Rap-Hip Hop

Δεν ξέρω πόσους ενδιαφέρει αλλά μόλις το πήρα χαμπάρι και έμεινα λίγο.

R.I.P. για έναν από τους καλύτερους, πραγματικά σπουδαίους του χώρου τα τελευταία 20 χρόνια. Κρίμα.

Δεν ξέρω γιατί η γυναίκα του το αποκάλυψε 2 μήνες μετά, αλλά κάπως συμβαδίζει με την περσόνα του.

1 Like

δύο μέτρα από το σπίτι μου

3 Likes

δεν ξερω αν εχουν αναφερθει και συζητηθει καποια στιγμη αλλα το ελπιζω λιγο πολυ οσοι εχετε επαφη με oldschool αγγλια task force πχ η γουστερετε ολο το μετεπειτα κυμα high focus rld blah records κτλ θα εκτιμησετε pang productions απο αυστραλια χρονολογικα σκασανε ισως και πριν απο το κυμα της αγγλιας εγω θα αναφερω μερικες κυκλοφοριες αγαπημενες μου και απο κει και περα αμα αρεσει σε κανεναν τσεκαρει κιαλα απο ντουετα και δισκους συνεργασιες mata must-paradox of minds οτι εχει κανει ο nelson dialect με τον must volkoff καθως και τα δυο album του volkoff που κατα τη γνωμη μου ειναι απο τους πολυ δυνατους beatmaker αυτης της φασης και σε καπως πιο πειραματικα μονοπατια το ντεμπουτο του sonny jim με παραγωγες του must volkoff το σολο του koots-sleeping in the sink μεγαλη δισκαρα! boom bap στα καλυτερα του επισης ακραια και τα δυο beattape του shakes on a plane και antisocial bedroom phasers για τους πιο αληταραδες χαχαχα αν και δεν ακουω πολυ kings konected εχουνε δυο τρεις κομματαρες such is life -repertoire strong -value of adaption κομματαρες και τα τρια! τα ακουτε τα περισσοτερα εδω

αν δεν υπαρχει κατι θα το χει youtube αλλα νομιζω ταχει ολα και εδω

και εδω !

up γιατι το καινουργιο του baxter ειναι δισκαρα!!!σε παραγωγες sumgii και συνεργασιες με lee scott milkavelli stinkin slumrock kai jehst παιζει να χα να ακουσω τοσο ωραιο υλικο του baxter απο το πρωτο του η το gruesome το ακουτε ολο εδω!

Άντε πότε θα σκάσει ο δίσκος; Ωραίο το sample, το φέρνουν ατόφιο ZN σχολή. Και με πολλές συμμετοχές ο δίσκος.

Μαλάκες, τι τραγικός θάνατος για τον Οδυσσέα από τους Razastarr…

1 Like

2 στα 2 για τον Goat. Φυσικά παλι ο. hit-Boy εχει κανει τα μαγικά του. Συνεργασίες με Empd, Eminem και την απίστευτη Lauryn Hill. Του ευχομαι ακόμα ένα Grammy.

25.000 κόσμο ο Λεξ
10.000 οι Βπεις

Ακούς Βπεις;

Τους άκουγα πριν 15 χρόνια όταν έβγαζαν τραγούδια όπως το “Αλήθεια Λέω”. Μετά έχασα επαφή.

Ναι πολλα χρονια τους βρηκα πριν βγαλουν το για τους οπαδους. Συναλιες με 100-200 ατομα στον an θυμαμαι. Απο τα καλυτερα συγκροτηματα που εβγαλε η ελληνικη ραπ σκηνη

Σήμερα κυκλοφόρησε ένα από τα πιο πολυαναμενόμενα άλμπουμ για εφέτο για τα γούστα μου, η συνεργασία Black Thought & Danger Mouse.

Ο DΜ επιστρέφει στο hip-hop ως παραγωγός έπειτα από καιρό, έχοντας ήδη φτιάξει όνομα σε κάθε πτυχή του εναλλακτικού ήχου με τις συνεργασίες του.

Βέβαια, εδώ ακολουθεί την λογική των “Streams Of Thought” EP του ΜC των Roots, σε ένα άλμπουμ που με μια ακρόαση, συνυπολογίζοντας και την πληθώρα καλεσμένων (Kiwanuka, RTJ, Raekwon, Conway The Machine, κλπ) ισορροπεί μεταξύ σύγχρονου και πιο παραδοσιακού.

Δεν θα το συγκρίνω με τη συνεργασία του DM με τον μέγιστο MF DOOM (“The Mouse And The Mask”, 2005) αν και είναι δύσκολο, αλλά τα conscious flows του Black Thought πάνε ιδανικά με τη μουσικότητα του Mouse, κοινώς, κατάλληλο άκουσμα για παραλίες τριγύρω από το Μικρό Παρίσι.

Ελπίζω βέβαια στην πορεία να ξεδιπλώσει και πολλά περισσότερα.

Ναι ναι ναι, σχεδόν 3 χρόνια μετά σκάει νέο κομμάτι σαν κομήτης στη γη :boom:

Πίστευα ότι ο Τάκι Τσαν το έχει ψιλοπαρατήσει (είναι 43 χρονών πλέον) και ξαφνικά έσκασε νέο κομμάτι χτες στις 3 το μεσημέρι. Είναι αρκετά διαφορετικό σε σχέση με τα παλιότερα. Μουσικά δεν είναι 100% ραπ. Στιχουργικά μιλάει για αυτά που κουβαλάει μέσα του και τον προβληματίζουν.

Προσωπικά δεν πετάω και τη σκούφια μου αλλά είναι ωραίο κομμάτι. Επίσης ένα πράγμα που δεν περίμενα: Μπήκε στα trends στο youtube! (νούμερο 40 αυτή τη στιγμή). Αν σκεφτείτε ότι στις τάσεις κυριαρχούν Αργυροί, Θεοδωρίδου, τραπ και διάφορα άλλα δημοφιλή βίντεο (μουσικά ή μη), είναι πολύ σημαντικό να μπαίνει στις τάσεις ένας παλιοσχολίτης ράπερ.

Και το έκανε, από τα καλύτερα πράγματα που άκουσα το 2022 σε αυτό το ύφος, πέρα από Lamar, Billy Woods κλπ, ίσως μπουμεριάζω λίγο βέβαια, ίσως απλά έχω soft spot για όλα όσα γίνονται μέσα, αλλά ναι.

Σε άλλα νέα, R.I.P σε μια ξεχωριστή προσωπικότητα.

Ας ξαναβάλω αυτό το βίντεο από μια από τις πιο πρόσφατες συνεργασίες της (που ίσως να ήταν και η αφορμή αρκετός κόσμος στο rock/metal να την μάθει καλύτερα), γιατί μιλάμε για κάτι ανατριχιαστικό μέχρι και σήμερα:

Σε λίγο καιρό έρχεται live ZN από τα παλιά. Με όλους τους ΖΝ.

Δεν είναι γνωστό το πότε και το πού θα γίνει το live, θα δείξει. Προς το παρόν πάμε να θυμηθούμε ένα (όχι και τόσο) παλιό στο Βοτανικό.

Για όποιο ενδιαφέρεται, τα είπαμε και στο “52” το 1993, αλλά με αφορμή το λαιβ μεθαυριο, είπα να τα βαλω κατω και εγραψα αυτο για ενα, το λιγότερο κλασικό και επιδραστικό, άλμπουμ:

5 Likes

Τσέκαρε κι αυτό κάποια στιγμή, μου το έχει αναφέρει πολλές φορές ο αδερφός μου να το δω πάνω σε συζητήσεις. Είναι δραματοποιημένο, αλλά δείχνει πολλά πράγματα και γι’ αυτούς και για τη βιομηχανία

1 Like

To έχω δει, καλούλι ήταν, από άλλα που παίζουν για αυτους το καλύτερο θα πω.

Καλό είναι και το biopic που ετοιμασαν, η πρώτη σεζόν τουλάχιστον.

Είχατε παίξει στο Rockwave με τους Prodigy?

Ετοιμάζει κάτι καινούρια κομμάτια ο Τάκι Τσαν και προσπαθούν με DJ Alex να κάνουν ένα feat με τον Ευθύμη από TXC.