R.i.p

Τεράστιος ηθοποιός, με μία από τις χαρακτηριστικότερες φωνές όλων των εποχών.

Η λογική μου προκρίνει το “The Seventh Seal” ως κορυφαία του στιγμή/ερμηνεία, αλλά όπως πάντα υπερισχύει το συναίσθημα και εντέλει ψηφίζω “The Exorcist”. Παρατηρήστε πώς κάθε μέρος του σώματός του ερμηνεύει κατά τη διάρκεια της “The Power of Christ Compels You” σκηνής.

Πραγματικά σπουδαίος.

2 Likes

Έφυγε ο Bill Rieflin (Ministry, REM, King Crimson), ένας πρωτοπωριακός μουσικός

Χάσαμε και τον θεούλη Stuart Gordon. Σκηνοθέτη των καλύτερων lovecraft-ικών ταινιών με πρώτη και καλύτερη φυσικά το Re-Animator.

Δυστυχώς, νεότατος. Πολύ κρίμα.

Χαρακτηριστική φάτσα, ακόμα χαρακτηριστικότερη φωνή και καλός ηθοποιός.

1 Like

Έφυγε ο Ίαν Χολμ στα 88

Πλήρης ημερών κι εξαιρετικός ηθοποιός. Πολύ μεγάλη καριέρα.

Όλα τα άρθρα γράφουν ότι “έφυγε” ο Bilbo Baggins.

Για εμένα, “έφυγε”, πρωτίστως, ο Ash του “Alien”.

Έφυγε ο τεράστιος Sean Connery.

1 Like

Πολύ σπουδαίος . Σεβασμός

1 Like

Τεραστιος.

2 Likes

Όταν μπήκα στο τριπάκι του σινεμά τον Connery όλοι τον ήξεραν ως James Bond. Εγώ πάλι τον είχα μάθει από το Indiana Jones όπου έκανε τρομερό δίδυμο με τον Ford και λίγο αργότερα από το The Rock του Bay (την πρώτη φορά που τον είδα στην μεγάλη οθόνη) αλλά και το Hunt for Red October που το είδα λιγάκι καθυστερημένα, και τα 2 μεγάλα hit των 90s. Την τελευταία του, μέτρια είναι η αλήθεια, ταινία The League of Extraordinary Gentlemen την είχα δει σινεμά.

Δεν μπόρεσε να μείνει μέσα μου ως Bond ακόμα και όταν είδα τις παλιές ταινίες του 007. Πάντα θα είναι ο μπαμπάς του “Junior” που θα ψάχνει για το ιερό δισκοπότηρο.

R.I.P.

7 Likes

Αντίο Σερ Κοννερυ. Θα σε θυμόμαστε για τους ρόλους σου. Μου άρεσε και μια πολύ τελευταία του, το finding Forrester, αλλά θα τον θυμάμαι ως James Bond.

1 Like


R.I.P.

2 Likes
2 Likes

Αυτό ετοιμαζόμουν να ποστάρω. Η σχέση μου με το γαλλικό σινεμά είναι περίεργη, αλλά δεν μπορεί να μην παραδεχτεί ο οποιοσδήποτε φίλος του κινηματογράφου έναν άνθρωπο όπως ο Μπελμοντό. Τιτάνας και ο ορισμός του “iconic”.

2 Likes

Εμένα προσωπικά σαν να «έφυγε» ένα κομμάτι της παιδικής μου ηλικίας, ενώ ταυτόχρονα το ξανα-ζούσα μέσω αναμνήσεων καθώς διάβαζα την είδηση…

Τεράστιος ηθοποιός και icon, τί να λέμε τώρα…

https://youtu.be/GUyjYC_Pv90

3 Likes

RIP… όντως τεράστιος Belmondo. Πρόσφατα τον είδα στο Pierrot le fou. Λίγοι πια απέμειναν από τους σουπερσταρ των 60s

1 Like

Από τις πρώτες ταινίες του, αν όχι η πρώτη που είδα πιτσιρικάς. Την έχει το Netflix, οπότε είναι μονόδρομος για το βράδυ:

2 Likes

Πολυ ωραια ταινία

Πλην του πασίγνωστου “Notting Hill” ήταν και το “Changing Lanes” δικό του (ομολογώ ότι δεν το ήξερα), μεταξύ άλλων.

Να δηλώσω εδώ ότι το “Notting Hill” περιέχει μία από τις αγαπημένες μου σκηνές όλων των εποχών, με πολλούς συμβολισμούς (παρά το -φαινομενικά- απλό θέμα της ιστορίας), πλήρως ταιριαστή μουσική επένδυση κι εξαιρετική τεχνική (αυτό πιστώνεται ξεκάθαρα στον θανόντα). Απολαύστε ακολούθως:

1 Like

Κρίμα…

3 Likes