Καλύτερη Rhythm Section

Απίστευτοι παικταράδες! Ο Phil έχει αδικηθεί λίγο ως μπασίστας γιατί ο περισσότερος κόσμος (κι εγώ μαζί, ΟΚ) τον έχει στο μυαλό του ως τον τραγουδιστή και συνθέτη των Lizzy και γενικά ως ΘΕΟ συνολικά, οπότε οι ικανότητές στο μπάσο συχνά παραβλέπονται. Καλά ο Downey βαράει τα πάντα.

Έλα ρε ντάξει, ήταν αποτελεσματικοί και δένανε πολύ καλά μεταξύ τους, αλλά καλύτερο ρυδμ σέξιον ξέρω γω; Υπερβολή.

To groove των AC/DC απλά δεν υπάρχει! Άρα…καμία υπερβολή!

Ε ρε πούστη, θέλω να διαφωνήσω αλλά δεν μπορώ να πω κάτι έστω και αμυδρά αρνητικό για τους ΑΚεΝΤεΚε! Δε γαμιέται; Μαζί σου! :smiley:

Death σε ολες τις κυκλοφοριες τους ειχαν καταπληκτια rhythm sections.

Παιξανε τοσοι καλοι μουσικοι σε αυτους που βαριεμαι να τους γραψω.

:wink: έτσι!

@ Deathster σωστότατος! Και ειδικά αυτό το DiGiorgio/Hoglan πόσο όνειρο ήταν??

Ειναι πολλα, τα πρωτα που μου σκανε στο μυαλο ειναι

Steve Harris - Nicko McBrain (IRON MAIDEN)
Cliff Williams - Phil Rudd (AC/DC)
Lemmy - Phil Taylor (MOTORHEAD)
Cliff Burton - Lars Ulrich (METALLICA)
David Ellefson - Nick Menza (MEGADETH)
Dirk Schlachter - Daniel Zimmermann (GAMMA RAY)
Troy Sanders - Brann Dailor (MASTODON)
Geezer Butler - Bill Ward (BLACK SABBATH)
Joey DeMaio - Scott Columbus (MANOWAR)
Rex Brown - Vinnie Paul (PANTERA)
Les Claypool - Tim Alexander (PRIMUS)
Geddy Lee - Neil Peart (RUSH)

Ειναι πολλα ακομα, απλα αυτα μου ερχονται αρχικα…

Death - Individual Thought Patterns
Line-up :
Chuck Schuldiner - vocals, guitars
Steve DiGiorgio - fretless bass
Andy LaRocque - guitars
Gene Hoglan - drums

Death - Spiritual Healing
Line-up :
Terry Butler - Bass
Bill Andrews - Drums
Chuck Schuldiner - Vocals / guitars
James Murphy - Guitars

Death - Human
Lineup:
Chuck Schuldiner: Guitars, Vocals
Steve DiGiorgio: Bass
Paul Masvidal: Guitars
Sean Reinert: Drums

Αντε γεια all-star μπαντες της κακιας ωρας.

Οντως ειχαν παντα τρομερα rhythm section οι Death, γεγονος αναμφισβητητο…

πέρα από τα κλασσικά (Sabbath , AC/DC , Led Zeppelin)

The Who

Enwistle - Bass
Moon - Drums (και ΤΙ ντραμς)

Wishbone Ash

Turner ? bass
Upton ? drums

Rush
Lee - Bass
Peard - Drums

(καλά το πρώτο και το τελευταίο μόνο rhythm δν είναι … με αυτοσχεδιασμούς ενώ η κιθάρα σολάρει … καλλιτέχνες με @@ ρε ! )

Daniel Svensson - Peter Iwers.

Όπως έχει πεί κι ο Bjorn, αυτός και ο Jesper θα μπορούσαν να παίζουν ότι να 'ναι χωρίς να τα καταλάβει κανένας με τέτοιο rythm από πίσω…

Όταν λέμε rhythm section εννοούμε drums-bass που δένουν μεταξύ τους. ward-butler και peart-lee είναι κουλό να αναφέρονται γιατί δεν παίζουν συγκεκριμένα πράγματα μαζί! άσχετο με το αν είναι παιχταράδες σαν μονάδες. Σιγά μη βάλουμε lombardo-araya κιόλας!
Για μένα είναι πολλοί αλλά αγαπημένο δίδυμο ίσως το bonham-jones.

+1
ειδικα απο το reroute και μετα που καναν την στροφη στον ηχο τους και ριξαν πολυ βαρος στο rhythm πιστευω πετυχανε και το χρωστανε σε μεγαλο βαθμο σε αυτους…

παρλοα αυτα ο peter σε καποιες παραγωγες χανεται[soundtrack to your escape] ενω σε αλλες οπως come clarity χωνει αγρια

Αν και έχει αναφερθεί θα ξαναπώ Al Cisneros - Chris Hakius (Sleep, Om)

Δεν έχω δει όμως να αναφέρονται
McCartney & Starr (Beatles) Κι εντάξει ο Ringo μπορεί να είναι ημίκουλος, αλλά ο Paul δεν υπάρχει
Dan Maines & Jean-Paul Gaster (Clutch)
Mullins - Oswald (Karma to Burn)

και κάποιοι που κάνουν όλους τους άλλους να φαίνονται οδοντόπαστες…
Louis Satterfield - bass & Morris Jennings - drums (στο electric mud του Muddy Waters)
William “Bootsy” Collins - bass & John “Jabo” Starks - drums (James Brown)
William ?Bootsy? Collins - bass & Jerome ?Bigfoot? Brailey - drums (Funkadelic)
Ναι, ο Bootsy είναι τόσο ΘΕΟΣ που έχει παίξει και με James Brown και με George Clinton

είσαι και φαίνεσαι

Απ’ολα τα μουσικά σύνολα που έπαιξε ο Jimi Hendrix (θα έπρεπε να γράψω και καμιά δεκαριά αποθεωτικά επίθετα ,αλλά τα έχουμε ξαναγράψει) ,εγώ θεωρώ κορυφαίο το τριο με τους Billy Cox - Buddy Miles και το αποτέλεσμα των Band of Gypsys.
Αυτό ναι , είναι rhythm section.
Oι Mitchell και Redding ήταν και αυτοί κορυφαίοι ,αλλά νομίζω οτι έβγαζαν απο τον Hendrix την μουσικότητά του , οι άλλοι του έβγαζαν το feeling .
Εξαίρεση το little wing.

Ο Ringo ημίκουλος;;;;;;;;

Μιας και έχετε πει πάρα πολλά θα προσθέσω το μπασοτύμπανο των Floyd.
Είτε live όταν το έπαιζε ο Waters το μπάσο studio όταν έπαιζε και ο Gilmour

A και Jack Bruce με Ginger Baker

Δε νομίζω πως τον έβγαζαν από την μουσικότητά του,απλά νομίζω πως έπαιζαν όπως τους επιτάσσαν οι ίδιες οι συνθέσεις του στα πρώτα άλμπουμ του.Τώρα,το αν μετά ένιωσε πιο απελευθερωμένος να περάσει και σε άλλα μονοπάτια εξαιτίας των Cox-Miles,δεν το ξέρω.Έχω την εντύπωση όμως ,ακούγοντας τα άλμπουμ του χρονολογικά,πως σε κάποια χρόνια ούτε αυτοί θα ήταν ό,τι ακριβώς ήθελε…

Η band of gypsies είχε αυτό το funk στοιχείο που αναδείκνυε καλύτερα τη rhythm section σε σχέση με τους experience.

Τώρα το τι άλλο θα είχαμε ακούσιε αν είχε ζησει και άλλο είναι μία μεγάλη κουβέντα… :roll:
Ναι, μπορεί και να είχαμε ένα αριστούργημα με rhythm section Pastorius-Cobham (λέμε τώρα…) και να μας φάινονταν “άτεχνοι” οι προηγούμενοι συνεργάτες… :-k

Cisneros - Hakius (Sleep, Om)
Chancellor - Carey (Tool)
Edwin - Maitland (Porcupine Tree)
Oliveri - Bjork (Kyuss)

θεε καιζερ

απλα κοτσαρες τα rs των αγαπημενων σου μπαντων :lol::lol::lol:

(ρισπεκτ γιατι εβαλες maitland κ οχι harrison)