Ritchie blackmore αγαπημενο/καλυτερο τραγουδι,απο ολη τη καριερα

έχουμε μια αδυναμία στο mistreated…

παντως το mistreated το χω ακουσει και απο dio και απο hudges…o dio ειναι ο αγαπημενος μου τραγουδιστης και ο hughes το λεει ωραια αλλα σαν τον coverdale δεν το λεει κανεις…η καλυτερη του ερμηνεια ever…:wink: :wink:

gates of babylon το main-riff του κομματιου ειναι 30 χρονια μπροστα . :rockon:

νομίζω ότι ο dio δεν έχει τον απαιτούμενο…χμ…ερωτισμό,χάνει (όσο είναι δυνατόν να χάσει κάτι από dio ε)στην version του.ο Coverdale απλά το απογειώνε και ο Hughes είναι ο μόνος που μπορεί να το πει τώρα…:wink:

King of dreams…
Mistreated…
Spotlight Kid
Lady of the lake
Eyes of the world
Burn
Street of dreams
The cut runs deep
Son of Alerik…
Gates of Babylon

Blackmore… όχι απλά κιθαρίστας, αλλά μουσικόσυνθέτης ΚΑΙ κιθαρίστας…

Από τα παραπάνω το “Fools”.
Κατα τ’άλλα: [FONT=“Century Gothic”]IN ROCK - FIREBALL - MACHINE HEAD[/FONT].

βασικα ο coverdale εχει περισσοτερο bluesιαρικη φωνη και ταιριαζει περισσοτερο…οπως πολυ ωραια το συγκεκριμενο κομματι θα το ελεγε και ο paul rodgers που ηθελε να φερει στους purple o blackmore αλλα δεν καθησε η συνεργασια…:slight_smile:

Highway Star for me αν και δυσκολεύτηκα να διαλέξω. :stuck_out_tongue:

[SIZE=“7”]STARGAZER[/SIZE] ρε. Ολα τα υπολοιπα τραγουδια του κοσμου δεν το βλεπουν ουτε με το Hubble

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ!!!ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ Νο1!!!8)
δυσκολο αλλα μαλλον διαλεγω αναμεσα στα υπολοιπα θρυλικα το STARGAZER…:slight_smile:

Where is your star?
Is it far, is it far, is it far?
When do we leave?
I believe, yes, I believe

In the heat and the rain
With whips and chains
To see him fly
So many die
We build a tower of stone
With our flesh and bone
Just to see him fly
But don’t know why
Now where do we go?8O

ΥΓ χαιρε σόφο μου!! *****

Και μετα μπαινει η σολαρα…

Πιστευω δεν ειναι υπερβολη να πουμε οτι μιλαμε μαλλον για τιν αρχη του συμφονικου metal k’ ισως του Power Metal γενικοτερα με αυτο το κομματι!!! :!: και ενα μικρο trivia= o blackmore ειχε στο μυαλο του k’ επηρεαστικε απο το επισης επος Kashmir των Led Zeppelin οταν αρχισε να γραφει το stargazer:-k

απο κιθαρα, το καλυτερο που εχει γραψει ο blackmore για μενα ειναι το burn, και απο ριφ, αλλα και απο σολο…

μμμ… μπορει να επειρεαστηκε επειδη εχει κι εκεινο ανατολιτικη μελωδια…τελος παντων το stargazer o blackmore το εγραψε πανω σε βιολοντσελο…

το επαναφερω κι οποιος θελει ας ψηφισει…:slight_smile: :slight_smile: :wink:

Χμ…πολύ δύσκολη απόφαση.

Από την λίστα θα έλεγα Gates Of Babylon που είναι το αγαπημένο μου από Rainbow αλλά η καρδία μου λέει να ψηφίσω άλλο…:stuck_out_tongue:

Οπότε Woman From Tokyo από purple.Το αγαπημένο μου τραγούδι από purple και γενικά από blackmore…

[SIZE=“4”]ΟΛΑ[/SIZE] (οχι μονο αυτα που εχεις στη λιστα δλδ ) … (εκτος απο κατι ψιλομλκιες στο The House Of The Blue Light).

Oh sweet child in time…

lady of the lake ηθελα να βαλω!!αλλα εβαλα stargazer δεν αντεξα!!:frowning:

EYES OF THE WORLD ΔΑΓΚΟΤΟ