R.I.P. Lou Reed

Από Rolling Stone πριν λίγο:

Lou Reed, a massively influential songwriter and guitarist who helped shape nearly fifty years of rock music, died today. The cause of his death has not yet been released, but Reed underwent a liver transplant in May.

Δεν μπορώ να πω ότι μπόρεσα ποτέ να χωνέψω την μουσική του ιδιαίτερα ως τώρα, αλλά όπως και να έχει αποτελεί ένα μεγάλο και αναπόσπαστο κομμάτι της εξέλιξης της ροκ στον 20ό αιώνα. Αντίο λοιπόν.

R.I.P.
δυστυχώς φεύγουν ένας ένας…

ελα ρε συ 8O

R.I.P…

Ούτε εγώ φανμπόης.
Αλλά μορφή…

Mια απ τα ίδια και εγώ. Δεν είμαι φαν αλλά η επιδραστικότητα και η μορφή του δεν αμφισβητούνται. RIP

χθες τον γλωσσοφαγαμε με παρεα στο public του βόλου οταν είδαμε το Lulu. μαλακια μας.
αντιος

r.i.p

R.I.P…

Δεν έχω καμιά ιδιαίτερη επαφή με τη μουσική του ως τώρα αλλά όπως και να 'χει ήταν μεγάλη προσωπικότητα…R.I.P.

Πριν κάνα δίωρο έβλεπα στο youtube το perfect day (γιατί όντως είχα μια υπέροχη μέρα …so far) και το femme fatale. Μπαίνω ξανά στο net πριν 10’ και βλέπω αυτό…No comment…
Aπό τους μουσικούς που επηρέασαν πολύ τη μουσική και με τους Velvet αλλά και μετέπειτα.
Για ένα διάστημα από τις αγαπημένες μου περιπτώσεις-ακούσματα γι αυτό κι όταν έπαιξε στο Παλλάς το 92 (ή το 93,είναι και το Alzheimer…) ήμουν μέσα μιας και το Magic and Loss ήταν από τους αγαπημένους μου δίσκους της εποχής (για πολλούς και διαφορετικούς λόγους). Ήταν μια συναυλία που είχε καταπληκτικό ήχο (από τους καλύτερους ever) στο τέλος είχε παίξει και κάποια κομμάτια της velvet εποχής.
Με είχε ξενίσει πολύ η απόφαση του να συνεργαστεί με τους Metallica για το ανεκδιήγητο Lulu…
Από τα τελευταία του είχα λιώσει το New York και το Raven και λιγότερο το Twilight Reeling…He 'll be missed…

… τι ήξερε;

…κιεγώ δεν είμαι απ’τους φαν της μουσικής του, εκτός από κάποια γνωστά του τραγούδια, σίγουρα όμως ήταν μια σημαντικότατη μορφή της ροκ σκηνής…r.i.p.

Τι φάση πάλι;

Αν όντως ισχύει το αποπάνω,ήθελα να ξερα πόσο καθυστερημένος μπορεί να είναι κάποιος για να βγάλει τέτοιες φήμες;

R.I.P
Δεν ήμουν φαν αλλά δεν έχει καμία σημασία :frowning:

Δυστυχώς αναφέρεται παντού, οπότε δύσκολα να είναι μούφα… :frowning:

Rest in peace Mr. Lou… :frowning:

Εξαιρετικο σαητ το αποπανω.

Οχι μονο ασχολειται με ψευτικες ειδησεις (που αμα γινει σωστα προφανως εχει πλακα), αλλα βγαζαν σαν ειδηση τη διαψευση αληθινης.

Αναισχυντο clickwhoring. Στα σκυλια, ολοι τους.

People grieving the loss of someone who has profoundly affected their lives don’t need you messing with their heads for a little clickbait. Go fuck yourselves, Mediamass.

Κατα ταλλα, χωρις ναχω ασχοληθει ιδιαιτερως με το εργο του, αναγνωριζω την αξια του. Κριμα

r.i.p.

[B]Kαλα OI ΚΙΘΑΡΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΕΔΩ…τι σόλα…τρελο διδυμο…D.Wagner/S.Hunter (Alice Cooper).[/B]
[U]VICIOUS[/U]
Τι να πρωτοπιασει κανεις?
[B]Αυτη η εκτελεση ειναι [U]H καλυτερη ever[/U][/B].
ΘΕΟΣ.
[B]Λιγοι σολαραν με τετοια hard rock αρτιοτητα ζωντανα το 1973[/B].
Πολυ…πολυ μπροστα απο την εποχη τους.

Νεα Υορκη. Μια μηχανη του χρονου ρε γαμωτο.
Ημουν 13 οταν ειχα ανακαλυψει το βινυλιο αραχνιασμενο στο σπιτι του θειου μου και το εβαλα στο πικαπ. Ζημια…
[B]Για αυτη την εκτελεση μιλαω:[/B]


(ουτε dub απο πανω, ουτε τιποτα…ολα παιγμενα στο live…μουσικαρες ολοι)

δεν τον ξερουν ρε freakhood… κανεις εδω μεσα δεν εχει ασχοληθει και πολυ με τον κυριο αυτο. με της απαρχες του punk, του noise και της drug και αλητικης ποιησης και κουλτουρας του πεζοδρομίου της Νεας Υόρκης.

RIP Lou Reed. Οι υπόλοιποι, έστω τώρα, δε βλαπτει να ψαχτειτε λιγο… Κι αν ποτε βρεθειτε τιγκα πιωμενοι ή πιείτε κάνα μπάφο και ψάχνετε το κατάλληλο ηχόχρωμα βάλτε και τη μπανανα των Velvet Underground να παίξει. Ίσως και να ΒΙΩΣΕΤΕ κατι! :wink: