Radiohead -- In Rainbows

Oi Radiohead για ακόμη μια φορά αποδεικνύουν ότι δεν είναι τεράστιοι μόνο σαν μουσικοί. Λοιπόν το νέο τους album μπορείς να το αποκτήσεις με 3 τρόπους

  1. Να το κατεβάσεις κάνοντας ένα donation (προαιρετικό φυσικά) στο site τους (από 10 Οκτωμβρίου).
  2. Να αγοράσεις ένα σετ με άπειρα καλούδια 2cd 2lp και τρελό artwork στην τιμή των 57euro (Δεκέμβριο).
  3. Να το αγοράσεις σαν κανονικό cd στις αρχές του νέου έτους.

Τι κάνανε οι μάγκες δηλαδή; Εκεί που κάθε group βγάζει ένα album μερικούς μήνες αφότου έχει διαρεύσει στο διαδίκτυο αυτοί κάνουνε μόνοι τους τη διαρροή. Απλά τα παιδιά έχουν μεγάλα αρχίδια και είναι πολύ μπροστά. Εύγε

Εγώ διάβασα ότι είναι κενό το πεδίο της τιμής στην παραγγέλία ώστε οι οπαδοί να κοστολογήσουν από μόνοι τους πόσο θα πρέπει να στοιχίζει το άλμπουμ. Αυτό μου κάνει λίγο δώστε ότι έχετε ευχαρίστηση, και δεν τρελάθηκα κιόλας. Δεν ξέρω, σημασία έχει να είναι καλό γιατι πρόκειται για μεγάλη μπάντα…

Edit by mod: Παρόλο που δεν έχει κυκλοφορήσει από κανονική εταιρία, από τη στιγμή που γίνεται κανονικά διαθέσιμο μέσω του site της μπάντας (και μάλιστα έναντι αντιτίμου, άσχετα αν αυτό μπορεί να είναι και 1 Ευρώ) καλό θα ήταν να μην υπάρχει link.
Thanks

μαλακια ειναι…χειροτερο κι’απο το hail to the thief…χαζοπαιδικοψιλομαλακια…αν καποιος μπορει να το πει ετσι…γι’αυτο το δινουν τσαμπα…

Όταν είχα ακούσει πριν λίγο καιρό το solo album του Thom Yorke, σκέφτηκα από μέσα μου ‘Μακάρι να κρατήσει τις μαλακίες για τα solο album του, και να επιστρέψει με τους Radiohead σε πιο κλασσικό ήχο’… Και πραγματικά έτσι πίστευα πως θα γίνει.
Δυστυχώς όμως το In Rainbows είναι πειραματικός δίσκος (δεν ξέρω πόσο ακόμα μπορούμε να χαρακτηρίζουμε αυτό τον ήχο πειραματικό για τους Radiohead…Μάλλον πλεόν αυτός είναι ο ήχος τους). Όχι όσο το Kid A… Ίσως κάπου μεταξύ Amnesiac και Hail to the Thief.
Δεν είναι άσχημος δίσκος. Κάθε άλλο. Όσο τον ακούω μου αρέσει πιο πολύ… Αλλά έχω χάσει κάθε ελπίδα ότι οι Radiohead θα επιστρέψουν κάποτε με ένα album που θα κάνει τον κόσμο να παραμιλάει, όπως είχανε κάνει στα 90s.

Δηλαδή πόσα γιούρο λέτε να δώσουμε? Αξίζει τον κόπο και αν ναι πόσο το κοστολογείτε?

:lol:

και γω δεν τρελαθηκα
ο ηχος των radiohead ηταν αυτος που χαν σταν 90’ς
ειχαν εναν ηχο που τους χαρακτηριζε
και αυτος βασιζοταν στον “ροκ” ηχο σε γενικα πλαισια.
απο τη στιγμη που φευγεις απο αυτον τον ηχο και ψαχνεσαι αλλου,πειραματιζεσαι,“χανεσαι” καπως,και δεν ξερεις πως θα ειναι το αποτελεσμα.
προσωπικη γνωμη παντα.
αυτο που ακουσα στο νεο αλμπουμ ητανε κατι λιγο απ’ολα.μου δωσε την ιδεα οτι εγινε εντελως προχειρα.
τεσπα αυτα

Εγώ πάλι διαφωνώ. Κάθε φορά που το ακούω μου φαίνεται όλο και καλύτερο… Και οι Radiohead έχουν την πολυτέλεια να πειραματιστούν μιας και δεν έχουν κάτι να αποδείξουν. Δεν έχουν και δισκογραφική, οπότε βγάζουν ό,τι τους αρέσει. Σαν τους QOTSA (αν και έχουν δισκογραφική) ένα πράγμα…

In rainbows… I like!!! :smiley:

Οκ.δεκτον.απλα προσωπικα δεν με κερδισε ποτε ο ηλεκτρονικος ηχος.και ιδιαιτερα με τον τροπο που τον χρησιμοποιουν οι radiohead.

απλα ειχα καλομαθει σε κομματια οπως το just,street spirit,paranoid android,pyramid song,karma police,no surprises,high and dry,my iron lung κλπ κλπ

και τωρα αυτα μου φενονται πολυ λιγα οταν μια μπαντα εχει κυκλοφορησει τετοιες συνθεσεις!

Αν θες να ακούσεις πραγματικό ηλεκτρονικό ήχο, άκουσε τα πρώτα άλμπουμ των Porcupine Tree. (Φίλε Stelios86 βοήθησε, please!) Ειδικά το Voyage 34 (είναι και πολύ pshychdelic φάση αλλά αξίζει με χίλια!!!). Αν ο Yorke είναι μάστορας ο Wilson είναι τουλάχιστον καθηγητής Πανεπιστημίου!!!:bow:

Που είσαι Steven;;;;;;

Και για να συνεχίσω το point της συγκολλημένης σκαντζοχοιροδέντρισας (:? ), τσεκάρετε και τους No-man, side-project του Κου Wilson…

Δώσε, δώσε, δώσε! :yesmaster: Σέβομαι και εκτιμώ όλους όσοι έχουν ασχοληθεί με ηλεκτρονική μουσική, αλλά μόνο να δει κάποιος τον όγκο και κυρίως την ποιότηττα της παραγωγής του Wilson τα τελευταία 15 χρόνια θα χαζέψει! Ο άνθρωπος είναι μουσική ιδιοφυϊα και ας με σταματήσει κάποιος γιατι θα ποστάρω μέχρι το 2085!

Απορία: αυτός ο άνθρωπος κοιμάται καθόλου;

Ευχαριστώ Stelios! You are my newest favourite person!:wink: :oops:

Αν θες να καταλαβεις τι ειναι το ψυχεδελικο αστους porcupine και πιασε Ozric Tentacles και Spacemen 3 …

τι γιορκ/γουιλσον και μλκς μου λετε τωρα…

συγνωμη εχω τα ολα αλμπουμ των porcupine.σε ποιο δισκο θυμιζουν τον ηλεκτρονικο ηχο των radiohead???

Σε κανέναν, όπως γνωρίζεις και ο ίδιος… Και μια που προτάθηκαν κάποια παραδείγματα, όσο αφορά πειραματικό ηλεκτρονικό ήχο, για τσεκάρετε και τους Tangerine Dream.

Όσο αφορά το νέο άλμπουμ, με το πρώτο άκουσμα (αυτή τη στιγμή το ακούω) δε με ξετρελαίνει κιόλας, και σίγουρα δε φτάνει τους Radiohead του παρελθόντος. Έχει κάποιες αξιόλογες στιγμές, αλλά όχι κάτι το τρομερό. Μπορεί με τον καιρό και με πολλαπλά ακούσματα να μου αρέσει περισσότερο, δεν ξέρω.

Πάντως μου λείπουν οι παλιοί Radiohead, αυτό είναι το μόνο σίγουρο…

To αντίτιμο μπορεί να είναι και 0 euro δηλαδή τελείως δωρεάν.

Οι παλιοι κααλοί radiohead !!Σε ποιόν φάνηκε τόσο ηλεκτρονικό το αλμπουμ?Δε νομίζω οτι είναι…Πάντως χαίρομαι που αυτές οι κινήσεις δίσκου εκτός δισκογραφικής ,πληθαίνουν!Αντε να πάρουν σειρά κ άλλα μεγάλα groups…Eμπρός στο δρόμο που ανοιξαν οι Anathema…:smiley:

Γα…ω τη Forthnet μου γα…ω!
Ήμουν 10 μέρες χωρίς τηλέφωνο και τώρα δεν έχω σύνδεση. Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν θα ακόυσω σύντομα το νεο Radiohead…

:? :? :-s
Ε?
Αν δεν ήξερα ότι ήταν οι Radiohead πριν το ακούσω… μπορεί να μην καταλάβαινα πως ήταν εκείνοι για πολύ ώρα…
Σε πολύ λίγα σημεία το album μου θύμησε παλιούς καλούς Radiohead…
Όταν θα το έχω ακούσει τις μισές φορές από τις όσες το έχει ακούσει ο Στέλιος (ναι,είναι πολλές :stuck_out_tongue: )
θα επανέλθω.