Rainbow-"Live Between The Eyes / Final Cut" (DVD)

Πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησαν σε διπλό DVD δύο παλιές βιντεοκασσέτες των Rainbow. Το ένα DVD (“Final Cut”) έχει τα video clip της μετά-Dio περιόδου (μέχρι το '84) και το άλλο (“Live Between The Eyes”) 75 λεπτά από μία συναυλία στο San Antonio το '82. Ενδιαφέρουσα κυκλοφορία σίγουρα. Στη συναυλία ο Blackmore γαμάει και δέρνει. Και στο τέλος σπάει και μια Stratocaster…
Και τα video clip έχουν πλάκα…πολύ cult, 80’s καταστάσεις!!

Υπαρχουν Rainbow μετα τον Dio?

Δεν το ήξερες… 8O
ΜΑΜΑΝΕ…

Ειρωνικα το ειπα ρε.

Λέει το DVD;
Τι ρωτάω, Rainbow είναι…

Η αλήθεια είναι πως ο JLT είναι λίγο τραγικός, αλλά και μόνο που υπάρχει ο Ritchie… :wink:

Tο κανει ακομα πιο τραγικο?

giati re sas xalei o turner?aksioprepestati foni exei.sto difficult to cure tragoudaei mia xara.

Τα dvd είναι φανταστικά και τα δυο. Βέβαια τα video των RAINBOW στο “Final cut” είναι super eighties καταστάσεις και σήμερα μας φαίνονται “κάπως…”

Όμως το καλύτερο dvd των RAINBOW με τον Turner είναι το Live in Japan 1984, από τη τελευταία τους περιοδεία για το θαυμάσιο “Bent out of shape”.

Πάντως θεωρώ πολύ καλό τον Turner και ιδιαίτερα προσιτό σαν άνθρωπο. Φυσικά όμως δε του ταίριαζαν τα τραγούδια από τη Dio περίοδο και για το λόγο αυτό ελάχιστα ήταν αυτά που ερμήνευσε στα live. Για το hard rock / AOR στυλ που ήθελε όμως ο Blackmore, ήταν από τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσε να έχει. Όπως επίσης και με τους PURPLE έκαναν ένα υπέροχο, αλλά τόσο αδικημένο άλμπουμ παρέα.

Παρα πολυ καλη κυκλοφορια!!! Οι κασσετες εχουν λιωσει στο βιντεο μου!!! Φοβερη περιοδος της μπαντας!!!

bent out of shape ,straight between the eyes ειναι για μενα η καλυτερη περιοδος τους , η εποχη που ειχαν κατηγορηθει για ‘εμπορικη διαθεση’ .
Εχουν κομματαρες μεσα .(ενταξει δεν παραγνωριζω τα πιο κλασσικα τους αλλα αυτα ειναι υποτιμημενα απο πολλους, κακως ) . Για τον Turner , ακουστε την πολυ καλη δουλεια του ,ενα project με το ονομα Sunstorm .

…που περιέχει τραγούδια που ήταν να μπούν στο διάδοχο άλμπουμ του “Slaves and Masters” των DEEP PURPLE, όπως επίσης και από το δεύτερο προσωπικό άλμπουμ του Turner μετά το “Rescue you” που ήταν τότε να κυκλοφορήσει αλλά δεν βγήκε ποτέ. Αργότερα έβγαλε τα υπόλοιπα προσωπικά του…

Και μόνο που ανεβαίνει στη σκηνή ο θείος δε θες τπτ άλλο…
Μαγεία.

οπως τα λες ,στην ουσια το sunstorm ειναι leftovers ,σε μια πιο ‘συγχρονη’ παρουσιαση . Εχει οπως ολοι ξερουν χαρακτηριστικη φωνη και παρουσια γενικοτερα Ομως τα 7-8 προσωπικα του (οχι σε συνεργασιες ht κτλ) ,πιστευω οτι δεν ηταν ανταξια του ,τα περισσοτερα .Ηθελε πιο ‘δυνατα’ κομματια , το αξιζε .

Συμφωνώ… Στα Brazen Abbot είναι καλύτερα χωρίς βέβαια το επίπεδο να φτάνει εκεί που πρέπει, πλην φυσικά Nostradamus…

Μια και λες για Nostradamus, αυτό απ’ ότι θυμάμαι να είχα διαβάσει ήταν μια rock opera Nikolo Kotzev.
Καλό;

Για μένα και ισως μόνο για μένα, ένα από τα 5 καλύτερα hard rock cd της τελευταίας δεκαετίας… Τραγουδάνε Hughes, Turner, Doggie White, Jorn Lande, Goran Edman, Αlannah Myles και η θεά Sass Jordan…
Αν έπαιζε έτσι ο Blackmore σήμερα σίγουρα η σκληρή μουσική θα ήταν διαφορετική και δεν θα είχαμε πήξει στους κουλούς…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Τα ονόματα σίγουρα σε προδιαθέτουν για κάτι καλό, αλλά δεν έχω δει ούτε ακούσει ένα δείγμα…
Μόλις ξαναβάλω internet θα κατεβάσω κάποια τραγούδια να δω τι γίνεται…
Άσε που τον συγκεκριμένο δίσκο δεν έχω δει ούτε να τον πουλάνε στα μαγαζιά…

Θύμισε μου να στο γράψω στην επόμενη συνάντηση…

Θύμισε μου να στο γράψω στην επόμενη συνάντηση…[/quote]
Οk, done! [size=1](την πέμπτη λογικά)[/size]