Rap-Hip Hop

Μεγαλο κομματι

Πρεπει να κοψει τα ναρκωτικα

Δεν παίρνει ναρκωτικά ο Τάκης, μπάφους και τέτοια κάνει. Απλά, όπως λένε και οι επιστημονικές έρευνες, η μακροχρόνια χρήση μαριχουάνας μπορεί να οδηγήσει σε συρρίκνωση σημαντικών τμημάτων του εγκεφάλου. Κάτι τέτοιο έχει συμβεί και στον Τάκαρο απ’ ότι φαίνεται.

Χτες είχε συνέντευξη Τάκι και Χάρμα στο VICE και σε κάποια φάση τον ρωτάει ο δημοσιογράφος,

“Τάκη, τελευταία στην πέφτουν επειδή μίλησες για το θέμα «Επίπεδη Γη». Έχεις να πεις κάτι γι’ αυτό;”

Και η απάντηση του Τάκι Τσαν,

“Εγώ δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να είναι σφαιρική, αλλά απ’ όσα βλέπω με τα μάτια μου, ίσια μου φαίνεται.” :roll_eyes:

!!!

Όποιος θέλει να μπει στο VICE να δει τη συνέντευξη που έγινε με αφορμή το σημερινό live των ZN στο ΟΑΚΑ.

Καποτε επαιρνε χοντρα ναρκωτικα ο τακης στην εποχη του Ριμα για Χρημα. Πλεον καλα κανει και ασχολειται με το μπουζουκι εδω και πολλα χρονια δεν εχει να προσφερει κατι

1 Like

Από το προχτεσινό live των Ζωντανών Νεκρών στο ΟΑΚΑ. Ο Ύπο δεν εμφανίστηκε γιατί παίχτηκε παρεξήγηση με Τάκι. Ωραίο το freestyle του Κάτα, έχει τρομερό flow.

Ποιος πηγαινει ακομα σε live των ζν

Δυο νεα κομματια απο καινουργιο δισκο που ερχεται… Και μονο που ακους guru ανατριχιαζεις

Βγηκεεεε!!!

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ ??

Τι έφταιξε πάλι το παλικάρι?

Ολοκαίνουριο, πριν 7 ώρες ανέβηκε. Καλούτσικο. Όλα τα λεφτά το σχόλιο του τύπου από κάτω:

o tsan ama thelei apothikeuei xasisi sto progouli. gnwmh mou

Ένα βήμα πιο κοντά στο 4/4.

1 Like

Γενικα πολυ δυνατοι

1 Like

Bumb το thread γιατί κυκλοφόρησε το “RTJ4” και μάλλον μιλάμε για μια από τις κυκλοφορίες της χρονιάς ανεξαρτήτως είδους. Περίμενα κάτι σταθερά τρομερό, αλλά τέτοιο step up δεν ήξερα πως ήταν δυνατό.

Και για να μείνουμε επίκαιροι:

Summary

And everyday on evening news they feed you fear for free
And you so numb you watch the cops choke out a man like me
And till my voice goes from a shriek to whisper, “I can’t breathe”
And you sit there in the house on couch and watch it on TV
The most you give’s a Twitter rant and call it a tragedy

1 Like

Το άκουσα χθες και όντως παρουσιάζει ενδιαφέρον από το πρώτο κιόλας κομμάτι.

Δεν ακούω όμως hip hop και γι αυτό δεν μπορώ να κρίνω πως τοποθετείται ως κυκλοφορία σε σχέση με τους υπόλοπους peers τους και γενικά την εξέλιξη του ήχου… Περιστασιακά ακούω κι όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι για κυκλοφορίες που η φήμη τους ξεφεύγει από τα όρια της σκηνής (To Pimp a Butterfly, The Money store πχ).

Παρόλ αυτά μπορώ με τη μια να διακρίνω τα φοβερά samples, παραγωγή και το πόσο τσαμπουκαλεμένοι και πειστικοί ακούγονται οι El P και Killer Mike.

Επίσης:

2 Likes

Γενικά προσπαθώ να έχω μια όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα του τι κάνει το ιδίωμα πλέον και οι RTJ μάλλον είναι το γκρουπ που έχω δεθεί περισσότερο από όσα έχουν ξεπροβάλλει τα τελευταία χρόνια.

Περίμενα αυτόν τον δίσκο 3μιση υπομονετικά χρόνια, γιατί το RTJ3, με είχε αφήσει άγαλμα, τα αναφέρω και λίγο πιο αναλυτικά στην παρουσίασή μου για το RTJ4:

Πιστεύω, πως το γεγονός ότι βγάζει τόση οργή και στόχευση ο δίσκος, ενώ στον προηγούμενο (που στον συνιστώ τυφλά) οι τύποι είχαν “απλώσει” τις ικανότητες τους σε μια επίδειξη εύρους, είναι από μόνο του καθοριστικό για την “αξία” του δίσκου. Είναι ο πιο συμπαγής και αντιπροσωπευτικός τους, πλέον, στα αυτιά μου, έχοντας ακούσει τον δίσκο ήδη δεκάδες φορές.

Σίγουρα μέτρησε, ειδικά σε θέμα στίχων, και η συγκυρία. Αλλά, ακόμη και αν δεν ήταν τρομακτικά επίκαιροι, στην τέταρτη προσπάθεια τους, παρουσιάζουν τους πιο αφοπλιστικούς τους στίχους, και αυτό για ένα ντουέτο που πίστευα πως έχει πιάσει ταβάνι, είναι μεγάλη υπόθεση, για μένα. Μακάρι όσοι τους γνωρίσουν λόγω της συγκυρίας, να δούν και πέρα από αυτή.

Ο EL-P για μένα είναι εδώ και χρόνια ο καλύτερος παραγωγός της πιάτσας, απλά δεν λέγεται Kanye West για να τον αναφέρουν όλοι. Πρόσφατα έφτιαξε το soundtrack του Capone κιόλας. Επίσης είχε αρχικά αναλάβει και να φτιάξει ένα soundtrack για το νέο Blade Runner, που τελικά δεν προχώρησε και έμεινε να ανεβάζει δείγματα στο soundcloud του, για όσους θέλουν ψυχεδέλεια. Γενικά όμως για χρόνια που ήταν στην υπόγεια σκηνή της Νέας Υόρκης είχε φροντίσει σε underground επίπεδο τουλάχιστον, να καθιερωθεί.

Ο Killer Mike είναι τρομερός στιχουργός και πανέξυπνος άνθρωπος, πραγματικά ορμητικός. Σε ένα δίκαιο κόσμο, το RTJ4 για μένα θα γνώριζε την αποθέωση, πέραν κριτικών και διαδικτύου, ενός “It Takes A Nation Of Millions…” μιας και για μένα, κάνει στην εντέλεια, όλα όσα περιμένω από αυτή τη μουσική. Φυσικά το μέλλον θα δείξει. Για μένα όμως αγγίζει το τέλειο.

Είναι το κλασικό hip-hop στο σήμερα, σαν να έχει μπει σε διαστημόπλοιο. Και δεν είναι καθόλου ρετρό.

5 Likes

Καλά τα είπες. Δεν τους ήξερα μέχρι πρόσφατα οπότε θα ψάξω λίγο και την προηγούμενη δισκογραφία τους. Σωστό κι αυτό που είπες για το πόσο επίκαιροι είναι οι στίχοι τους.

Για τους πιο επιφυλακτικούς, να πω ότι ο δίσκος έχει κάμποσες (βαριές) κιθάρες και συμμετοχές από διάφορους “γνωστούς” μας όπως ο Zack de la Rocha κι ο Josh Homme οπότε αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία.

1 Like
1 Like

σε μια πρωτη, προχειρη ακοραση, το νεο Aesop Rock ειναι μια ομορφιά.