Ritchie blackmore αγαπημενο/καλυτερο τραγουδι,απο ολη τη καριερα

εβαλα το topic για εναν απ τους αγαπημενους μου κιθαριστες…ισως τον πιο αγαπημενο:D … θα ηθελα να βαλω καμμια 40αρια κομματια αλλα θα αρκεστω σ αυτα με βαση δικες μου επιλογες…:wink:

Από τη λίστα gates of babylon

Τι να πω τώρα για τον καλύτερο κιθαρίστα όλων των εποχών… Η προσφορά του τρομερή, και τα όσα έχει αφήσει πίσω του ανεκτίμητα.

Επιλέγω Stargazer, γιατί είναι ένα τραγούδι που μου έχει κάνει τεράστια ζημιά… και αποτελεί σήμα κατατεθέν της κορυφαίας στιγμής της κορυφαίας μπάντας EVER!

Επειδή οι περισσότερες απαντήσεις πιστεύω θα γείρουν προς γρήγορα κομμάτια και επειδή δε μπορώ να τα ψηφίσω όλα θα κάνω την διαφορά με την πιο ωραία μπαλάντα (κατά τη γνώμη μου) ειδικά σε live εκτελέσεις είτε από Deep Purple, είτε από Rainbow, είτε ακόμα και από Whitesnake που δεν παίζει ο Ritchie αλλά το κομμάτι είναι τέλειο από μόνο του με τη φωνή του Coverdale και με τους στίχους που πιστεύω πως όλους κάποια στιγμή μας εξέφρασαν.Για όσους δε κατάλαβαν είναι το Mistreated.

www.rocking.gr

Ο Ritchie Blackmore μετά της κυρίας των τιμών Candice Night θα είναι καλεσμένος στην εκπομπή “Quest For Rock ‘n’ Roll” του Richard Quest.

Η εκπομπή θα προβληθεί από το CNN International το Σάββατο, 22 Σεπτεμβρίου και την Κυριακή, 23 Σεπτεμβρίου. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: edition.cnn.com/CNNI/Programs/quest/.

Οι φαν ξέρετε τι θα κάνετε εκείνη τη μέρα…

η candice night με λιγη διαφημιση απο τα media ειναι προσωπο για να την ερωτευτει το αμερικανικο κοινο…:lol: :lol: 8)

ΥΓ)συμφωνω με τον blackmore.jr πιο πανω για το mistreated…

kill the king και light in the black :-))))

SMOKE ON THE WATER

Mistreated…H κιθάρα κλαίει και θρηνεί…

Με το Mistreated εχω ριξει ομορφους υπνους παντως.
Κατα τ’αλλα θα αποφασισω λαμβανοντας υποψη ενα περιεργο κριτηριο. Μιας και μιλαμε για Μπλακμορ, θα διαλεξω αναμεσα στα τραγουδια του που μ’αρεσουν, το τραγουδι εκεινο που μ’αρεσει λογω του παιξιματος του. Ετσι βρισκοντας ανουσιο το σολο στο Fools, βαρετο το σολο του Stargazer, διαλεγω το Gates of Babylon.

θα κανω εγω μια λιστα με αυτα που γουσταρω περισσοτερο…

deep purple(evans era) mandrate root,april,lalena,wring that neck,anthem…

deep purple(gillan era) child in time,lazy,bloodsucker,into the fire,hard loving man,highway star,when a blind man cries,pictures of home,place in line,woman from tokyo,fools,demon’s eye,perfect strangers,gypsys kiss,wasted sunsets,the battle rages on,the spanigh archer…

deep purple(turner)love conquers all,fire in the basement,the cut runs deep…

deep purple(coverdale)burn mistreated,sail away,you fool no one,stormbringer,gypsy,holy man ,soldier of fortune

deep purple(turner)love conquers all,fire in the basement,the cut runs deep…

rainbow(dio)gates of babylon,stargazer,catch the rainbow,temple of the king,tarot woman,man on the silver mountain,lady of the lake,kill the king,a light in the black,starstruck,16 th century greensleeves,rainbow eyes,self portrait

rainbow(bonnet)eyes of the world,loves no friend,all night long,lost in hollywood

rainbow (turner)eyes of fire,difficult to cure,maybe next time,tearing out of my heart,death alley driver,sportlight kid,midtown tunnel vision,anybody there…

rainbow(doogie white)ariel,black masqurate,wolf to the moon,stand and fight…

εισαι κακος και antiblackmore…:spam: :stuck_out_tongue: :p:p

Εγω ή αυτος που πολεμα την βιομηχανια υπνωτικων χαπιων με τα σολο του? :stuck_out_tongue:

Σου ειπα παντως, οι Ρεηνμποου ειναι στο τοπ 5 μου διαχρονικα. Απλα αν δεν ηταν ο Ντιο ουτε στην 10αδα δεν θα μπαιναν.

Γενικα το anthem . Απο αυτα στη λιστα fools . Απο ποτε το mistreated εγινε μπαλαντα και δεν το ξερω? :stuck_out_tongue: Rainbow γενικα εγω δεν … Μονο στη αρχη με Dio λιγο αλλα παλι οχι του στυλ μου

Αναρωτιεμαι τι θα επιλεξει ο stargazer_um :stuck_out_tongue:

τπτ απο blackmores night…

Ον τοπικ
Lady of the lake

εγώ λέω stargazer, όχι επειδή έχει την απίστευτη κιθάρα, αλλά επειδή έχει την απίστευτη δεν ξέρω και ούτε με νοίαζει.

Αλλά και το Light In Black επίσης είναι μεγάλος ανταγωνιστής. Και από τα λιγότερο high rated songs του, έχω κόλλημα με Lady Of The Lake και Hunting Humans.

πωπω χαιρομαι που γουσταρει κι αλλος αυτος το υμνο:D …ρε φιλε δεν ειναι τρελλο κομματι??το ρεφρεν…το slide σολο ολα???

επικο κοματι φιλε! ολο ειναι θεικο κ ο Powel βραχος οπως παντα!
επισης να βαλω κ Tarrot woman για την θεικη εισαγωγη κ τα απιστευτα Drums!

Τοπ 5 Ρεηνμποου σονγκς:

  1. Σταργκεηζερ
  2. Γκεητς οφ Μπαμπυλον
  3. Ταροτ γουμαν
  4. Λεηντη οφ δε λεηκ
  5. Τεμπλ οφ δε κινγκ