Red Hot Chili Peppers

Νομίζω ότι εκεί είναι το ζουμί . Ότι δεν ζεις με αυτό το τρόπο την συναυλία - το γεγονός .

Οι φωτογραφίες είναι ωραίες κρατάς και την ανάμνηση πιο ζωντανή αλλά μέχρι εκεί .

Happy birthday John Frusciante!!! :partying_face::tada:

3 Likes

6/5 νέο αλμπουμ ( ?)

5 Likes

και μικρό δείγμα, το τραγούδι όμως υπάρχει στο ιντερνετ

2 Likes

Δεν με πολυκέρδησε με την πρώτη ακρόαση. Ξεχώρησα κιθάρα Frusciante. Welcome back John

5 Likes
11 Likes

Η επιστροφή του ασώτου θεού.

8 Likes

α ρε Frusciante τι ήχο έχεις

9 Likes

Εχω πολλα χρονια να νιωσω καποιον ενθουσιασμο για “νεο αλμπουμ Red Hot Chili Peppers” αλλα αυτην την φορα για καποιον λογο, τον νιωθω. Αντε να δουμε. Βασικα η φαση που με απογοητευσε ηταν τα 2 διδυμα αλμπουμακια, που δεν τα βρηκα και πολυ καλα. Για το Stadium Arcadium μιλαω προφανως :stuck_out_tongue:

Δεν με έπιασε το νέο single.
Ελπίζω σε καλό δίσκο.

μου αρεσε περισσοτερο απ’ οτι περιμενα αλλα του λειπει κατι να το απογειωσει

2 Likes

δευτερο τραγουδι και ηδη χαμογελαω βλαμμενα με τις κιθαρες του τζον

εδιτ: το τριτο τραγουδι ειναι απαισιο.

εδιτ2: μολις αποφασισα να κανω instant reaction στην πρωτη μου ακροαση γενικα. (γιατι τι αλλο να κανεις οταν κολλησες κοβιντ σαν κουτο κουταβι οταν ηρθες Ελλαδα να δεις λιγο ηλιο)

Εχουμε και λεμε:

  1. Black Summer: ok - τοχαμε ακουσει και το εκανα σκιπ

  2. Here Ever After: καητπερα γιαννη - νοστιμοτατο

  3. Aquatic Mouth Dance: Δε θελω τζαζ τρομπετα στους πεππερς μου, φυγε

  4. Not The One: O μονος λογος που δεν τοχω κανει σκιπ απο τα μισα ειναι οτι περιμενω σολιδι. Ηρθε τελικα, αλλα μου παιζει σολο με swells. Θα μπορουσα και χωρις αυτο το κομματι. Γενικα σε ενα δισκο 17 κομματιων αναμενω και περιμενω καμποση αδιαφορια.

  5. Poster Child: https://youtu.be/5pOFKmk7ytU?t=24, σκιπ

  6. The Great Apes: Συμπαθητικο. Δυστυχως μου θυμιζει μια πολυ συγκεκριμενη γλασκωβιτικη cringιαρικη καγκουριλα οποτε θα κανω καιρο να το κανω unhear.

  7. It’s Only Natural: βαημπάτο, Φλη για παντα. Περιεργα κολπα παραγωγης εκει στο σολο, αδυνατω να δω πως θα παιχτει λαηβ αυτο. Οχι οτι εχει παιξει ποτε κατι καρμπον ο Φρουσιαντε (και οχι οτι θελω). Α εχει και δευτερο σολο, μας κακομαθαινετε. Θυμισε λιγο σε εποχες Empyrean ο πειραματισμος, μαρεσε.

  8. She’s A Lover: βγαινει σε ινστρουμενταλ;

  9. These Are The Ways: Μεταλ?

  10. Whatcu Thinkin’?: Μαλλον το αγαπημενο μου μεχρι τωρα. Τζον για παντα (πιο παντα απο τον Φλη)

Νυσταξα - τα υπολοιπα αυριο

  1. Bastards of Light: Εντεκα κομματια για να φτασω σε κατι που θεωρω εξυπνο στιχουργικα και πιασαρικο μελωδικα (στα φωνητικα). Solid κομμάτι, στα καλυτερα μεχρι τωρα.

  2. White Braids & Pillow Chair: χμμ σωζεται στο δευτερο μισο. ισως.

  3. One Way Traffic: καπου εδω πολεμω τη διαθεση μου να ξαναβαλω να ακουσω το νεο Hot Water Music. Σωνεται παλι απο τις κιθαρες. Τελικα μαλλον ηθελα απλα νεο κιθαριστικο δισκο Φρουσιαντε.

  4. Veronica: Forgettable και αυτο σχετικα.

  5. Let 'Em Cry: Ωραια βαημπς εχει και αυτο αλλα δε με τρελανε. Εδω η τρομπετα εδενε.

  6. The Heavy Wing: ΝΑΜΑΣΤΕ, οριστε τι εψαχνα. Αναψε το ring modulator ρε μαλακες!

  7. (tis poutanas to) Tangelo: Not bad - μου αρεσε η φωνητικη μελωδια.

Συνολικα: Mε μια πρωτη ακροαση καπου 6/17 θεωρω αξιομνημονευτα, με το The Heavy Wing να ξεχωριζει κατα κρατος (κυριως λογω προσωπικου bias).

Θα του δωσω 2-3 φουλ ακροασεις οταν μπορω να βγω εξω να κανω καναν περιπατο, αλλα σε πρωτη φαση δεν εβρεξα τα βρακια μου.

3 Likes

Μπορείς να το ακούσεις και ολόκληρο, διέρρευσε :wink:

Αυτο δεν κανει? Μιλησε για το 2ο τραγουδι, μετα για το 3ο

BTW χωρις να εχω ακουσει τον δισκο προφανως, δεν νομιζω οτι υπαρχει ουτε ενα τραγουδι των RHCP το οποιο θα χαρακτηριζα απαισιο. Αδιαφορα ισως θα εβρισκα δεκαδες και δεκαδες. Αλλα απαισιο? Μπα.

Είναι λίγο κιθαριστικό masterclass ο δίσκος, ε.

Επίσης, αν και τα 17 τραγούδια είναι έγκλημα (και κατά συρρoή δολοφόνοι οι RHCP) με την πρώτη ακρόαση μάλλον συμφωνώ σε όλα σου τα σχόλια, σχεδόν (και περαστικά βεβαίως :stuck_out_tongue: )

1 Like

The Heavy Wing… αυτό για αρχή

2 Likes

τελεια η τρομπετα. Αλλη μια πετυχημενη προσθηκη μετα απο Tear, Torture Me, Hump de Bump, Did I Let you Know?

Μετριότητα για τους peppers.

Ακούς τον δίσκο, και προσπαθείς μετά να θυμηθείς αν σου έμεινε κάποιο κομμάτι στη μνήμη.

Αδιάφορο βασικά.

1 Like

Γιαννης x Black Flag x Taylor Hawkins Tribute :black_heart: :black_heart:

5 Likes

Να προσθέσω και αυτό, πολύ καλό κομμάτι από το νέο δίσκο btw

3 Likes