Red Hot Chili Peppers

Φοβερό κομμάτι και το βίντεο είναι υψίστου επιπέδου.

Supercool

νομιζω οτι αρχισε να μου αρεσει αρκετα το καινουριο κομματι! αναμενουμε το αλμπουμ σε λιγες μερες αλλα και να κλεισουμε εισιτηρια για Βερολινο!! :smiley: :smiley:

Η μπασογραμμή του Flea για ακόμα μια φορά είναι για σεμινάριο. Μέγας ο John αλλά Peppers=Flea καλό είναι να μην το ξεχνάμε αυτό…

Σωστοτατος ο σαντοου,οι πεππερς θα ηταν ενα επιπεδο κατω χωρις αυτον.

Το θέμα είναι ότι όταν λείπει ο John είναι 2 επίπεδα κάτω :wink:

Ε,ναι ξερω γω,αμα δεν ηταν οι RHCP οι travis,flea,john,anthony θα ηταν 5 επιπεδα πιο κατω,χαιρω πολυ.

flea,flea παιδιά
απλά τα πράγματα

Το καινούριο υπάρχει εκεί έξω.

εχουν ανεβει και στο youtube
γραψτε red hot chili peppers και βαλτε να εμφανιζει τα αποτελεσματα κατα ημερομηνια

βασικά το καινούριο κομμάτι δε μ’ άρεσε καθόλου. Αλήθεια οι κιθάρες που ήτανε?? Ή εχω αργήσει να γίνομαι κουφός. Παραγωγε πιο χαμηλα την αλλη φορα.

γενικα πολυ safe επιλογη το κομματακι

χμ πολυ μετριο κομματι…σα χατζιγιαννης-στικουδη ειναι ο ρυθμος…:?

πολυ ψυχεδέλεια ο καινουργιος…με μικρη συνεισφορα μεχρι τωρα…

ναι δηλαδή?? Πώς μπορει να σχετίζεται αυτό που είπες με αυτό που λέει ο κραμπσοντι? Τη κολοκυθιά παίζουμε? Τέσπα,

Επίσης συμφωνώ με κραμπσόντι για τη σύγκριση της προσφοράς του φλι και του φρουσιαντε στη μπάντα (τουλάχιστον στη μετά-mid-90’s γλυκαναλατη εποχη των ρεντ χοτ), που έκανε

:-k

Σχετιζεται με το οτι λεγαμε για τον flea,ο κραμπσοντι λεει οτι η μπαντα ειναι 2 επιπεδα κατω χωρις τον φρου(χωρις να χει βγει ο δισκος κιολας) ε και αναφερω το γεγονος οτι ΠΡΟΦΑΝΩΣ η μπαντα χωρις τους συγκεκριμενους 4 προφανως δεν θα ηταν η ιδια μπαντα,αρα δεν εχει νοημα να λεμε ποσο σημαντικος ειναι ο ενας και ο αλλος.

Στα του δισκου τωρα…βρισκομαι στο μεσο της 1ης ακροασης,και δεν εχει κατι συνταρακτικο μεσα,POP-ιζει πολυ,το μπασσο εχει ιντρο σχεδον σε καθε τραγουδι,η κιθαρα funky ρολο,ε τα ντραμς κλασσικα(αν και πολυ πιο “ηρεμα” σε σχεση με αυτα που παιζονται παλιοτερα).Γενικοτερα εμενα αυτος ο δισκος μου θυμιζει California .

οντως προφανες, γιατι να το πεις ξερω’ γω τεσπα…

Καλές οι μπασσογράμμες, κορυφαίος κι ο φλι (αν και γενικά πιστεύω ότι εκεί στο Αμερικά θα υπάρχουν πολλοί εξίσου κορυφαίοι φανκ μπασσίστες), αλλά πιστεύω ότι η μουσική των ρεντ χοτ δεν ήταν ποτέ μόνο το μπάσσο, όπως έμμεσα ειπώθηκε εδώ…

Ε συζητηση ειχαμε δεν νομιζω να υπαρχει καποιο φιλτρο που να μας δινει την αδεια αν κατι πρεπει να λεχθει η οχι.Μερικες φορες και τα δεδομενα πρεπει να λεγονται,οι περισσοτεροι τσακωμοι απο τις λεπτομερειες ξεκινανε.Τεσπα.

Στα του μπασσου τωρα…Μπασσιστες τεχνικα υπαρχουν χαλαρα πολυ καλυτεροι αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο.Πχ,σχεδον ολα τα τραγουδια του Flea τα βγαζω στο μπασσο,υπαρχουν ομως FUNK μπασσιστες εκει εξω που ουτε καν σκεφτομαι να παιξω.Αλλα εδω ειναι η μαγκια του Flea.Γιατι πηρε το Funk και το εκανε Funk/Rock.Ειδικα στις Californication εποχες φαινεται καλυτερα αυτο.

Τωρα που εβγαλες το συμπερασμα οτι οι Rhcp ηταν μονο το μπασσο δεν ξερω,εγω απλα ηθελα να τονισω την σημασια που εχει η Flea για το συγκροτημα.Εξισου σημαντικες ηταν και οι γραμμες του John(οχι τοσο στην Funky εποχη)και η φωνη του Anthony.

Με τις πρωτες ακροασεις που εχω κανει (αρκετες)

ξεχωριζω τα

Factory of Faith
Ethiopia
Annie Wants a Baby
Look Around (αν εξαιρεσεις το ρεφρεν)
The Adventures of Raindance Maggie
Did I Let You Know (ποιος κανει τα φωνητικα;)
Even You Brutus ?

Μήπως γιατί δεν έτυχε εσύ να τους ακούσεις επειδή είχαν σημαντικά μικρότερη προβολή, προώθηση, διαφήμιση από τον φλι και τους ρεντ χοτ.?

Δεν αμφισβητώ τον φλι, γενικά τον έχω πολύ ψηλά.

Τέσπα. Το άλλο που λες παρακάτω δε το είπα για σένα αλλά για τον shadowking

Βασικα εννοουσα οτι ειναι πολυ δυσκολοι.Πχ. ο παιχταρας στους Tower of Power.

Και το προμοσιον των RHCP ειναι λογικο,αφου ειναι μια απο τις(αν οχι “Η”) μεγαλυτερη ροκ μπαντα στον κοσμο αυτη την στιγμη.

πολυ μετριο το τελευταιο τους…

που τα ακουσες???