Μεγιστη RAM για Windows XP/Vista/7

Ποση ειναι η μεγιστη μνημη που αναγνωριζει ενα συστημα με Windows Xp,Vista ή 7?
Aπ’οσο ξερω τα Xp αναγνωριζουν μεχρι 3GB.
Σημερα θα παρω νεο υπολογιστη και θα του φορεσω 8GB.Τα Vista (:(:(:(:()θα τα αναγνωρισουν όλα?
Yπαρχει τροπος με Xp να τα αναγνωρισει και τα 8?

αν το λειτουργικο σου ειναι 64 bit θα αναγνωρισει μνημη ανω των 3 GB…Ειτε ειναι XP ειτε βιστα ειτε 7. Απλα τα 64 bit λειτουργικα πιθανον να εχουν καποια προβληματα ασυμβατοτητας με ορισμενα 32 bit προγραμματα…

Vista me SP2 αναγνωρίζουν κανονικά. Υπομονή… :stuck_out_tongue:

Home Basic
8 GB

Home Premium
16 GB

Ultimate
128+ GB

Business
128+ GB

Enterprise
128+ GB

οι συνηθισμένες μητρικές,παίρνουν μεχρι 16gb.
δεν νομίζω να εχεις πρόβλημα,πουθενά μεχρι 8 gb ram.μην σου πω οτι ειναι υπερβολικά πολλή μνήμη!
φυσικά με 64bit λογισμικό.θα σε πρότεινα vista,εκτος αν θες win7 αλλα οχι τα xp

Τελικα τα vista ειναι για τον υπερπουτσο.
Ασυμβατοτητα 100% με τα προγραμματα που χρησιμοποιω.
XP και παλι ΧΡ

απίστευτο.
τι προγράμματα χρησιμοποιείς που να μην μπορούν να παίξουν σε vista?!
δοκίμασε συμβατότητα με xp sp3 και run as administrator

Ολα τα Vst plugins του Nuendo δεν τρεχουν με καμια παναγια

Μήπως δεν έχεις την τελευταία έκδοση του nuendo?

Το nuendo λειτουργει μια χαρα.Τα plug in δεν λειτουργουν.Tην 3 εχω

Ναι, αυτό παίζει, και εγώ τρέχω με ορισμένα plug-in, ειδικά με κάποια πιο παλιά που δεν έχουν αναβαθμιστεί.

Έχεις κανείς ιδέα πως μπορώ να απενεργοποιήσω το search engine των Vista (υποθέτω το ίδιο με αυτό στην Έναρξη είναι) που μου τρώει τόση μνήμη και ενώ δεν κάνεις τίποτα, ακούς στο άσχετο το σκληρό να επιταχύνει;

a:/> format c:

search engine?χμ…

Επειδη ειχα ιδιο προβλημα και μου ειχε σπασει τα νευρα με τους Παρα Πολλους πορους συστηματος που ρουφουσε στην εκκινηση του πισι,μετα απο ψαξιμο ειδα οτι ηταν η “υπηρεσια κοινης χρησης δικτυου του windows media center”. (οχι,δεν μοιραζομουν τπτ…).
Aπλα απ οτι καταλαβα τα windows εκαναν κατι σαν σελιδοποιηση σε ολα τα μουσικα αρχεια(και αμα εχεις κ πολλα,μαμησε τα…).
Σε περιπτωση που δεν μοιραζεσαι κιολας αρχεια απο το πισι σου,απενεργοποιησε το και πες μου την διαφορα.
Αν ΔΕΝ ειναι αυτο,τοτε με το που ανοιξεις το πισι,ctrl+alt+del για διαχειριση εργασιων και μετα κλικ στην καρτελα επιδοσεις—>εποπτεια πορων.
Απο εκει,κλικ στον δισκο ή στην ραμ(αναλογα τι θα δεις να ειναι στα ορια του,προσωπικα πιστευω θα ειναι ο δισκος) και μετα στην στηλη “αναγνωση” ωστε να τα ταξινομησει και να δεις τι ακριβως ειναι αυτο που σου τρωει τους περισσοτερους πορους.
Απλα καντο εγκαιρως,για να πιασεις την διαδικασια στα πρασα,γιατι λογικα μετα απο λιγη ωρα θα σταματαει.

Αν δεν εγινα καπου σαφης και θες βοηθεια,σφυρα :slight_smile:

έναρξη,πίνακας ελέγχου,προσθαφαίρεση προγραμμάτων,απενεργοποίηση λειτουργιών των windows,“windows search”
επίσης.
υπολογιστής μου,δεξί κλικ πανω σε εναν σκληρό,απενεργοποίησε “allow files of this driver,μπλα μπλα”.
καντο και στους αλλους σκληρούς,και θα σαι οκ.
και αν χρειαστεις ποτέ να κάνεις search,χρησιμοποιήσε το “everything”.χέσε το search των windows