Οχι αλλα reunions!

Ημαρτον πια, εχει παραξεφτιλιστει το θεμα! Ξεκινησε με τους Venom και πλεον εχουν επανασυνθεθει οι παντες!! Διαβασα σημερα για τους Rods.
Μα για πιο λογο να επανασυνδεθουν, νοιαζεται πλεον κανεις; Οτι ηταν να προσφερουν το προσφεραν.
Και ερχονται τωρα μετα απο 15-20 χρονια και ειναι ξανα μαζι λεει. Ρε ουστ!

Και δεν αναφερομαι μονο σε αυτους. Καλως ή κακως καποια συγκροτηματα εχουν κανει ηδη τον κυκλο τους. Μονο αμφιβολιες για τρελη κονομα εχουν να δωσουν τωρα.
Μπραβο στους Candlemass που το καταλαβαν νωρις και δεν θελησαν να διασυρουν το τιμημενο τους ονομα

Εσεις τι γνωμη εχετε;

Συμφωνω, ιδιαιτερα οταν κανουν μονο live και δεν βγαζουν και κανα δισκο.

Εγω διαφωνω. Δηλαδη σας χαλασαν οι συναυλιες των Judas Priest και των Candlemass?
Ή μηπως θα πρεπει οι οπαδοι καποιων συγκροτηματων που οταν ηταν στα ντουζενια τους, αυτοι ηταν μικροι ή αγεννητοι να μεινουν στην πικρα???

Σιγουρα τεινει να γινει μοδα η ολη φαση των reunions(βασικα εχει γινει) και καποιες φορες δεν γινονται για αγνους σκοπους. Αλλα θα πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι???

Δηλαδη πως θα αντιδρουσαμε σε μια επανασυνδεση των Rainbow με τον Dio?
Πως μας φανηκανε τα 2 τελευταια albums των Iron Maiden σε σχεση με την Blaze εποχη τους???Ή μηπως αν περναγε απο εδω το Ozzfest(λεμε τωρα) με τους Black Sabbath δεν θα επικρατουσε πανικος και θα γινοταν τιποτα λιγοτερο απο το να μετατραπει ο συναυλιακος χωρος σε συντριμια???

Καλα, υπαρχουν reunion και reunion. Αλλοι απλα το κανουν για τα φραγκα, αλλοι γιατι το γουσταρουν και εχουν να δωσουν κατι στη μουσικη. Γιατι αραγε οι Black Sabbath δεν βγαζουν κατι καινουριο; Οι Iron Maiden και οι Candlemass εβγαλαν ομως. Δηλαδη ποιο σκοπο ειχε το καθε reunion; Μπορει να γουσταρω και Sabbath και Dio κλπ. αλλα μεχρι ενα οριο. Ολοι μας θα θελαμε να τους δουμε αλλα νομιζεις οτι θα ερθουν; Μακαρι, αλλα δεν το βλεπω. Αφου βλεπεις τι γινεται, reunion μετα ολα τα CD remaster, μετα κανα DVD και παει λεγοντας. Καλο ειναι και τα ιδια τα γκρουπ να καταλαβουν οτι πρεπει καποια στιγμη να βαζουν μια τελεια. Αυτο βοηθαει και στην αναδειξη νεων γκρουπ και στην ανανεωση στο metal. Ποσα γκρουπ επανενωθηκαν και κυκλοφορησανε μετρια album, Omen, Crimson Glory, κλπ.
Δεν εχω τιποτα εναντιον κανενος συγκροτηματος, απλα εκφραζω καποιους προβληματισμους.

Ναι οταν το reunion ειναι ειλικρινες… Γιατι ξερω και περιπτωσεις οπου τα μελη δεν μιλιοντουσαν μεταξυ τους, αλλα στη σκηνη ολα μελι-γαλα…

Βασικά, ΟΛΑ τα ριγιούνιον γίνονται για την κονόμα. Πολλά γίνονται ΜΟΝΟ για την κονόμα, και αυτά είναι κατάπτυστα. Εδώ επανενώθηκαν οι … Doors, τι να λέμε τώρα. Αν έχουν όμως τα κότσια, οι μπάντες μπορεί να βγάλουν και κανα δισκάκι, οπότε το πράγμα έχει τουλάχιστον μια αξιοπρέπεια ή έστω ένα άλλοθι. Το κακό είναι ότι έγινε μόδα, και όλες οι μπάντες που διαλύθηκαν πριν από πολλάάά χρόνια τώρα βλέπουν τα “φιλαράκια” τους που ξαναβγαίνουν σε περιοδεία και παίρνει ο κιθαρίστας τηλέφωνο τον μπασίστα και του λέει “ρε μαλάκα, επανασυνδέθηκαν οι (τάδε)!!! Αφού ξαναφάνηκαν αυτοί οι άμπαλοι, δε θα πρεπε κι εμείς να ξαναβρεθούμε; Τι να κάνει εκείνος ο (πρώην ντράμερ, νυν σεβάσμιος γέροντας σε κάποιο επαρχιακό αγρόκτημα);”

Καλα, αν γινει reunion και δεν βγαζουν δισκο (βλεπε Sabbath) αυτο ειναι τουλαχιστον τραγικο…

Και δε μετράνε οι λάιβ δίσκοι, έτσι;

Εμένα δεν με χαλάνε καθόλου.Κατά 99% γίνονται για την κονόμα,αλλά δεν με χάλασε καθόλου που είδα τα αγαπημένα μου groups ζωντανά,μιας και όταν μεσουρανούσανε ήμουν μωρό.Το αν το κάνουν για τα λεφτά και μόνο,δεν με νοιάζει,αν δεν μιλιούνται μεταξύ τους επίσης δεν με νοιάζει…άλλωστε οι κόντρες στους κόλπους των groups πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν.Εδώ όταν οι Venom ήταν στα ντουζένια τους,ο ένας δεν ήθελε να βλέπει τον άλλον ούτε ζωγραφιστό.Οι Mayhem (αν δεν κάνω λαθος αυτοί ήταν),σφαχτήκανε μεταξύ τους κυριολεκτικώς.Δεν με νοιάζει τι κάνουν τα μέλη και για ποιον λόγο το κάνουν…να τους ακούω θέλω σε καλή κατάσταση,μπορώ;

Δε διαφωνώ. Αυτοί ξέρουν όμως να σταματήσουν όταν δεν είναι σε καλή κατάσταση; Τους εμπιστεύεσαι σε αυτό; Ή πας στη συναυλία όπως θα πήγαινες σε μουσείο;

Κοίτα,τα group που είδα ήταν σε καλή,πολύ καλή κατάσταση θα έλεγα.Σαν σε μουσείο όπως λες ένιωσα προς το τέλος της συναυλίας των Sabbath πρόπερσι,όταν η φωνή του Ozzy τον είχε εγκαταλείψει,αλλά δεν βαριέσαι,και μόνο που τον έβλεπα να τραγουδάει και να περνάει καλά,συνοδευόμενος απο τους υπόλοιπους,μου έφτανε.

Θανατος σε reunions τυπου Doors, Queen, Thin Lizzy κτλ…

Σε αυτά που αναφέρεις συμφωνώ.Αλλά reunions τύπου Priest,Sabbath,Twisted sister,Maiden κλπ δεν με χαλάνε καθόλου!

Sabbath με χαλαει γιατι ειναι καθαρα για την κονομα…

Maiden, μπορει να ειναι (και) για την κονομα, αλλα βγηκε ενα Brave New World… Χαλαρα στους 5 καλυτερους δισκους των maiden… Για τα αλλα δυο δεν θα μιλησω καθως οι αποψεις διιστανται… Αλλα εγω τα γουσταρω και τα δυο…

reunion ολων των συγκροτηματων που εχουν διαλυθει η εχουν αλλαξει συνθεση εδω και τωρα…

Πεστα!!! Θα μπορουσαν βεβαια να βγαινανε για συναυλιες τα εναπομηναντα μελη αλλα με αλλα ονοματα στις μπαντες σε μορφη Tribute τοτε κανενα προβλημα. Θα ηθελα να δω Μay, Deacon, Taylor και Rodgers στη σκηνη να παιζουν κομματια των Queen. Εγω στο μονο που εχω ενσταση ειναι το ονομα.
Πλεον ειναι πιο σιγουρο οτι ειναι συγκροτημα θα το ξαναδεις να κανει κατι μετα τη διαλυση του, τα Reunions ειναι πλεον σχεδον σιγουρα για μπαντες που περνανε καποια χρονια και εχουν ακομα οπαδους. Ειναι σπανια ομως αξιες οι κυκλοφοριες μετα τα Reunions. Καποιες γαματες επιστροφες ηταν των Accept, UFO, Deep Purple, WASP, Megadeth κ.α αλλα πολλες φορες απογοητευεσε αν οχι μετα τον πρωτο δισκο της επιστροφης με τον επομενο…:frowning:

Συμφωνώ απολύτως.:wink:

ρε, εδω κανανε reunion oi VAN HALEN!!! ε ρε, τι αλλο θα δουμε…:lol: :lol: :lol:

(αντε τα αδερφια Καβαλερα να παιρνουν σειρα…)

αν αυτό που θα προσφέρει το group είναι καλό,τότε ας γίνει,δε με νοιάζουν οι λόγοι…
για αυτό που είπε ο chrisp,εμένα μου φαίνετάι χειρότερο να παίζουν οι UFO πχ τα κομμάτια του michael με άλλο κιθαρίστα παρά το άρτια καλλιτεχνικά αποτέλεσμα από τωρινούς queen,thin lizzy κλπ…

Υπάρχουν τα reunions τύπου Heaven & Hell, να επανέλθουν στην επικαιρότητα, υπάρχουν τύπου Iron Maiden για να κερδίσουν την χαμένη αίγλη, υπάρχουν και του τύπου Celtic Frost που γουστάρανε να ξανακάνουν κάτι καινούργιο και διαφορετικό, υπάρχουν τύπου At The Gates που ήθελαν να ολοκληρώσουν αυτό που δεν πρόλαβαν να κάνουν, υπάρχουν και οι ιεροσυλίες τύπου Thin Lizzy κλπ που αναφέρθηκε προηγουμένως.

Δεν έχω πρόβλημα με την όλη φάση, εφόσον θα ξέρω ότι θα γουστάρω με την συναυλία και το συγκρότημα θα σεβαστεί την ιστορία του και τους οπαδούς του.