Radiohead

Πολύ ωραίο. Θενξ dyingfreedom

:slight_smile: Πολύ καλή φαση αυτό οπωσδήποτε θα το τσεκάρω…:wink:

Ακριβώς!
Α και οι Muse είναι καλύτεροι!(για να μην ξεχνιόμαστε!):wink:

Ισως και το καλυτερο και μετα ακολουθουν Creep, Paranoid Android κλπ…Σε αυτο το ειδος γενικα ειναι πολυ ευκολο να ξεχωριζεις τραγουδια…

:lol: Για ποιό “είδος” μιλάς δηλαδή?

:bow2: :bow2: :bow2:
Και νόμιζα ότι είμαι ο μόνος :slight_smile:

25/6/2000 Earth Theatre
26-27/6/2000 Lycabetus Theatre

Ημουν και στις 2 συναυλίες. Την 1 με ticket ( 12000 δρχ) και την αλλη στα βραχακια.

Ακομα δεν ειχαν κυκλοφορησει το Κιd A και ειχαν παιξει αρκετα κομματια για να το δοκιμασουν στο κοινο…
Καπου εχω ενα bootleg απο την συναυλια :lol: :lol:

Τα κομματια που ειχαν παιξει ηταν :
26-06-00 optimistic * bones * karma police * morning bell * street spirit * talk show host * everyone (national anthem) * my iron lung * lucky * egyptian song * no surprises * dollars and cents * fake plastic trees * climbing up the walls * airbag * just * everything in its right place * exit music * knives out * planet telex * paranoid android * how to disappear completely and never be found *

27-06-00: optimistic * bones * karma police * nice dream * talk show host * everyone (national anthem) * my iron lung * exit music * no surprises * dollars and cents * fake plastic trees * kid a * airbag * just * everything in its right place * lucky * you and whose army * street spirit * paranoid android * how to disappear completely and never be found *

Την πρωτη ημερα ηταν σχεδον φισκα , και την δευτερη περιπου 3500… Δεν θυμαμε και πολλα πραγματα…Ημουν τρελλα κολλημενος με τους Radiohead τοτε… Και οι 2 συναυλιες ηταν φανταστικες

Tην ιδια χρονια στο rockwave οι Muse στο ξεκινημα της καριερας τους ειχαν παιξει μαζι με Moby, Supergrass, Oasis

Αυτα

εγω σημερα τσιμπησα το μποξ-σετ στα 52 (μια χαρα) και καθομαι και ακουω τωρα

8O
Μα τι λές;;;;
Επίσης, ενδιαφέρουσα μπάντα οι Muse ρε παιδιά, αλλά μην κάνετε ιερόσυλες συγκρίσεις.

Δωκε μερικες ινφο ακομα, τι περιεχει κτλ…

Όλα τα άλμπουμς μέχρι και το “Hail To The Thief” και το live EP “I Might Be Wrong”.
Επίσης είναι όλα σε digipack.
Γαμάει.

Gore, thanks for the info man… Κρίμα, δεν άκουγα Radiohead εκείνο τον καιρό…

Alternative Rock…Λογω των εντονων συναισθηματων του υφους της μουσικης των radiohead, ειναι ευκολο καθως επιλεγεις αυτο που σου δημιουργει να μεγαλυτερα συναισθηματα. Δεν λεω οτι ξεχωριζεις το ΚΑΛΥΤΕΡΟ τραγουδι, αλλα αν σου πουν τραγουδι maiden θα του πεις τεσσερις δισκους… :stuck_out_tongue:

@ Vangelis:

52 ευρω το βρηκες σε δισκαδικο η στο net?

στα metropolis. αξιζει μην το σκεφτεσαι

στο θεατρο γης (θεσσαλονικη)δεν ειχανε παιξει το creep και τις επομενες μερες τους βριζαν στα ραδια για αυτον τον λογο#-o

το εισιτηριο πρεπει να εκανε 15.000(δραχμες οχι ευρω)αν θυμαμαι καλα ετσι για την ιστορια

12000 στην Αθηνα!! Εχω ακομα τα εισιτηριο

Οσο για το creep ηταν η περιοδος που δεν το επαιζαν καθολου… Μαλιστα στην Αθηνα τους το ζηταγαμε επιμονα και ο ο Υorke μας ειχε αποστωμοσει με μια ατακα που δεν θυμαμε τωρα:lol: :lol:

Καθολου υπερεκτιμημενη μπαντα οπως λενε πολλοι, με δισκαρες. Ολο το OK Computer ειναι υμνος και τραγουδια οπως Airbag, Paranoid Android, No Surprises, Karma Police, Creep, Street Spirit και αλλα πολλα δεν γραφονται καθε μερα. Τωρα αν και αργοπορημενα κατεβαζω το In Rainbows και ελπιζω να ειναι οσο καλο οσο λεει ο Yorke!

[FONT=“Comic Sans MS”]Και εγώ το ίδιο νόμιζα!! :oops:

[SIZE=“2”]True love waits![/SIZE] ναι! :smiley:

τώρα αν πεις πως μέσα στα αγαπημένα σου από Muse είναι το hate this and I’ll love you…είσαι ο χαμένος μου αδερφός :stuck_out_tongue: :lol: [/FONT]

Είναι τουλάχιστον άδικο και για τα δύο συγκροτήματα να συγκρίνετε τους Muse και τους Radiohead.

Ναι, ΟΚ, το παραδέχομαι, στο Showbiz, οι Muse καταφανώς δείχνουν τις επιρροές τους από τους συμπατριώτες τους (σε σημείο που πολλοί μπέρδευαν την φωνή του Yorke με αυτή του Bellamy, ιδιαίτερα λόγω των falsetto που χρησιμοποιούν και οι 2 κατά κόρον), αλλά από το Origin of Symmetry και μετά it’s a totally different story!..

Και ο Thom Yorke και ο Matthew (μάγος των μουσικών οργάνων!) Bellamy έχουν εκπληκτικό ταλέντο το οποίο εκφράζουν ο κάθένας με τον τρόπο του. Η ουσία είναι ότι - τουλάχιστον για μένα! - η μουσική αυτών των δύο συγκροτημάτων σε προκαλεί να σκεφτείς, έχει βαθύτερα νοήματα και μπορεί να σε πάει πολύ, μα πάρα πολύ μακριά…

Για παράδειγμα, εγώ όταν θέλα να ακούσω το OK Computer θέλω να είμαι μόνη μου, να μην ακούγεται τίποτε άλλο γύρω μου, να αφοσιωθώ στους στίχους και στην μουσική, στα νοήματα, στην εμπειρία που προσφέρει αυτός ο δίσκος…

Το In Rainbows μου άρεσε αρκετά έως πολύ, αν και δεν τον έχω ακόμα ακούσει στο βαθμό που θα ήθελα…:wink: