Radiohead

ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΟΙ.

Ακούγοντας χτες το OK Computer (σε ιδανικές συνθήκες κιόλας, βράδυ, σβηστά φώτα, ησυχία) σκεφτόμουν ότι είναι ένας πολύ πολύ καλός δίσκος αλλά όχι και το αριστούργημα των 90’s όπως παρουσιάζεται.

Εγώ γενικώς Radiohead δεν άκουγα ποτέ (μόνο το ‘‘Creep’’ είχα ακούσει), αλλά προχτές άκουσα το ‘‘Karma police’’ και έπαθα μεγάλη πλάκα. Λέω να τσεκάρω το ‘‘OK computer’’.

KANTO!!!αμεσα…:smiley: :smiley:

Περίεργη περίπτωση συγκροτήματος, Το Pablo Honey αρκετά πρώιμο χωρίς την ωριμότητα των επομένων για μένα είναι ένας πολύ καλός δίσκος αλλά καμιά σχέση με τα επερχόμενα αριστουργήματα τους. Στο In Rainbows έχουμε το πρώτο αριστούργημα τους και τελικά αυτή η πορεία οδηγεί σε έναν από τους καλύτερους δίσκους των 90’s τον οποίο όπως και τους προηγούμενους σνόμπαρα στην εποχή τους μιας και δεν ήμουν και ιδιαίτερα δεκτικός σε μη metal ακούσματα συν το γεγονός ότι ήταν overhyped και σε συνδυασμό με την καταγωγή τους πίστευα ότι θα πρόκειται για άλλη μια γελοία Brit Pop μπάντα της σειράς. Το Kid A μου πήρε πολύ καιρό να το καταλάβω μιας και ήταν από τις πιο ύπουλες, τολμηρές αλλά και “κλασμένες” αλλαγές πορείας που θα μπορούσαν να ακολουθήσουν. Ύστερα από πολύ καιρό μπόρεσα να βρεθώ σε σωστή φάση να το εκτιμήσω μιας και η επιλογή τους να μην γράφουν τραγούδια αλλά αλλόκοτα, αφηρημένα soundscapes δεν ήταν και ότι πιο βατό θα μπορούσα να ακούσω σε normal φάση. Τελικά πιστεύω ότι είναι σχεδόν ισάξιο με το Ok Computer και στα σίγουρα ανώτερο από τα 2 πρώτα αλλά στα σίγουρα θέλει το χρόνο και τη διάθεση να το εκτιμήσεις. Το Amnesiac αρκετά κατώτερο του όπως και το Hail To The Thief αλλά ούτε κουβέντα για μέτριες δουλειές, απλά τέτοιες κορυφές δεν πιάνονται πολλές φορές, το In Rainbows πρόσφατα το άκουσα αλλά δεν έκφέρω γνώμη ακόμα γιατί όπως και όλα τα άλλα θέλει το χρόνο του για να ωριμάσει μέσα μου.

P.S. Η παραγωγές τους είναι απίστευτες και πολυεπίπεδες, κάθε φορά έχω την αίσθηση ότι ακούω καινούργια πράγματα και σε αυτό συμβάλλουν με πολύ ύπουλο τρόπο και αυτές.

Εννοεις The Bends φανταζομαι:wink:

Ναι έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα όταν το έγραφα.

Για ποιόν λόγο??:-k

Τι συγκροτημα !!! Εγω ειχα παθει οταν ειχα ακουσει το Creep :cry: Ε απο κει και περα αν ακουσεις και το Ok Computer κολλας πως να το κανουμε …:smiley: Απο τοτε γνωρισαν και παγκοσμια αποδοχη και αναγνωριση … Και το κομματι τους Exit Music (For A Film) επαιζε στην ταινια Ρωμαιος και Ιουλιετα.

-Νο surprises-
bring down the government,
they don’t they don’t speak for us…

:-k :-k :-k οι Radiohead ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα, δεν ξερω αν μου αρεσει ο ήχος που βγάζουν, αλλά εχω την εντυπωση ότι απλά όταν τους ακουω ειναι σαν να επιτρεπω στον εαυτο μου να μιλησει με βαθυτερα συναισθηματα, ολα αυτα απο ψυχολογικης αποψης… απο καθαρα μουσικης αποψης οι Radiohead ειναι ενα μεγαλο συγκροτημα της εποχης του 90 οπου απο την μερα που σχηματιστηκαν εως και σημερα δεν εχουν αλλαξει κανενα μελος… νομιζω, αν κανω λαθος, συγγνωμη… τωρα πιστευω οτι απλά δεν ψάχνουν την θεση του πρωτου συγκροτηματος, απλά τους ενδιαφερει να παιξουν μουσικη… ειναι πολλοι καλοι, το street spirit ή αλλιώς fade out, ειναι πολυ καλο κομμάτι και ήταν το ερέθισμα για να ακουσω το συγκροτημα αυτο…

αχ, ειναι τοσο καλο συγκροτημα!!! το street spirit ειναι τοσο συναισθηματικο, και to creep ειναι επισεισ ανατριχιαστικα ομορφο κομματιι.
σιγουρα δεν ειναι το συγκροτημα με τουσ καλυτερουσ μουσικουσ του κοσμου, αλλα ειναι το συγκροτημα που σε αγγιζει.
πιστευω πωσ το the bends ειναι το καλυτερο αλμπουμ τουσ.:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

μα ρεσουν αρκετα και το στριτ σπιριτ ειναι υμνος

In Radiohead’s new video for “House of Cards”, no cameras or lights were used. Instead, 3D plotting technologies collected information about the shapes and relative distances of objects. The video was created entirely with visualizations of that data.

–> http://www.youtube.com/watch?v=8nTFjVm9sTQ

Learn about how the video of “House of Cards” was made and the various technologies that were used to capture and render 3D data.

–> http://www.youtube.com/watch?v=cyQoTGdQywY&feature=user

και μονο που πολλοι τους βαζουν στο ιδιο καζανι με pink floyd ή tool…

το bends ειναι ενα πολυ καλο μελωδικο britpop αλμπουμ των 90s

το ok computer ειναι ενα πολυ καλο μελωδικο prog-rock αλμπουμ των 90s (ασχετα εαν παταει τρομερα πανω στο dark side των floyd…)

και μετα αρχισε η αξιοποιηση τους…

ελεος.

αν οι rh ειναι ‘θεοι’ τι ειναι τοτε οι porcupine tree ? ή oi tool ?

καλη,συνεπης μπαντα.οκ.εως εκει.

ολα αυτα συμφωνα παντα με την προσωπικη μου αποψη.

οπως καποιοι λενε πχ 'οι tool παιζουν metal ’ ετσι και εγω λεω ‘οι rh ειναι η πιο υπερεκτιμημενη μπαντα της βρεττανιας την τελευταια 15ετια’

αυτα είναι γουστα!

Μια φορά και έναν καιρό είχαμε Metallifans και Maidenάδες…

Τις τελευταίες μέρες ανακαλύφθηκαν φανατικοί των εργαλείων (των γνωστών)… Κολλητικό είναι; :-k

Και για να είμαι και on-topic… Εντάξει όχι και θεοί οι Radiohead… Αν είναι έτσι τότε οι Metallica τι είναι;

Ημίθεοι; (sic)* :stuck_out_tongue:

*Ούτε εγώ ξέρω τι σημαίνει, αλλά όπως ο Manos87 (αν δεν κάνω λάθος), πάντα ήθελα να το χρησιμοποιήσω σε πρόταση… 8)

Υ.Γ. Karma Police, I’ve given all I can… it’s not enough…

Μεγάλο group, πολύ επιδραστικό.

Την τριάδα Τhe Bends - OK Computer - Kid A την έχω λιώσει. Με αυτούς τους δίσκους, ναι, οι Rh είναι μεγάλοι!

Ναι αλλά εγώ τώρα πια ξέρω :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

θενξ του αλόε
http://en.wikipedia.org/wiki/Sic

Και τελικα τι σημαινει; (sic)

Τι σημαίνει ρε συ γιατί το βλέπω συνέχεια και έχω σπασαρχιδιάσει με όλους αυτούς που μιλάν μόνο με συντομεύσεις λες και κουβαλάμε εγχειρίδιο.