θρεντ. Εδώ είναι άλλο πράμα.

R.I.P.

Kαι εγώ την ίδια σκέψη με τον razoreater έκανα σχετικά με το lulu…

R.I.P. στον τεράστιο Lou Reed… Δεν μπορώ να πω ότι ήμουν ποτέ μεγάλος fan, αλλά έχει προσφέρει πολλά στη μουσική και ακόμα περισσότερα σε αυτούς που τον γούσταραν σαν μουσικό…!! Μεγάλη απώλεια όπως και να το κάνεις… :frowning:

οχι ρε γ@μωτο…

καλο ταξιδι…

RIP Lou Reed…:frowning: τωρα το ειδα,ενταξει κι εγω δεν ημουν ιδιαιτερα φαν.Αλλα
η προσφορα του ηταν μεγαλη …

ευχαριστουμε για ολα καλο ταξιδι

κι απο μενα RIP Lou Reed!!
πολυ κριμα

Δεν ημουν fan,κριμα η τελευταια του δουλεια να ειναι το Lulu…αυτη η φατσα ομως αποπνεει γνησια μελαγχολια…R.I.P. ρε φιλε…

Ουτε εγω εχω ασχοληθει με την μουσικη του Lou Reed και ειναι η αληθεια πως οτι εχω ακουσει it’s not my cup of tea, αλλα οπως και να 'χει ηταν ενας μεγαλος μουσικος και επιδραστικος για πολλους.

R.I.P.

Μπορεί να μην ήμουν fan του, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι ήταν ένας μεγάλος καλλιτέχνης που θα αργήσει πολύ να ξεχαστεί.

RIP