Redemption-Snowfall on judgment day

Ελλείψει και των Fates Warning απολαμβανουμε την φωναρα του Ray Alder στους Redemption…με μια πρωτη ακρόαση ο δισκος δεν διαφερει απο το υφος των προηγουμενων album αλλα αυτο δεν παυει να σημαινει οτι οι συνθεσεις τους ειναι ποιοτικότατες με την φωνή του Ray να τις χρωματίζει και να τους δινει αυτο το κατι παραπανω …ενα τελειο υποκαταστατο για οσους περιμενουν νεο δισκο των Fates η οσων απογοητευτηκαν με το τελευταιο Dream Theater…

ο δίσκος θέλει ακροάσεις και θα σε ανταμοίψει.
επίσης, αν κάποιος ασχοληθεί λίγο με τους στίχους, είναι καταπληκτικοί.
το έχω στα πολύ καλύτερα της χρονιάς.
το review έχει ανέβει εδώ και μερικές μέρες.

http://www.rocking.gr/review2699.php

Δεν το θεωρώ καλύτερο από τα άλλα δύο, αλλά είναι αξιοπρεπέστατο. Συμφωνώ ότι θέλει το χρόνο του, όπως και το Origins…, που με κατέκτησε αργότερα. Συμφωνώ με την κριτική σε πολύ μεγάλο βαθμό. Απίστευτα ζεστός ο Ray, που μπορεί να μην τραβάει πια όπως τότε, αλλά το συναίσθημα που βγάζει στα τραγούδια είναι ανατριχιαστικό.

Υγ. Φοβερό και το εξώφυλλο

Δισκάρα, τον άκουσα κάπως αργά και δεν τον είχα μέσα στα καλυτερά μου για το 2009:):!:

μου άρεσε πολύ. δεν το βρήκα δύσκολο σαν άκουσμα, με κέρδισε με τη μία

Έστω κ καθυστερημένα, να πω κι εγώ ότι το snowfall on judgment day είναι από τις καλύτερες prog. δουλειές που έχουν βγει τα τελευταία χρόνια. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πολλές ακροάσεις για να γίνει αρεστό, και κάθε φορά που το ακούς σου αρέσει ολοένα και περισσότερο.

Τρομερή μουσική/μουσικοί, απίστευτα έξυπνες συνθέσεις, καλογυαλισμένη παραγωγή, πολύ πορωτικά σημεία και ο Ray Alder για ακόμα μια φορά κελαηδάει ο άνθρωπας. Τι να τις κάνεις τις οκτάβες όταν τραγουδάς με το πάθος του Ray…

Oι Redemption με αυτή την δουλειά αποδεικνύουν ότι δεν είναι υποκατάστατο ούτε αντικαταστάτες καμμίας prog. μπάντας (βλ. Theater, Fates κλπ) έχουν αποκτήσει την δική τους προσωπικότητα.

Αξίζει της προσοχής και των υπολοίπων, καλό είναι να στηρίζουμε τέτοιες προσπάθειες… μακάρι να βγάζανε και άλλοι μεγάλοι του χορου (ονόματα να μην λέμε) τόσο καλές δουλειές…