Radiohead -- In Rainbows

Συμφωνα με το Aμερικανικο site των Forbes το In rainbows των radiohead απετυχε παταγωδως σαν ιδεα on line promotion. :smiley: :smiley: :smiley:

On the first day that Radiohead’s latest became available, around 240,000 users downloaded the album from copyright-infringing peer-to-peer BitTorrent sources, according to Big Champagne, a Los-Angeles-based company that tracks illegal downloading on the Internet. Over the following days, the file was downloaded about 100,000 more times each day?adding up to more than 500,000 total illegal downloads.
That’s less than the 1.2 million legitimate online sales of the album reported by the British Web site Gigwise.com. But Eric Garland, Big Champagne’s chief executive, says illegal file-sharing is likely to overtake legal downloads in the coming weeks, given that many of those 1.2 million legitimate sales were pre-orders taken during the 10 days between when the band announced the album and its actual release last Thursday.

Αν κατάλαβα καλά δεν λέει αυτό σε αυτό το κείμενο που μας έβαλες. Απλά λέει ότι τα πειρατικά downloads ενδέχεται να ξεπεράσουν τα αυθεντικά. Το promotion δεν έγκειται σε αυτό το γεγονός. Αλλά στον ντόρο και στις συζητήσεις που ξεκίνησαν με αφορμή την κίνηση των Radiohead. Αυτό που κάναν ήταν μια τεράστια μαγκιά. Άσε που τα περισσότερα έσοδα των γκρουπ πια έρχονται από τις συναυλίες και όχι από τους δίσκους.

Τώρα όσο αναφορά την ποιότητα του δίσκου σιγά σιγά αρχίζει να με κερδίζει και πιστεύω ότι έχει αρκετό potential. Μερικές ακροάσεις ακόμα πιστεύω θα ξεκαθαρίσουν την κατάσταση. Ποτέ δεν είναι εύκολα τα πράγματα όταν το γκρουπ είναι οι Radiohead

Ωραίο είναι αυτό ρε.
Αν και πιστεύω τα στάνταρντς του Ok Computer πολύ δύσκολα θα τα ξαναφτάσουν, το “In Rainbows” είναι πολύ αξιόλογο άλμπουμ. Δε θυμίζει ακριβώς τις παλαιότερες δουλειές τους, αλλά είναι λίγο πιο άμεσο (όσο άμεσο γίνεται να είναι ένα radiohead album, που θέλει άπειρες ακροάσεις) από τα Kid A / Amnesiac. Ο καιρός θα δείξει, γιατί και το Hail To The Thief είχε τα φόντα για κάτι καλύτερο, αλλά ξεφούσκωσε πολύ γρήγορα.

Στην κεντρική μας μπήκε κ η κριτική για τον δίσκο…

Τσεκάρετέ την

To παλεψα λίγο να το ακούσω στο myspace τους αλλά αρχικά δεν μου άρεσε και πολύ ότι ακουσα. Σίγουρα η ποιότητα θα είναι διαφορετική στο cd και θα έχω καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη άποψη, όμως και κάτω απο αυτές τις συνθήκες τα Creep, Paranoid Android, Fade out, Karma Police αλλά και το Τhere there που άκουσα αμέσως μετά μου φάνηκαν και πάλι εξαιρετικά…

Απλά τά 'χεις συνηθίσει…

και επιβεβαιωνω σημερα με νεα λινκς.

[FONT=Verdana]2 out of 5 Downloaders Willing to Pay[/FONT]

[FONT=Verdana]During the first 29 days of October, 1.2 million people worldwide visited the ?In Rainbows? site, with a significant percentage of visitors ultimately downloading the album. The study showed that 38 percent of global downloaders of the album willingly paid to do so, with the remaining 62 percent choosing to pay nothing.[/FONT]

Tελικά τ In Rainbows είναι ένας πολύ καλός δίσκος. Δεν είναι ούτε κατά διάνοια Ok computer, τα μονοπάτια που έχουν αποφασίσει να ακολουθήσουν είναι διαφορετικά, αλλά προσωπικά μ’ αρέσει πολύ.

Και οι Radiohead είναι αξιοθαύμαστοι που δεν έχουν ακολουθήσει τον εύκολο δρόμο όπως τόσοι και τόσοι άλλοι.

Το Nude είναι κομματάρα.

Όλα είναι κομματάρες! Ίσως απλά το House of cards να είναι το πιο “αδύναμο”… Τώρα τα Nude, Videotape, Jigsaw… Απλά δεν έχω λόγια!!

Μπορεί ν’ ακούγεται ύβρις, αλλά δε θα με εκπλήξει αν σε λίγα χρόνια φτάσει να συγκριθεί με το ΟΚ.

Μετά απ αρκετές μέρες και αφου επανασυνδέθηκα στα dsl μου κατέβασα και το In Rainbows, αλλα μάλλον δεν αλλάζει η αρχική γνώμη που σχημάτισα. Δεν με εντυπωσιάζει καθόλου και θα πρέπει να του δωσω και άλλα ακούσματα μπας και…

Νομίζω οτι θα συμφωνήσω…Όταν έγραφα οι παλιοί καλοί radiohead δεν εννοούσα το ίδιο στυλ αλλα το πειραματικό ύφος που είχαν όταν έβγαλαν το ok computer:wink: …Νομίζω οτι έχουν κοινά οι 2 δίσκοι κ εγώ ευελπιστώ να έχει την ίδια αποδοχή ,αν κ όντως ο ήχος στον οποίο διατίθεται δεν είναι ο καλύτερος δυντός…

Δυο τρία τραγούδια είναι πραγματικά πολύ καλά, πάρα πολύ καλά θα λεγα. Αλλά σα σύνολο δε μου έκανε κάτι παραπάνω… Η αλήθεια είναι πως πέραν των πρώτων ακουσμάτων, δε του έδωσα άλλη ευκαιρία.

Ρίξτε και καμμιά ψήφο στο poll να δούμε ποια κομμάτια ξεχωρίζετε.

Το In Rainbows ειναι δισκαρα, οσες φορες και αν το ακουσω ανακαλυπτω κατι καινουργιο που για μενα παιζει σημαντικο ρολο στην ποιοτητα ενος δισκου.

Τελικά το Jigsaw Falling Into Place όσο πάει και μου αρέσει περισσότερο και μάλλον είναι το καλύτερο track του δίσκου…

Το “In Rainbows” είναι τελικά πολύ μεγάλο άλμπουμ. Κλασσικοί Radiohead δηλαδή.
Κορυφαίο κομμάτι μάλλον το Jigsaw Falling Into Place.

Καλά να το λέμε εμείς…Αλλα να το λέει και ο Yorke παραπάει…

Δε θυμάμαι αν το είχα ποστάρει όταν βγήκε ο δίσκος, αλλά μιας που τον ξανακούω αυτήν την περίοδο και το θυμήθηκα:

http://www.youtube.com/watch?v=Vi4o2cG_SsI&feature=related (ακούστε από το 6ο λεπτό και μετά)

και μετά ακούστε το τελείωμα της υπερκομματάρας Nude.

edit: Απ’ ο,τι βλέπω στο νετ το έχουν παρατηρήσει κι άλλοι. :oops:

Εμένα πάντως μου φανηκε μετριο και ανεμνευστο…

Ηρθε τελικα ο καιρος να το ακουσω κ γω επιτελους. Λιγο καθυστερημενα ξερω. :stuck_out_tongue:
Με μία ολοκληρωμενη ακροαση και ήδη να βρισκομαι στη δευτερη, τολμω να πω οτι μου αφηνει θετικοτατες εντυπωσεις. Μη οντας μαλιστα και ιδιαιτερα χωμενος στη φαση Radiohead. Πανεμορφα τραγουδια με την τριαδα Nude, Weird Fishes/Arpeggi & Jigsaw falling into Place στην κορυφη. Προφανως απαιτει πολλα, παρα πολλα ακουσματα για να εμπεδωθει σωστα, αλλα η αμεση θετικη αποκριση απο τα πρωτα ακουσματα μαλλον μονο τυχαια δεν ειναι. Ομορφιες λοιπον.

Listening to: Radiohead - Faust Arp
via FoxyTunes