Μεγαλυτερη Κλεψια σε Riff

ωραίο κομμάτι , κλασικό πιασάρικο χιτακι των FF

Πραγματικά ανεξήγητο πως από ένα σημείο και μετά οι πολύ καλοί μουσικοί παύουν να αναγνωρίζουν μέχρι και signature riffακια . Είναι γεγονός , το έχω παρατηρήσει σε πολλούς . Απλά δεν το παίρνουν χαμπάρι

Ο δάσκαλος μου στην κιθάρα μου λέει τις προάλλες " τσέκαρε αυτό . Σκέφτομαι να το αναπτύξω αλλά κάτι δεν μου κολλάει. Σα να το έχω ξανακούσει αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω"

Άρρωστος hard rockας που μου έπαιζε riff σχεδόν ίδιο με το don’t talk to strangers . Και δεν το καταλάβαινε . Προφανώς σκέφτονται 1000+1 κλίμακες , chord progressions και riffακια και κάπου … βαράνε τιλτ

Ανακαλυψα 2 το τελευταιο καιρο, και επι την ευκαιρια να ξεθαψω και το θρεντ:

EYEHATEGOD - Anxious Hangover
Dopesick(1996)

NEUROSIS - The Last You’ll Know
Times of Grace(1999)

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

NEUROSIS - Given To The Rising
Given To The Rising(2007)

Chelsea Wolfe - Dragged Out
Abyss(2015)

Δεν είναι ακριβώς riff, αλλά νομίζω ότι η σειρήνα του “Eyes of madness” των Tragedy είναι ακριβώς η ίδια με αυτήν του “Pulse of the maggots” των Slipknot. Ναι, είμαι καμένος.

1 Like

Συνεχίζω ακάθεκτος. Δε θυμάμαι, βασικά, αν είχαμε άλλο topic για “ομοιότητες τραγουδιών” ή κάτι παρόμοιο, οπότε το βάζω εδώ.

Πολλοί, λοιπόν (μεταξύ άλλων κι εγώ), είχαν σιχτιρίσει την ξεδιάντροπη pop εκδοχή των Offspring στο “Days go by” (όχι ότι δεν είχαν και πρωτύτερα τέτοια στοιχεία, αλλά εδώ το πράγμα βρίσκεται στο αποκορύφωμα του). Ενώ, όμως, όλοι βρίζανε τα μπίτια του “Turning into you”, τη γενική ανυπαρξία του “Cruising California” και τα ισπανικά του “OC guns” (που λίγο μ’ αρέσει, βέβαια), κανείς δεν αντιλήφθηκε την καμουφλαρισμένη επιρροή του Φοίβου στο refrain του “The future is now”. Πιο συγκεκριμένα, στο 01:02 υπάρχει η ίδια μελωδία με το “Τι ήμουνα για 'σένα” του Ρέμου.

2 Likes

μου ήρθε και μένα κάτι μιας και ακούω διάφορα mp3 στο αυτοκίνητο και μου έρχονται ξαφνικά ενώ μπορεί να τα ακούω πολύ καιρό

το ιντρο του πολύ ωραίου

είναι ίδιο με το κλασσικό

1 Like

Ωραίο thread-άκι αυτό. Να πω βέβαια εδώ ότι με τα πολλά έχω αποδεχθεί το γεγονός ότι δεν υφίσταται η απόλυτη… πρωτοτυπία στη μουσική (για να το θέσω ευσχήμως) και έπαψα να εκνευρίζομαι όταν βλέπω κλοπές στη μουσική – γενικά μιλώντας.

Γιατί υπάρχουν κλοπές και κλοπές. Άλλο να υπάρχει ένα παρόμοιο πέρασμα με μικρή διάρκεια σε σχέση με το σύνολο του τραγουδιού, άλλο να παίρνει ο άλλος αυτούσια μια σπουδαία μελωδία και να χτίζει το κομμάτι του πάνω σε αυτή, ή ένα ευρηματικό riff, μιας και μιλάμε για το συγκεκριμένο είδος μουσικής.

Επίσης έχει σημασία και το ποιος κλέβει και ποιο το αποτέλεσμα. Κακά τα ψέματα, σε περιπτώσεις γνωστών και καταξιωμένων σχημάτων, αποκαλύθηφκε κάποια στιγμή ότι ορισμένες μεγάλες επιτυχίες τους είχαν “δανειστεί πράγματα” από κάτι παλιότερο. Αυτό όμως που… δανείστηκαν, το προχώρησαν και το μετέτρεψαν σε κάτι παρασάγγας ανώτερου του πρωτοτύπου. Άλλωστε όπως είχε πει και ο Στραβίνσκυ, “οι μέτριοι μιμούνται, οι σπουδαίοι κλέβουν” - ή κάπως έτσι!

Δεν μιλάω βέβαια για κάτι εγχώριους “έντεχνους” (βλ. παραδείγματα παραπάνω) που κλέβουν ασύστολα τους “ροκάδες”, τους οποίους κατά τ’ άλλα τόσο περιφρονούν – σε τέτοιες περιπτώσεις ακόμη με ενοχλεί!

Τέλος πάντων, δεν έχω ψάξει όλες τις παλιότερες αναρτήσεις αλλά επειδή ακούω για κάποιο λόγο πολύ Danzig τις τελευταίες μέρες να καταθέσω ότι το

κάνει χρήση του βασικού riff (και όχι του γνωστού heavy ξεσπάσματος που “ενέπνευσε” τόσους και τόσους) του:

όπως επίσης και το πασίγνωστο

“δανείζεται” το riff από το:

Θα μου πεις και ποιος δεν έχει επηρεαστεί από τους Led Zeppelin; Οι οποίοι βέβαια με τη σειρά τους είχαν κατηγορηθεί και έχασαν και δικαστήρια από τους bluesmen που είχαν κατακλέψει!

3 Likes

Γιατί να το έκλεψαν όμως από Metallica και να μην το έκλεψαν από εδώ;

1 Like

Ναι, ρε παιδιά, είναι γνωστό ότι η μελωδία του “Don’t tread on me” δεν είναι δικιά τους.

1999 therapy? - sister 0:33

2004 u2 - vertigo

Η αρχή του “Pneuma” των Tool από το “Empty words” των Death.

Αυτο ρε παιδια δεν ειναι ιδιο το Painkiller?
Οχι το ριφ. Τα φωνητικα

1 Like

Ω, ναι! Τα Ισπανικά το κάνουν να ακούγεται εντελώς γραφικό.

Κάποτε είχα υποστεί έντονο mind-fuck από την ομοιότητα της εισαγωγής του “Round and Round” των RATT και του “Secret Loser” του Ozzy. Blame it on Jake E. Lee?

Για το δε πρώτο, απολαύστε την ωραιότερη “εκδοχή” του παρακάτω:

Sorry, αλλά δεν ήξερα πού να τοποθετήσω αυτό το “μαργαριτάρι” που μου προέκυψε στο youtube.

Εστιάστε στα λεπτά μεταξύ 00:00 έως και 02:13.

Τι είναι αυτό, ρε; H μινόρε rockabilly εκδοχή του “Wield Lightning to Split the Sun” των Primordial;

Υ.Γ.: Τα υπόλοιπα (περιεχόμενο video και σχόλια) τα “απολαμβάνετε” υπ’ ευθύνη σας.

2 Likes

Να σαι καλα για το γελιο
Αν και επαναλανβανεται λιγο, παρολαυτα χτιζει ένα σασπενς με τις τελειτσες και η αποκαλυψη στο τελος ειναι συγκλονιστική
Ωραια επιλογη μαρκαδορου
Γνωρίζει και απο Σωφρονιο του Εσσεξ(εις εκ της Αγίας Τριάδας μαζι με Τριπλοκοκκο του Αριελ και Ακατιο του Τάιντ)
Η μουσικουλα πολυ ωραια και νεανικη
Γεννήθηκε μια απορια ομως. Βασιλια εννοει τον Γλυξμπουργκ ή τον μαρμαρωμενο?

Περιμένοντας το νέο δίσκο των Psychotic Waltz, ξανάκουσα την υπέρτατη δισκάρα “Bleeding”, και συνειδητοποίησα ότι η φωνητική μελωδία του couplet του “Locust” είναι σχεδόν ίδια με αυτήν του couplet του “Rain when I die” των Alice in Chains.

EDIT: Με την ευκαιρία, μπορεί κανείς να με διαφωτίσει πώς γίνεται σε Youtube links να τα βάζω να ξεκινάνε από συγκεκριμένο δευτερόλεπτο; Π.χ. στο παραπάνω με το που πατάς το play να μην ξεκινάει από την αρχή, αλλά από εκεί που ξεκινά το couplet, αυτό εννοώ.

1 Like

Κάνε παύση στο σημείο που θέλεις, κλικάρεις στο κοινή χρήση (Share) και μετά κλικάρεις την έναρξη (Start at). Αντιγράφεις τον σύνδεσμο και επικόλληση εδώ ή οπουδήποτε αλλού θέλεις.

η δεξι κλικ εκει που θες και : image

Sorry που συνεχίζω το off topic αλλά μιας και το πιάσατε το θέμα, αυτά είναι σε Windows. Στο app πως στα κομμάτια το κάνεις???

Κολλητά με το link, βάζεις:

&t=xmys

όπου x το λεπτό και y το δευτερόλεπτο στο οποίο θέλεις να λινκάρεις.

2 Likes