RIVERSIDE Θεσσαλονικη 7 / 3 / 2020 - Αθηνα 8 / 3 / 2020

Μήπως άρχισε να φοβάται ο κόσμος λόγω της εξάπλωσης του covid-19;

Κρίμα πάντως για τη μικρή συμμετοχή.

1 Like

η αληθεια ειναι οτι το τελευταιο δεκαημερο εκει που με το ζορι εμπαινα στον ΟΑΣΘ, πλεον βρισκω και θεση…
ελπιζω να μην ηταν η τελευταια φορα που θα τους δουμε εδω πανω.Ο Duda παντως το ειπε τουλαχιστον 2 φορες οτι ηταν μεγαλο το διαστημα απο την προηγουμενη και οτι θα ξαναερθουν οσο πιο συντομα γινεται…

1 Like

Χαλαρά μία από τις καλυτερότερες των καλυτέρων συναυλιών που έχω δει στο Principal.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗ!

Επιτέλους μία μπάντα που βγάζει ΑΥΤΟΝ τον ήχο στα τύμπανα!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗ!

Στην εισαγωγή του “…” νόμιζα για μια στιγμή ότι θα διασκεύαζαν το “Πόσο σε Θέλω” των Τερμιτών. Και στο φινάλε του “…” είχα την εντύπωση ότι θα άνοιγε η οροφή του μαγαζιού.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗ!

Κι εκεί που πίστευα ότι το “Wasteland” δεν είχε αρκετά να με δώσει ως δίσκος, ήρθαν οι ίδιοι οι Riverside και επί σκηνής με απέδειξαν το αντίθετο. Όλα τους τα τραγούδια απίστευτα live και πολύ ανώτερα από τις studio εκτελέσεις.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗ!

Κι ενώ παίζαμε και χάντμπολ εκεί μέσα, τίποτα δεν εμπόδισε του Πολωνούς να χειριστούν το θέμα μουσικοφιλικά και να γίνει ένα “άκρως οικογενειακόν” γλέντι με τα “ΟΟΟ ΟΟΟ ΟΟΟ” να δίνουν και να παίρνουν. Ήμασταν λίγοι έως και αρκετοί για Riverside στο Principal, αλλά ήμασταν ωραίοι.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗ!

Και τι φωτισμός. Οι Αθηναίοι παίζει και να δακρύσετε αύριο…
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗ!

9 Likes

Θα μπορούσα να τους βλέπω άλλες 3 ώρες χωρίς να πιω νερό.

Ένιωθα πως βλέπω κάποιο όνειρο με τα φώτα και τον απίστευτο ήχο.

Respect

3 Likes

Στανταρ.

Τρομερο λαιβ. Ηχος-φωτα-αποδοση-τραγουδια απιθανα.

3 Likes

δυσκολεύτηκα να σε εντοπίσω ρε… :laughing:

6 Likes

:stuck_out_tongue:

Αντε ρε γαμωτο, ελπιζω να εχει κοσμο σημερα, να παει καλα το λαιβ. Γι’ αυτους δεν εχω τον παραμικρο ενδοιασμο, ειναι υπερτιμιοι (εμ, Πολωνοι ειναι). Πιστευω ο κοσμος ειναι αυτος που θα μπορεσει να ανεβασει τη συναυλια επιπεδο.

Αν και δεν είχα αμφιβολία ότι θα είναι καλοί, χαίρομαι πολύ με τα σχόλια που διαβάζω.

Και καταλαβαίνω ότι κάποιοι μπορεί να μην πήγαν με τον φόβο του covid-19, αλλά στους 150 που πήγαν πόσοι να ήταν αυτοί που δίστασαν; Άλλοι 50; Ε, μικρή διαφορά νομίζω. Μάλλον αυτή είναι η δυναμική της Θεσσαλονίκης για τέτοιου είδους μουσικές.

Παντως οι ιδιοι μετα το λαιβ την εκαναν για το τουρ μπας και οι τεχνικοι μας ειπαν οτι σε αυτη την περιοδεια δε βγαινουν στον κοσμο. Αποφευγουν τις πολλες επαφες ακριβως λογω κορονοιου, επειδη ειναι καμια 20αρια ατομα που ουσιαστικα ζουνε μαζι στην περιοδεια. Αν κολλησει ενας, γαμηθηκαν.

EDIT: Επισης στη Θεσ/νικη χτες για καποιον λογο ειχε και Ved Buens Ende. Σιγουρα καποιοι που πηγαν εκει, θα ερχοντουσαν Riverside αν δεν ειχε VBE.

Αυτοι που ειναι εκατερωθεν μου κατεβηκανε απο Σκοπια :stuck_out_tongue:.

1 Like

και εγω φαινομαι στην φωτο!οποιος με βρει κερδιζει ενα maltesers :rofl: :rofl: :rofl:

Τι περιμένατε για riverside? 1000 άτομα στο Principal?

Πιο πάνω αναφέρθηκε ότι Βαρκελωνη/Μαδρίτη δεν είχε πολύ κόσμο, που είναι και πόλεις 6 εκατομμυρίων.

Ολοι φαινομαστε πιστευω :stuck_out_tongue:

αρα βγαινεις εκτος για τον διαγωνισμο;ειναι συλλεκτικο :joy: :joy: :joy:

Η απλή αναλογική δεν έχει βάση σε τέτοιες συγκρίσεις. Δηλαδή αν ένα live στην Αθήνα έχει 1.000 άτομα πόσα πρέπει να έχει στο Λονδίνο. Κι αν έχει 1.000 άτομα στο Λονδίνο πόσα πρέπει να έχει στη Θεσσαλονίκη. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Είναι θέμα κρίσιμης μάζας κόσμου και δη συναυλιακά ενεργού. Για κάποιο λόγο ξέρω κόσμο που ακούει πολλή μουσική και δεν πατάει σε live. Προτιμάει Σάββατο βράδυ να δει σειρά ή να πάει κάπου για μπύρα. Θα πάει σε λίγα live και συνήθως σε συγκεκριμένα ονόματα. Δεν είναι κανενός είδους μομφή ή γκρίνια. Ένα απλό συμπέρασμα είναι. Που μπορεί να είναι και λάθος.

2 Likes

Ώρες για απόψε ξέρει κανείς;

88397676_2491744564407483_141986662413500416_n

1 Like

Εξαιρετικά, για να πληρώσουμε και ταξί εφόσον θα χει κλείσει το μετρό.

1 Like

115’ επαιξαν χτες. Ναι, 130’ ελεγε το προγραμμα.

2 Likes

Στα αξιομνημόνευτα της χθεσινοβραδινής συναυλιάρας αξίζουν αναφοράς δύο πράγματα:

  1. Ο τύπος που στα πρώτα δεύτερα του “…” άρχιζε να βαράει παλαμάκι ρυθμικά, να χοροπηδάει σαν τρελός και να φωνάζει “ναι, αυτό είναι. Θα το παίξουν.” Ακάθεκτος, αμετάθετος και ασυγκράτητος σαν παιδί δικαιώνεται και τα παραπάνω χαρακτηριστικά του έφτασαν στο 100% της εκδήλωσής τους. Με κάθε σεβασμό, τον χάρηκα πολύ τον τυπά!

  2. Στο “…” πάει να γίνει μια σιγή πριν το έμπα του ρεφρέν, αν δεν απατώμαι, κι εκεί που ο ήχος μηδενίζεται, ακούγεται από πίσω μου φωνή στρωτή, σίγουρη, σταθερή και καθαρή να κατακλύζει το χώρο σα να ήταν προγραμματισμένο εξ αρχής απλά ν’ ακολουθήσει τον Duda σ’ εκείνα τα δεύτερα. Και υποθέτω, ότι όλοι ελάχιστα έως αρκετά ένιωσαν μια κάποια ανατριχίλα. Ωραίος και αυτός.

Όταν βλέπεις ένα μισοάδειο μαγαζάκι σε μια τέτοια μπάντα, κάνεις εικασίες για το πως θα βγει το live και τελικά όλα μέσα ανατρέπονται με μία τέτοια εμφάνιση αλληλο-εμπιστοσύνης, χαίρεσαι τα πάντα και τους πάντες.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟΛΗΠΤΗ!

5 Likes

φιλαρακι μου αυτος που περιγραφεις στο 1 χεχε!τους εχει μεγαλη αγαπη!

2 Likes