Radiohead

Το In Rainbows το άκουγα τις τελευταίες μέρες και ειλικρινά έχει πολύ όμορφες στιγμές μέσα! Σίγουρα πάει ψηλά στην κατάταξη των Radiohead albums! Με πόρωσε πάλι το βλαμμένο!

Χμμμ… Γενικότερα είμαι κατά των χαρακτηρισμών “η καλύτερη μπάντα”, “θεοί”, “ημίθεοι”, “ήρωες” κλπ, κλπ, κλπ και πιστεύω ότι όλα, μα όλα είναι θέμα προτιμήσεων, αλλά δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ ότι οι Radiohead άσκησαν και ασκούν μεγάλη επιρροή στη μουσική…

Πιστεύω ότι κατόρθωσαν να μην καλουπωθούν σε ένα συγκεκριμένο ήχο (πόσο μοιάζουν, για παράδειγμα, το “The Bends” και το “Amnesiac”;), πειραματίστηκαν, τόλμησαν να γκρεμίσουν οι ίδιοι τον μύθο που οι άλλοι έχτισαν γι’ αυτούς. Τα τραγούδια τους - κατά τη γνώμη μου πάντα - ουδέποτε υπήρξαν εύπεπτα και οι ερμηνείες του Yorke είναι μοναδικές και προβάλλουν ακόμα περισσότερο την αξία του αποτελέσματος.

Πρόσφατα διάβαζα μια συνέντευξη του Steven Wilson (των Porcupine Tree,ε; - http://www.voyage-pt.de/VPT-SWInterview20071113-English.pdf) που έλεγε ότι κατα βάση είναι μουσικός / τραγουδοποιός και δεν θεωρεί ότι έχει και καμιά συγκλονιστική φωνή και ότι θα ένιωθε πιο άνετα αν διέθετε τις φωνητικές ικανότητες του Thom Yorke!!! :!:

Καλός ο φανμποϋσμός, καλές οι μεγάλες αγάπες, αλλά δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε όλα, ε; :slight_smile:

Πες μας τώρα πόσο θεοί ειναι οι p. tree :stuck_out_tongue:

:stuck_out_tongue: Στο προσωπικό, ιδιωτικό μου σύμπαν είναι σε πολύ πολύ πολύ υψηλό βάθρο κοντά στο Θεό, αλλά θεοί δεν είναι ακριβώς (στην έφερα, χα! :lol: ). Νομίζω ότι αυτό τον τίτλο τον διατηρώ για πιο κλασικές αξίες (βλ. Pink Floyd π.χ.).

Άντε, πες μας κι εσύ τώρα πόσο θεοί είναι οι Pain of Salvation :stuck_out_tongue:

Πειράζει να απαντήσω εγώ? Πολύ θεοί.

Άλλος φανμπόης μας βρήκε… :stuck_out_tongue: Η ερώτησις ήτο ρητορική… :stuck_out_tongue: Μη σπαμμάρετε θα θυμώσουν οι Radiohead! :stuck_out_tongue:

Ok τότε να μιλήσω για τους Radiohead. Που λες οι Radiohead απότελούν επιρροή των Pain Of Salvation που είναι θεοί(όπως και οι Radiohead).

Radiohead ήδη δουλεύουν πάνω στο διάδοχο του In Rainbows :D:D

Oι Θεουλες οι Radiohead επαιξαν στα Grammy Awards το 15 Step με συνοδεια πανεπιστημιακης marching band!

Ωραία εκτέλεση.
Υπάρχει και μια ακόμα δισκάρα που λέγεται KID A όμως :!:

Δηλαδή:
http://www.youtube.com/watch?v=Eq9t2FFh6LA

Γενικά δεν τους έχω ψάξει αλλά http://www.youtube.com/watch?v=ghuRUtTJd44 ! Σκοτώνει το κομμάτι:!:

Ίσως να επαναλαμβάνομαι, αλλά το Ok Computer είναι απ’ τους δίσκους που χωρίς μεγάλη επιφύλαξη χαρακτηρίζεις ως καλύτερους όλων των εποχών, παρόλο που έχω ξεφύγει απ’ αυτή τη διαδικασία κάτι χρόνια…

οι Radiohead θεωρώ ότι είναι από τα ελάχιστα συγκροτήματα που πάντα θα είναι μπροστά, και οι υπόλοιποι (και εμείς όλοι) θα ακολουθούμε ψάχνοντας να αναλύσουμε με κάθε κυκλοφορία που το πάει ο ποιητής…Βλέπετε, ενώ οι (καταπληκτικοί) Muse κάνουν σύνθετο τον ήχο τους και πολύ γεμάτο εξερευνώντας τα όρια τους, οι Radiohead με ωριμότητα καλλιτέχνη που δεν συναντάται πουθενά το γυρνάνε στην εσωστρέφεια στο μινιμάλ…Αυτοί που ακόμη ψάχνουν για τα μεγαλεία του Ok Computer σκεφτονται σαν ακροατές/οπαδοί δεν σκέφτονται σαν καλλιτέχνες/μουσικοί και όσο κι αν προσπαθούν να μας πείσουν ότι τότε μόνο οι Radiohead μεγαλουργούσαν, μια ζωή θα έχουν άδικο…

Φυσικά και δεν μεγαλουργούσαν μόνο στο παρελθόν και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα στο In Rainbows. Ο μόνος λόγος που αυτό το άλμπουμ δεν ήταν το κορυφαίο του 2008 είναι ότι άτυπα βγήκε το 2007. Πάντως τελίκα είναι πολύ μεγάλος δίσκος και αυτό γινεται αντιληπτο μετά από αρκετές ακροάσεις. ¶ντε και εις ανώτερα…

Με τον πόνο μου παίζεις:( Ήθελα να το ψηφίσω δίσκο της χρονιάς (μιας και σε σιντί βγήκε 2008) αλλά θα ήταν τσατσιά :frowning: Μακράν του δεύτερου ο δίσκος που έλιωσα περισσοτερο το 2008. Έχουν κάνει μαγική δουλειά οι Ραδιοκέφαλοι.

Kαρβου το χεις δει αυτό σωστά?

ω ναι… και βασικά λέω να το δω τώρα ξανά :stuck_out_tongue:

Eσυ βασικα εκει που εισαι για οσο θα εισαι κοιτα να τους δεις live, να παθεις την πλακα της ζωης σου:D

:smiley: τους ανακαλυψα πριν κανα χρονο και ειναι απο τα ελαχιστα συγκροτηματα που μιλανε στη καρδια μου.Τι να πεις?Απο τα καλυτερα βρετανικα συγκροτηματα ever και πολυ ταπεινοι για να ειναι τοσο καλοι. no surprises,creep,street spirit,lucky,pyramid song,there there… Οι radiohead ειναι μελαγχολικοι αλλα οχι αυτοκαταστροφικοι σαν τους nirvana …εχουν και κατι το θετικο,μια αχτιδα ελπιδας. :slight_smile:

Συγκροτηματαρα απο τις λίγες.με εξεπληξαν ευχαριστα που εν ετει 07-08 βγαλαν τετοιο δισκο.το in rainbows μου φανηκε εξαιρετικό.μαρεσουν αρκετα παλια τους και θα θελα να τους δω και καμια φορα live…