RIVERSIDE Θεσσαλονικη 7 / 3 / 2020 - Αθηνα 8 / 3 / 2020

Αν κρίνω από τα νούμερα που γράφτηκαν παραπάνω το μαγαζί ήταν μισοάδειο και…βγάλε! Ίσως να ήταν και καλύτερα έτσι, δεν είχατε και φόβο να κολλήσετε κανέναν ιό λόγω συνωστισμού!

Ο ήχος ήταν καλός τελικά; Πείτε τίποτε! :laughing:

2 Likes

ναι ηταν καλος ο ηχος :stuck_out_tongue:

1 Like

Αφού έρχονται κάθε φορά με δικιά τους κονσόλα. Εγώ τα εκτιμώ αυτά.

1 Like

Πώς μας πετσόκοψαν έτσι πάλι σήμερα;

10 Likes

Μας γλέντησαν (αν και έκοψαν λίγο από τα προηγούμενα setlists). Άντε γεια.

5 Likes

Απο το σετλιστ του setlist.fm εννοεις. Αυτο δεν ταυτιζεται απαραιτητως με την πραγματικοτητα… Παντως Wish You Were Here δεν επαιξαν πανω.

2 Likes

ευτυχώς που στα καλά του φορουμ είναι να σε εισάγει στον μαγικό κόσμο μουσικών σαν αυτών των Riverside . Χάρη στον Παντέλο που μου είπε μην τους χάσεις κάθισα και άκουσα το wasteland και πραγματικά το λάτρεψα με την πρώτη

Εξαιρετικός ήχος, φωνάρα , ωραία φώτα , μουσικάρες . Θεωρώ ότι χρειαζόταν να βγαίνει η κιθάρα λίγο πιο μπροστά στη μίξη αλλά πταίσματα

Πάντα τέτοια

8 Likes

Πάντως, μεγάλο πράγμα να έρχεται η όποια μπάντα με δικό της ηχολήπτη. Τρομερός ήχος, κρυστάλλινος και κάθε όργανο ακουγόταν και καθαρά και όσο έπρεπε (για να κάνω και το παραπονακι μου, ίσως η κιθάρα του νέου κιθαρίστα έπαιρνε και λίιιιγο παραπάνω ένταση )

9 Likes

Τι χαβαλέδες θεόθεοι ήσαν τούτοι! Λάτρεψα τον lapaj, θα θελα να τον βγάλω για μπύρες. :laughing: Επίσης, theremin, μα τω δία. Χαίρομαι που δεν το έκαψα ενώ ήμουν στο τσακ, ήταν τόσο υπέροχα. Φώτα και ήχος αλλού (να πούμε και ένα αφιερωμένο ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗ! ;p) και η όλη ατμόσφαιρα κάπου παραπέρα. Μαγευτικοί.

6 Likes

Ποιο τρολλ τους ειπε να γραψουν ετσι το ονομα της πολης; Το χαιρετιζω!

8 Likes

Συναυλια οργασμός το χτεσινό που θα θυμόμαστε για πάντα, ειδικά όσοι τους είδαμε για πρώτη φορά. Άψογα όλα (ήχος, φώτα, σετ, απόδοση), κόσμος αρκετός και μακάρι να τους ξαναδουμε σύντομα. Highlight το wasteland για μένα, που είναι κ το αγαπημένο μου.
Πολύ προσεγμένο merch και σε καλές τιμές, πήρα γκρι μπλουζάκι της περιοδείας, απ τα καλύτερα και ποιοτικότερα που έχω πάρει.
Μπήκα λίγο πριν αρχίσουν οι allochiria οι οποίοι παρότι είχαν κάποιες ενδιαφέρουσες μελωδίες δεν πρόκειται να με κερδίσουν ποτέ λόγω των brutal φωνητικών, δεν τα αντέχω λεπτό.

Cheers σε @pantelis79 (που μου άνοιξε και τα μάτια περι riverside) και @Rebel

7 Likes

Εξαιρετική συναυλία χθες, όντως ευχαριστώ κι εγώ τα παιδιά ειδικά από Θεσσαλονίκη που από κει που ήμουνα ντεμί να πάω, το πήρα απόφαση.

Μία από τις πιο τίμιες μπάντες και εμφανίσεις που έχω δει ποτέ. Ακτινοβολούσαν θετική ενέργεια και μουσικότητα! Και πραγματικά πόσο σημαντικό είναι να προσέχουν οι μπάντες τον ήχο τους μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας, δικός τους εξοπλισμός, φώτα, όλα δικά τους και καύλα! Σε κάθε κομμάτι σχεδόν ο ήχος άλλαζε και ο τόνος στις κιθάρες και το μπάσο, αυτό δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδει. Ο τόνος της κιθάρας στα lead σημεία ειδικά ήταν το κάτι άλλο.

Εμφάνιση 9/10 για μένα. Ο ένας πόντος αφαιρείται γιατί θεωρώ πως ο ήχος τους έπρεπε να είναι λίγο πιο επιθετικός, πιο metal. Οι γωνίες έχουν λειανθεί πολύ και θεωρώ ότι αυτό αφαιρεί λίγο από την μουσική τους.

Τέλος, Verbal Delirium δεν πρόλαβα, δυστυχώς όμως πρόλαβα Allochiria. Ούτως ή άλλως το post δεν μου πολυαρέσει, όμως αυτό το κακό με τις ερασιτεχνικές προσπάθειες έχει παραγίνει. Δηλαδή όλα τα κομμάτια τους μου θύμιζαν τις μαλακίες που όλοι παίζουμε όταν αράζουμε με την κιθάρα μας και αυτοσχεδιάζουμε και γουστάρουμε, αλλά προφανώς το επίπεδο σύνθεσης είναι για τους τέσσερις τοίχους του δωματίου μας, όχι για να βγουν στον κόσμο. Καλά για τα φωνητικά δεν συζητάω καν. Θυμάμαι μια ατάκα του Τόλη Γιοβανίτη όταν το Hammer πριν καμιά δεκαετία είχε κάνει αφιέρωμα στο black και είχε πει ότι από τα τέλη των 90s κάθε οπαδός έφτιαχνε μπάντα και αυτό έκανε κακό στο είδος. Ε με αυτό συμφωνώ και αυτόν τον σκοπό έχει το αρνητικό σχόλιό μου, οι οπαδοί πρέπει να αντιλαμβάνονται πότε πρέπει να παραμείνουν οπαδοί και πότε αξίζει να δημιουργήσουν και να επικοινωνήσουν κάτι με τον κόσμο.

3 Likes

Λοιπόν, η συναυλία ήταν πάρα πολύ καλή. Δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε το δέσιμο του συγκροτήματος, την απόδοση, τα τραγούδια, κλπ. Πραγματικά, άλλες 2 ώρες να έπαιζαν, κανείς δε θα παραπονιόταν.

Δυστυχώς, και έχοντας σαν μέτρο σύγκρισης την προηγούμενη επίσκεψή τους (μετά την οποία μάζευα το σαγόνι μου από το πάτωμα), θεωρώ ότι κάτι έλειπε από την χθεσινή εμφάνιση. Και νομίζω ότι αυτό που έλειπε έχει να κάνει με το ηχητικό κομμάτι.

Σε πολλά σημεία πάσχιζα να ακούσω την κιθάρα, την οποία επισκίαζε συνέχεια το μπάσο. Και ήμουν ακριβώς πίσω από τον ηχολήπτη, δηλαδή άκουγα ό,τι και αυτός. Δεν ξέρω αν υπήρχε το ίδιο θέμα στη Θεσσαλονίκη ή και σε άλλες συναυλίες της περιοδείας, αλλά μου μπήκαν διάφορες υποψίες ότι ίσως και να γίνεται επίτηδες (νέο μέλος και τέτοια), ελπίζω πραγματικά να κάνω λάθος.

Ενθαρρυντικό πάντως ότι πολύς κόσμος τους έβλεπε πρώτη φορά και το ότι συμμετείχε ενεργά τραγουδώντας κλπ., οπότε είμαι σίγουρος ότι δε θα αργήσουν να έρθουν ξανά από τα μέρη μας.

5 Likes

Συμφωνώ με το σχόλιο για την κιθάρα και το δικό μου σχόλιο είχε εμμέσως να κάνει με αυτό. Και ότι ήταν πιο χαμηλά και ότι ήταν λιγότερο επιθετική. Μακάρι να μην είναι αυτή η κατεύθυνση που θέλουν να πάρουν!

1 Like

Ακυρώθηκε η συναυλία τους στη σόφια στις 11/03 λόγω κοροναβάιρους.

ποσο κοσμο μαζεψε στην Αθηνα;

Να πω 500;;; κάπου εκεί μου φάνηκε, ίσως λίγο πιο πανω

2 Likes

ποσο κωλοφαρδοι ειμασταν που τους ειδαμε πριν παρουν ολα αυτα τα μετρα…

4 Likes

Άστο!

2 Likes

Θα έχετε να το λέτε, οτι είχατε δει τους riverside λίγο πριν ξεκινήσουν τα… dark ages.
Την εποχή πριν από τη μεγάλη πανδημία.

7 Likes