Raw Silk

Mε αυτην την λογική ομως και οι Def Leppard του Hysteria,οι Βon Jovi τωn slippery when wet και new jersey και ολη η συναφής σκηνή ειναι pop…απλώς εκεινα τα χρόνια υπηρχε μεγαλη προκαταληψη για το ειδος αυτο στην Ελλάδα και περασαν καμποσα χρόνια μεχρι να αλλαξει αυτη η κατασταση…

υ.γ να σου θυμησω στα δημοψηφισματα του Metal Hammer της εποχής στην κατηγορια best female singer ποιος εβγαινε πρωτος…ο Βon Jovi…:lol:

οκ, δεκτό. αλλά αμα ξεγυμνώσεις αυτό που προσφέρουν αυτές οι μπάντες από το ηλεκτρικό τους περιτύλιγμα, τότε τί μένει; τί σχέση έχει με το ροκ; η ένστασή μου είναι ο τρόπος με το οποίο πλασάρεται κάτι. δεν νομίζω ότι οι raw silk είχαν κάποια σχέση, περα από αυτό, με το ροκ (ή το μέταλ). και για να δώσω και μια αντίστροφη οπτική στην θέση μου, πάρτε αυτό το κομμάτι

και βάλτε του ηλεκτρικές κιθάρες. ποια η διαφορά με την μουσική αυτών των γκρουπς;

αυτο συμβαινει στα περισσοτερα κομματια ,

παρε π.χ. το wild child των wasp , και βγαλε το ηλεκτρικο περιτυλιγμα , τι μενει ?
(τυχαιο παραδειγμα) , καλιστα θα μπορουσε να ειναι ενα pop κομματι (με αλλη φωνη ) . Αυτο που εχει σημασια ειναι η ‘ουσια’ ενος κομματιου .Ενα καλο κομματι στεκεται με οποιαδηποτε ενορχηστρωση ακομα και μια ακουστικη κιθαρα .

οι raw silk ,δεν νομιζω οτι θελανε να ειναι metal , η μουσικη τους ηταν rock κατα βαση με pop στοιχεια . Δεν το θεωρω μειονεκτημα να ειναι κατι pop , και η καλη pop ειναι δυσκολο ειδος .

Ρε στους Raw Silk δεν τραγουδουσε ο Γιωργος Φλωρακης,ο καποτε αρχισυντακτης του Χαμερ και ‘‘Χρυσος οδηγος’’ για αυτους που ηθελαν να γνωρισουν τι εστι death/black metal το1994-1996 μεσω του sub-terra???:-k

ισχυει. και τραγουδαει τον καινουργιο υμνο της αεκ αν δεν κανω λαθος