Raised Fist - Veil Of Ignorance

Λοιπόν, μόλις πριν είχα μια πολλή σοβαρή ακρόαση του άλμπουμ αυτού…Σε γενικές γραμμές το βρήκα αρκετά καλό, ελάχιστα όμως κατώτερο του προήγουμενου…Σαν άλμπουμ μοιάζει πάρα μα πάρα πολύ με το Sound Of The Republic, με την ένοια ότι ξεκινάει γαμάτα κάνει μια κοιλίτσα :lol: και προς το τέλος γίνεται θεικό…
Φοβερά τραγούδια είναι τα: friends and traitors, wounds, city of coma, my last day, words and phrases, keeping it to yourself, never negotiate

Ωστόσο αυτό που δεν μ’ άρεσε καθόλου είναι ότι οι πίσω κιθάρες (οι περισσότερο μελωδικές δηλαδή) ακούγονται πραγματικά πολύ λίγο…Πιστεύω ότι αν αυτό ήταν διαφορετικό τότε θα γαμούσε σαν άλμπουμ

bump δίοτι το καλοκαίρι έπεσε ξεθαμμα και λιώσιμο εν όψει και του live, αλλά και γιατί είναι δισκάρα!

Καλά ρε μαλάκες κανείς δε το’ χει ακούσει??? Γραφτε τίποτα!

Παιδιά το Veil Of Ignorance είναι ΔΙΣΚΑΡΑ ΡΕ! Κοινώς συντελέσθει μεγάλη κωλοτούμπα.
(όλον αυτό το καιρό που το ελιωνα)

Τελικά το βρίσκω πολύ ανώτερο από το Sound Of The Republic (το οποίο ήταν φοβερό, αλλά από τη μέση και μετά κατ’ εμέ) και γενικώς είναι ένας δίσκος που σε κρατάει από το πρώτο δευτερόλεπτο ως το τελευταίο στη τσίτα και δε κάνει καμία απολύτως κοιλιά όπως είχα πει στο προηγούμενο ποστ μου (όταν ο δίσκος δεν είχε ωριμάσει καλά στ’ αυτιά μου)! Δε θα καθίσω να μιλήσω για κομμάτια συγκεκριμένα διότι πραγματικά μ’ αρέσουν όλα.

Μπορεί όπως είπα στο πρώτο ποστ να υπάρχει ένα προβληματάκι στην ένταση κάποιων κιθάρων (που βέβαια και αυτή η αίσθηση μου φεύγει σιγά σιγά:p) ωστόσο η υπουλή μελωδικότητα του hardcore τους σ’ αυτό το άλμπουμ ειναι περισσότερο εντονη και ομορφη από πολλές άλλες φορές. Οι στίχοι τους παραμένουν στο ίδιο καλό επίπεδο, αν και δηλώνω πως δε με πορωνει η νοοτροπία: “το hardcore μας, ειμαστε περηφανοι μπάντα that never looks back, κάνουμε αυτό που μας αρέσει και σ’ όποιον αρέσει κλπ. Ελπίζω να καταλάβετε)” που βγάζουν σε ορισμένα κομμάτια όλων των δουλειών τους. Παρ’ όλο που ισχύουν σα γεγονοτα/καταστασεις. Ευτυχως σ’ αυτό το άλμπουμ δεν είναι τόσο έντονο αυτό.

Γενικά πάντως για όσους δε τους ξέρουν και θέλουν να τους ακούσουν να πω πως οι raised fist είναι μία πολύ ξηγημένη hard core μπαντα από τη Σουηδία, με πραγματικά πολύ χαρακτηριστικό και δικό τους ήχο. Ανήκουν στην ιστορική δισκογραφική Burning Heart που έχει αναδείξει τεράστια ονοματα του σουηδικου και μη, punk rock και hardcore

(To oνομα τους το πηραν από το know your enemy των ratm)

Με την πρωτη ευκαιρια (δε χρειαζεται να ξαναμιλήσω για το pc problem μου) θα κάνω εδιτ με youtube links

To πόσο ανυπομονώ για το λαιβ δε λέγεται!