RIP Andre Matos

Ξαφνικά άτομα που τον κράζανε για συνεργασίες που “στράβωσαν” κλαίνε με μαυρό δάκρυ κι άλλα κορκοδιλειά. Είχε ξεχαστεί ειναί το γεγονός, παρότι το πρώτο Shaman μέτραγέ και το Symphonia ήταν γενικά συμπαθητικό. Κρίμα και ας αναπαυθεί εν ειρήνη.

Κρίμα που έφυγε ξεχασμένος…
Εντελώς τυχαία άκουγα όλο το υλικό του τον τελευταίο καιρό και ήταν πολύ καλό.
Με εξαίρεση το τελευταίο προσωπικό του και μετά αυτό με τον Tollki τα υπόλοιπα είναι πολύ ποιοτικά.

Αντιθέτως οι Angra είχαν συνεχή καριέρα αλλά για μένα με πολλές μετριότητες. Είχαν όμως εμπορική επιτυχία σε αντίθεση με τον Matos. Για μένα ο Matos ήταν η ψυχή των Angra, με τη φυγή του έγιναν ακόμη μια τυπική power μπάντα.

Περίεργο επίσης που απείχε δισκογραφικά για τόσα πολλά χρόνια (από το 2012).

Υπήρχε κάποιο παρασκήνιο πίσω από αυτό;
Έψαχνα και παλιότερα τα ίχνη του αλλά δεν βρήκα πολλά. Ενα μικρο reunion με Viper και μετά με Shaman αλλά τίποτα άλλο.

1 Like

Τα προσωπικά τα βρίσκω, ετσι κι έτσι. Sha(a)man, καλοί, Angra όσο ήταν αυτός και ο Edu, εντάξει ΓΑΜΑΤΟΙ, με lione, έγιναν πολυ τυπικό prog/power.Το Symphonia δεν το βρήκα τόσο κακό. Γενικά είχε ειποθεί οτι συχνά πυκνά έχανε τη φωνή του. Και μια φορά που τον ειχα δεί εκτός Ελλάδος πριν χρόνια, πνιγόταν με τους μισούς στίχους. Οταν έγραφε το Symphonia ψάχνανε συρόπια και ΟΡΛ είχε πεί σε συνεντευξη κα.

1 Like

θυμήθηκα και αυτό που ήταν ο guest vocalist

Δυστυχως δεν ειχα την τυχη να τον δω ζωντανα, αλλα (λιγο οφτοπικ) ειχα δει ανγκρα το 06. Ο τραγουδιστης ειναι οτι χειροτερο εχω δει ζωντανα

Ο Falaschi ? Περίεργο…γενικά καλός.
Γυρνάω σήμερα απο Sweden Rock, αλλά το έμαθα πριν δω Rainbow και ξενερώσα τη ζωη μού.
Πολυ φιλικός και τις 2-3 φορες που τον είχα δεί και του είχα κανει συνεντευξη για το Invader (όταν ήταν περιοδικό ακομά)
Και δεν νομιζώ οτι μπορεί να ειπωθεί κάτι για τη φωνη του, που να μην έχει ειπωθεί.

Ειχα την τυχη να τον δω με τους Angra και το 97 και το 99, το 99 μαλιστα απο το “καγκελο”.
Δεν παρακολουθησα και πολυ την μετεπειτα πορεια του με τους Shaman ειχα ακουσει μονο το Origins. Mου αρεσε παρα πολυ η συμμετοχη του στα Metal Opera 1 & 2 των Avantasia.

Δεν υπαρχουν λογια…νιωθω σαν να χασαμε καποιον φιλο μας και ο κοσμος ενα μοναδικο ταλεντο. Δεν ειναι τυχαιο οτι ησουν υποψηφιος στους Iron Maiden, ασχετα εαν τελικα δεν σε επελεξαν.

Σε ευχαριστουμε Andre, τα τραγουδια σου θα με συντροφευουν και πολλους αλλους για πολλα χρονια ακομα.

3 Likes

Κρίμα… Τις προάλλες άκουγα το Holy Land και σκεφτόμουν αν θα μπορούσαν να κάνουν κι οι κλασικοί Angra ένα reunion, όπως τόσοι άλλοι. Έπεσα έξω.

Αυτή η Φωνή μας σημάδεψε όλους όσους ακούγαμε κλασικό/power metal εκείνα τα χρόνια, προσωπικά θεωρώ και το Fireworks δισκάρα, αλλά ήταν βαριά η σκιά του Holy Land. Δεν ξέρω τι και πώς έφερε τη διάσπαση, ξέρω ότι ήταν μακράν η καλύτερη/αρτιότερη metal μπαντα που έβγαλε ποτέ η Βραζιλία. Ακόμα και με τον Edu Falaschi κυκλοφόρησαν 2 δισκάρες, αλλά και πάλι η εποχή του Andre Matos δεν ξεπερνιέται, παρόλο που ήταν σύντομη.

RIP μεγάλε κι ευχαριστούμε.

5 Likes

Του ειχαμε κανει συνεντευξη για το πρωτο Shaman (δισκαρα btw) σε ενα webzine που ημουν τοτε, ωραιος χαμογελαστος και φιλικος τυπος. Μου εχει μεινει το σκηνικο που βγαζει ο φιλος μου μια κουτα με πραγματα για υπογραφη, ο τυπος ειχε φαν σαητ Angra και ηταν mega fan, το καθε CD σε ολες τις εκδοσεις, box sets, tour books, δεκαδες αντικειμενα χωρις υπερβολη. Τα βλεπει ο Andre και παθαινει πλακα, κατσαμε αλλα δεκα λεπτα μετα την συνεντευξη οπου τα περιεργαζοτανε, σε φαση “πω βγαλαμε τετοιο πραγμα, ωραιο ειναι”, και τα υπεγραψε ΟΛΑ ο θεουλης.

5 Likes
2 Likes

Στο Origins που αναφέρθηκε δεν τραγουδάει ο Matos.
Στα δύο πρώτα των Shaman τραγουδάει και είναι κορυφαία αλμπουμ.

Για κάποιο λόγο δεν είχαν καλή προώθηση και δεν ακούστηκαν πολύ από το κοινό. Τα ανακάλυψα και εγώ πρόσφατα και τα άκουγα πολύ συχνά.

Το Ritual των Shaman είναι η πραγματική συνέχεια των Angra, με τα συμφωνικά και τα βραζιλιάνικα τμήματα. Περιέχει και το fairytale που το απέρριψαν οι υπόλοιποι Angra την εποχή του Fireworks :open_mouth:

Το Reason επίσης πολύ καλό. Σε πιο μοντέρνο μεταλ ήχο (σε στυλ accident of birth) και με μια πολύ καλή διασκευή του More από sisters of mercy.

Έχω την εντύπωση ότι ο Matos ήταν λίγο ολοκληρωτικός -αλλά και πιο ταλαντούχος - όταν έγραφε μουσική και γι’ αυτό και οι άλλοι αισθάνονταν αδικημένοι και είχαν αισθήματα ζήλιας.
Ήταν με λίγα λόγια ο Freddie Mercury του metal :star_struck:

Χαρακτηριστικό και αυτό που λέει στο πιο πάνω βίντεο ο Kiko ότι ήθελε να βάλει το δικό του riff στο Nothing to Say και δεν δεχόταν αυτό που μπήκε τελικά (του Kiko)

Παρόλα αυτά συνήθως οι πιο καλές συνθέσεις που έγραψαν ιστορία, είτε σε Angra είτε στους Shaman ήταν δικές του.

4 Likes

Απόλυτα ταιριαστοί οι στίχοι του από το Looking Back

“I thought you´d last forever
But like a star, you never would
A stairway on the rainbow
I wish that I knew
Your silhouette surrounds me
I miss the way things used to be
Your voice floats in the wind
How I wish you were here…”

3 Likes

Εδώ το δικό μου μικρό tribute στον Andre. Ό,τι μπορούσα να πω και να συνοψίσω…

11 Likes

Συγκινητικο σκηνικο

3 Likes

Ο Ραφαελ ειναι ε? Α ρε γαμωτο, δεν το εχω πιστεψει ακομα…

2 Likes

R.I.P. Τεραστια φωναρα, γουσταρω πολυ τα 3 πρωτα Angra, με ιδιαιτερη αγαπη φυσικα στο Holy Land. Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ασχοληθει με την μετεπειτα καριερα του, εχω ακουσει καποια λιγα σκορπια πραγματα. Οπως και να εχει εκπληκτικη φωνη, αφησε το στιγμα του, παντα ευχομουν για ενα reunion των original Angra, κατι που δυστυχως δεν θα συμβει ποτε…

εξαιρετικο κειμενο

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

το διαβασα ξανα σημερα κ ηθελα να το σημειωσω για οσους δεν το διαβασαν.

5 Likes

Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν ξέρεις πόσο θα ήθελα να μην το έχω γράψει. Προσπαθώ να γράψω κι ένα αφιέρωμα για τις μουσικές του. Ελπίζω να το ολοκληρώσω σύντομα.

2 Likes

δεν σου κανω πλακα, μολις διαβασα την απαντηση σου τελειωνε το Crossing και εμπαινε το Nothing to say και σκεφτομουν οτι μπορει μετα το Fireworks να παρατησα στην ουσια και τους Angra και τον Andre αλλα ακουγοντας τις δουλειες τους μετα τον θανατο του καταλαβα ποσο μ ειχε επηρεασει αυτος ο καλλιτεχνης. οχι οτι ειμαι κανας μουσικος ή κατι τετοιο αλλα οπως εγραψες και στο κειμενο σου θυμαμαι στιγμες της εφηβειας μου. και τι κριμα αληθεια να μην τον “στηριξα” ασπουμε μετα τους Angra.

Τεσπα δεν ειμαι καλος στα γραπτα και δεν μπορω να περιγραψω πως νιωθω οταν ακουω την φωνη του.

αληθεια Z.I.T.O μαθαμε τι ειναι τα ακρωνυμια να το ελαφρυνουμε και λιγο.

1 Like

Από όσα κομμάτια θυμάμαι που έχουν ακρωνύμια για τίτλο, το Z.I.T.O. είναι το μόνο που δεν έχει “αποκρυπτογραφηθεί” και τα ίδια τα μέλη των Angra αρνούνται να αποκαλύψουν.

Κάπου διάβασα το εξής: “Zur Incognita Terra Oceanus” or “Unknown Land Behind the Ocean”, αλλά δεν ξέρω λατινικά για να επιβεβαιώσω αν αυτή η μετάφραση στέκει. Πάντως σαν έννοια ταιριάζει με το κομμάτι και το δίσκο.

1 Like