Reunion Psychotic Waltz

πολύ σύντομα, στο site του rocking.

δεν ξερω πολυ καλο θα ειναι για να ειναι αληθινο :frowning:

μακαρι να γινει…

Παιδιά, παρακαλώ. Μην παίζετε με τη γέρικη ταλαιπωρημένη καρδιά μας. Δώστε ένα τέλος σε αυτό το μαρτύριο.
:p:p:p

Έλα ντε. Άμα ισχύει, επιβεβαιώστε το.

για να μην αναρωτιέστε άλλο, δείτε τι απαντάει για το θέμα ο ίδιος ο graves στο rocking.gr

http://www.rocking.gr/article6528.php

δεν ξέρω αν θα τους ευχαριστήσει τόσο…:lol:

αλλά ναι θα τους απαντήσει.

και για Psychotic Waltz και για Deadsoul Tribe…

έχετε το νου σας για τους Shadow Theory!

Δλδ, καληνύχτα PW και DST… :frowning:

The king is dead (PW)…long live the king (shadow theory)

Είναι κάπως ειρωνική η ατάκα που λέει για τους άλλους Waltz, ότι είναι δύσκολο να μάθουν/θυμηθούν τα riffs ή είναι η ιδέα μου?

τι έγινε ρε παιδιά, τόσοι και τόσοι τρελαθήκατε στην ιδέα του reunion από μια εικασία.

αλλά μαλλον υπερτερούν οι οπαδοί του hype από τους οπαδούς της ουσίας.

γιατί μάλλον δεν είναι θετικό να λες ότι είσαι οπαδός του progressive αλλά είσαι πολύ γαμάτα ψαγμένος όταν είσαι οπαδός των Psychotic Waltz.

αλλά όχι του Devon Graves. Τρε μπανάλ, ε;

Ξεμωράθηκε, μωρέ και λέει ότι αυτή η νέα μπάντα παίζει να είναι και καλύτερη…
Πάντως θα παίζουν αρκετό υλικό PW από όσο μπορώ να γνωρίζω. Και τουλάχιστον θα γουστάρουν που θα το παίζουν…

Και βασικά πολύ καλύτερα (που λέει και ο ίδιος) που οι PW μας τελείωσαν από ότι φαίνεται…

Όσοι γούσταραν Βuddy Lackey ας τον κρίνουν από το νέο που έχει να προτείνει.

γουατδεφακ;

Ολα αυτά τα συμπεράσματα τα έβγαλες από την απάντηση του σόκιν, ή από την μη απάντηση των υπόλοιπων; Γιατί από το προηγούμενο πόστ σου μόνο αυτά μεσολαβούν :stuck_out_tongue:

Ενα εχω να πω… μακαρι !! Οι psychotic waltz ειναι τεραστιο συγκροτημα, τους deadsoul tribe δεν τους εχω ακολουθησει, μετα το ντεμπουτο τους.

Αυτο το πραγμα με τα ριφφς το ανεφερε και την τελευταια φορα που τον ειδαμε στη Αθηνα. Ε, ειναι απλο, ο Dan εχει παρατησει την κιθαρα, εχει φτιαξει την ζωη του πλεον και δεν εχει καμια διαθεση να τα ξαναπιασει. Καλυτερα να μη γινει το reunion αν ειναι ετσι, δεν θελω να δω μυθους να καταρρεουν, ειλικρινα. Επισης πολυ ειλικρινες αυτο που ανεφερε περι των δυο πρωτων αλμουμς. Αν και τα επομενα ηταν δισκαρες, τους ελειπε η παρανοια και μαγεια που βρισκεται ακριβως εκει. ε και καποια πραγματα καλως η κακως ειναι καλο να τα αφηνεις να πεθαινουν οταν ερθει ο καιρος, αν και πραγματικα αυτη τη στιγμη θα θελα να χα τον Dan μπροστα μου και να του βαζα με ακουστικα να ακουσει αυτα τα γ*^&^&^ Marching Into Oblivion και Heart of Darkness και να του πω ‘‘ακου τωρα ποσο μλκς εισαι που εγραψες τετοιους δισκους ολομοναχος και τωρα δεν’’ γιατι ετσι. Κιε το ποστ μπορει να κατεληξε τρελο σαρδαμ, κρυβει ομως τονους αληθειας, πιστεψτε με. Darkstar κοινως.

είναι κάτι που πιστεύω χρόνια τώρα. και επιβεβαιώνεται. θα το έγραφα έτσι και αλλιώς…και για το prog, αλλά και για PW ιδιαίτερα.

ο σόκιν σωστά τα λέει. Οι PW τελείωσαν και τώρα είναι οι ST να δείξουν αν μπορούν να τους αντικαταστήσουν. Δεν υπάρχει καμία ανάγκη για ψεύτο-reunion. Ξέρεις τι λένε και για το παρακαλετό…

Σωστός, εν μέρει όμως. Δε νομίζω να περιμένει κανείς τους ST να αντικαταστήσουν τους PW, όπως και δεν τους αντικατέστησαν ποτέ οι DST. Το καλύτερο που μπορούμε να περιμένουμε είναι δισκάρες επιπέδου murder of crows ή s/t.

Γενικά όσο περιμένω οι θήατερ να βγάλου δίσκο επιπέδου awake ή τους ραηχ να βγαλουν δίσκο επιπέδου προμισντ λαντ, άλλο τόσο περιμένω τον μπαντιλάκη (ή τον νταν ροκ αν θέλετε) να βγάλει δίσκο επιπέδου into the everflow ή bleeding (ή social grace, ή mosquito :Ρ). Δε φταίνε αυτοί. Απλά κάποια πράγματα “έτυχε” και έγιναν τέλεια από κάθε άποψη.

πάντως σε περισσότερες συζητήσεις οι συγκρίσεις είναι άμεσες. μπορεί να αποδειχθούν λόγια του αέρα. απλά φοβάμαι ότι και να είναι δεν θα αναγνωριστεί γιατί είναι πολλοί που ψαρώνουν από το καλτ στάτους των PW αντί για την μουσική καθεαυτή.

νομίζω είναι αρκετά ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις του Demi Scott σε αυτόν τον τομέα ειδικά για το πως θα τραγουδάει ο Devon.

Oι συγκρίσεις μπορεί να είναι -και όντως είναι- άμεσες, αλλά αυτό δε θα με κάνει λιγότερο κάθετο. Με άλλα λόγια οι συγκρίσεις είναι πέρα για πέρα άκυρες και ρόλο δεν παίζει ούτε το καλτ στάτους ούτε τίποτα. Μόνο η μουσική.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τα 2 πρώτα PW (που στην ουσία αυτά είναι οι PW, πάλι καλά που με επιβεβαίωσε και ο Devon, αλήτες που λέτε το Bleeding kαλύτερο!) με τα DST. Δηλαδή και μουσικά να το δεις, απολύτως καμία σχέση.

Όπως λέει η συνέντευξη, οι ST θα είναι αρκετά πιο κοντά σε αυτόν τον ήχο, αφού μιλάμε για μπόλικα ριφφς απο κιθαρίστα επηρεασμένο από watchtower και τον μπάντιλάκη σύμφωνα με τα λεγόμενά τους να τραγουδάει (και) με τον τρόπο που έγινε τεράστιος -τουλάχιστον στα μάτια μου.

Αλλά και πάλι, δε βλέπω κάποιο λόγο να ενθουσιαστώ. Θα δείξει. Εμένα ένας δίσκος στυλ Spiral Architect θα με ικανοποιούσε πολύ περισσότερο από ένα δίσκο στυλ Lullabies. Με την κατάλληλη έμπνευση πάντα. Απλά είναι ένας ήχος που ακούμε ελάχιστα πράγματα πια. Και σε συνδυασμό με τις θείες φωνητικές γραμμές του Μπάντυ θα ήταν κάτι πραγματικά ποθητό.

Θα σε ικανοποιήσει ο metal god :offtopic:

Ουφ αν και ζω για να δω live κανα Successor/little people/to chase the stars (λεμε τωρα) προτιμω να πεθανω ψυχωτικα ‘παρθενος’ απο τιποτα half assed attempts τιγκα στους special guests.Χωρις Δανο Ροκιο και ντεβονιο ταφιο δεν παιζει γουολτζ.Αμα το ητανε αυτο,θα το ητανε.

Μ’αρεσει που βγαινουν συμπερασματα χωρις καν ναχουμε ακουσει τη δουλεια των shadowtheory. Ας κανω κι εγω εικασιες: ποιος μας λεει οτι αν γινοταν επανενωση των Waltz θα ηταν επαξια των προσδοκιων μας; Μηπως πια δεν μπορουν να παρουν τα ποδια τους; Μηπως, λεω μηπως ειναι καλυτερα να παραμεινουν ονειρο oi p-waltz; Δηλαδη αν βγαζαν αλμπουμ και αποδεικνυοταν πατατα, τι θα λεγανε καποιοι μετα; Waltz ναναι κιοτι ναναι; Δε παει ετσι ρε σεις. Απο εικασιες, ολοι καλοι ειμαστε.

δεν έχει σημασία φίλε μου.
οι περισσότεροι προτιμούν να τους κοροϊδέψουν για να έχουν να λένε ότι είδαν Psychotic Waltz.