Μεγαλυτερη Κλεψια σε Riff

Έγινε, ευχαριστώ!

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί στο παρελθόν, αλλά στο παρόν κομμάτι των Opeth και συγκεκριμένα στο 1:47 ο Μιχαλάκης μπολιάζει το πιο γνωστό σημείο των King Crimson από το τραγούδι τους “In the Court of the Crismon King”. Και το κάνει καλά.

1 Like

Thx for the info!


Ουπς
1 Like

Πω ρε συ, έχεις δίκιο!

Δείτε κι ένα άλλο, το πολύ κλασσικό άσμα των GnR

απίστευτο το τι μπορείς να βρεις στο ιντερνετ

1 Like

Ένα από τα υπέροχα στοιχεία του Kai σαν κιθαρίστα είναι ότι μπορεί και ενσωματώνει πολύ ωραία τις επιρροές του στη μουσική του. Τρανό παράδειγμα το Hotel California στο σόλο του All of the Damned, το οποίο είδα ότι ήδη έχει αναφερθεί. Αλλά αυτό εδώ το σόλο το έχει προσέξει κανείς;

Εδώ από Heaven Can Wait:

Εδώ από Bohemian Rhapsody:

3 Likes

:smiley: :+1:


:angry: :-1:

1 Like

Χτες μου έσκασε τούτη η ομοιότητα

3 Likes

Ρε συ Tobi… Λιγο τα προσχηματα ρε φιλε :joy:

4 Likes

:scream:

4 Likes

Με το που άκουσα την εισαγωγή του something wicked μου έσκασε κατευθειαν αυτή η ομοιότητα.

1 Like

Όχι κλεψιά, αλλά τόσα χρόνια δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για 2 πανομοιότυπα εισαγωγικά riff:

Tiamat-In a dream
Judas Priest-Hell is home

Άσχετο, γνωρίζει κανείς γιατί όποτε πάω να post-αρω Youtube video, αυτό δε μου εμφανίζεται πλέον αλλά μου βγαίνει αυτό;

https://www.youtube.com/watch?v=mMCT6WQIA4Q

(Απ’ ό,τι βλέπω εμφανίζεται απλά το link, στο preview εμφανίζεται αυτό:

https://consent.youtube.com/m?continue=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DmMCT6WQIA4Q&gl=DE&m=0&pc=yt&uxe=23983172&hl=de&src=1-Sorry, we were unable to generate a preview for this web page, because the following oEmbed / OpenGraph tags could not be found: description, image

Πατάς εκεί που λέει “Share” και αντιγράφεις το link που σου βγάζει εκεί για να ποστάρεις εδώ. Τότε βγάζει preview εδώ. Κάτω από το παράθυρο του βίντεο είναι, στα δεξιά.

Λίγο spam για τσεκάρισμα.

Βγαίνει λίγο τεράστιο ή εμένα μου φαίνεται; Anyway, thanks!

1 Like

Μια χαρά βγήκε :wink:

Μιας και μιλάγαμε για Panopticon τις προάλλες, έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι μου θύμιζε μία χαρακτηριστική μελωδία στο ακουστικό, πρώτο μέρος του “The long road” στο “Roads to the north”:

Μα, φυσικά:

ok, δεν είναι κλεψιά, αλλά που αλλού να το ποστάρω και ομολογώ μόλις σήμερα το έμαθα

2 Likes

Νομίζω εντόπισα φοβερή ομοιότητα μεταξύ εντελώς αλλοπρόσαλλων επιλογών (αλλά εξίσου ωραίων).

Από τη μία έχεις την κλασική εισαγωγή του “Space-dye vest” -δηλαδή του πιο ξεχωριστού, και ίσως μη-Theaterικού, Dream Theater κομματιού.

Κι από την άλλη έχεις το αργόσυρτο έπος των Ιταλών “romantic punks” Kalashnikov από το φοβερό “Dreams for super-defeated heroes” που στο παραπάνω συγκεκριμένο σημείο πατάει μία-προς-μία στις βασικές νότες της εισαγωγής του Kevin Moore!

(Να τους ακούσει κανείς τους Kalashnikov αν δεν το έχει κάνει μέχρι τώρα)

Double-post και η μανία μου με τους Kalashnikov συνεχίζεται. Το παρακάτω refrain βρήκε δικαίωση στην Ελλάδα σαν “καλοκαιριναααά ραντεβού πάνω στο σώμα σουυυυ”.

2 Likes