Radiohead

H RoPe ομιλησε σοφα. :thumbup:

Βεβαια όταν αναφερομαι σε καποιον που δε ξερει τους muse πάντα λεω “μοιαζουν με πιο ηλεκτρονικους radiohead”…:? Καταλαβαίνουν πάντως…

αναποδα μαλλον
οι muse μοιαζουν στους radiohead στο πιο ροκ!!

Σημειώστε εν τω μεταξύ και τους Radiohead για το καλοκαιρινό σας καλεντάρι. Θα έρθουν κι αυτοί.

Aπό το the other side του Avopolis…

http://www.avopolis.gr/theotherside/

Mακάρι να τους δούμε και αυτούς:)

Oι Muse απο το Origin κι επειτα εχουν λιγη σχεση με Radiohead.

Ηθελα να ποστάρω αυτό αλλα το τοπικ με τις φήμες ειναι κλειδωμένο. Μακάρι πάντως…

με τέτοια τραγούδια και fake plastic trees,street spirit,karma police,και τόσα άλλα απλά θερίζουν.Για εμένα η καλύτερα μπάντα των 90’s απο μη μεταλ ακούσματα μαζί με τους Nirvana.

Ναι αλλά:
www.youtube.com/watch?v=Eq9t2FFh6LA

Υπεροχη μπαντα με πολυ προσωπικο ηχο. creep- pearly - bones - all i need και nude αγαπημενα κομματια.

Άκουγα τις προάλλες ένα άλμπουμ με b-sides των Radiohead και μου έκανε εντύπωση πόσα φοβερά τραγούδια είχε. Αναφέρω ενδεικτικά κομμάτια όπως το Banana Co., Some Things Must Go This Way, Killer Cars, Palo Alto… Τελικά είναι χαρακτηριστικό των μεγάλων bands φαίνεται να έχουν πολλά και καλά b-sides.

αναζητηστε το ΕP “Airbag/How Am I Driving?” το οποιο εχει μεσα b-sides απο την OK Computer εποχη. Ειχε κυκλοφορησεο το 1998 και περισυ ξανακυκλοφορησε στην Μεγαλη Βρετανια και το τσιμπησα μεσω Amazon. Το ακους και λες οτι δεν ειναι δυνατον αυτα τα κομματια να μην συμπεριληφθηκαν σε κανονικο αλμπουμ

8/7 Στο Βερολινο, για προσκυνημα…8)

μεγαλη μπαντα.τα ok computer,pablo honey αλλα και το in rainbows ειναι μεγαλες δισκαρες.μια ερωτηση.
ενα σχολιο που αναφερει¨"η μεγαλυτερη ελπιδα των 90"s εγινε η μεγαλυτερη απατη των 00"s πως σας ακουγεται? εμενα εντελως ακυρο

Ποιος το εχει πει αυτο? κανας ψευτοκουλτουριαρης του Avopolis μαλλον…

  • 10000

more Motorhead, less Radiohead

Γκρουπαρα,απο τις αγαπημενες μου…ακομα κ hail to the thief,που αμφισβητητε πιο πολυ απο ολα,εχει κατι τρομερα τραγουδια μεσα…γενικα το τελευταιο μου αρεσε,οχι ομως σα συνολο ιδιαιτερα,αλλα ειχε καποια πολυ δυνατα σημεια,σε καμια παντως περιπτωση αρπαχτη ή απογοητευση…τα πρωτα cd αξεπεραστα,οκ…πηρα κ το σολο του Γιορκ προσφατα,που ειναι αρκετα διαφορετικο απο radiohead,πιο ηλεκτρονικο,εχει ομως κ στοιχεια,γενικα πολυ καλο αλμπουμ,για τους φαν…ααχ,με ok computer στο Λυκειο,απορω πως την εβγαλα τοτε χωρις να κανω καμια αποπειρα…:D:D

amnesiac.

Νομίζω πως έχεις δίκιο και αν θυμάμαι καλά το γράψανε και στο περιοδικό τους το Σονικ.

Για ποια απάτη όμως μιλάμε. Για το γεγονός οτι τελικά βγάλανε το καλύτερο τους άλμπουμ μετά το ΟΚ?
Ή για το ότι όλος ο κοσμός ασχλήθηκε περισσότερο με τον τρόπο κυκλοφορίας του άλμπουμ και όχι με το ίδιο το άλμπουμ. Εγώ πάντως έχω αναθεωρήσει και για το δίσκο και για το γκρούπ γενικότερα…

Δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα οι Radiohead για να μιλάμε για ελπίδες και για απάτες. Αν και γενικά προτιμώ τις παλιότερες δουλειές τους, ήδη η προσφορά τους είναι τέτοια που δεν χωράει αμφισβήτηση. Και όντως, ο τελευταίος τους δίσκος όσο τον ακούς, τόσο σου αρέσει τελικά…

Οι Radiohead ζουνε την 3η διαφορετικη φαση τους

1η φαση ειναι τα 3 πρωτα αλμπουμ. Mε το Pablo Honey κινησαν υποψιες (προσωπικα δεν μ’αρεσει αυτος ο δισκος και η ιδια η μπαντα σιωπηλα τον εχει αποκυρηξει). Με το The Bends εδειξαν οτι θα ειναι το next big thing με τραγουδαρες οπως το Fake Plastic Trees, Street Spirit, Just και με το αριστουργημα τους το αξεπεραστο OK Computer εδραιωθηκαν παγκοσμιως.

2η φαση ειναι τα Kid A, Amnesiac, οπου παρατανε κιθαρες, και πειραματιζονται εντονα με keyboards και αλλα ηλεκτρονικα καλουδια. Αυτος ο πειραματισμος διχασε το κοινο, αλλα σιγουρα καταφερε και εκτοξευσε το hype του συγκροτηματος καθως συζητηθηκε εντονα. Εγω παντως γουσταρω και Kid A και Amnesiac παροτι το 2ο ακουγεται σαν “κατακαθι” του 1ου σε μερικα σημεια.

3η φαση ειναι τα Hail To The Thief και In Rainbows τα οποια συνδυαζουν τις 2 πρωτες φασεις. Ροκ/Ποπ στιγμες με alternative/ηλεκτρονικες πινελιες. Το In Rainbows (υστερα απο χιλιαδες ακροασεις) πιστευω πως ειναι ο 2ος καλυτερος δισκος τους (ΟΚ Computer αξεπεραστο)