Riverside-Anno Domini High Definition

Exactly 44 minutes and 44 seconds will be the length of the upcoming, fourth Riverside album entitled ?Anno Domini High Definition?, the most energetic and rockin? record of the band. The material recorded in Studio X in Olsztyn will be released worldwide on June 19th, 2009 by InsideOut, and on June 15th, 2009 in Poland by Mystic Production. The booklet layout has again been designed by Travis Smith.

  1. Hyperactive
  2. Driven to Destruction
  3. Egoist Hedonist
  4. Left Out
  5. Hybrid Times

Some of them will be played at the forthcoming Riverside concert ? on April 26th in Studio club in Kraków.
More details concerning the new album can be found on a special website www.annodominihighdefinition.com
We are glad to inform that the new Riverside album “Anno Domini High Definition” will be released in two versions - the basic one and the extended one with a bonus DVD with a concert recorded in Paradiso club in Amsterdam in December 2008 during the Reality Dream Tour.

Bonus DVD:
Live in Amsterdam

  1. Volte-Face
  2. I Turned You Down
  3. Reality Dream III
  4. Beyond The Eyelids
  5. Conceiving You
  6. Ultimate Trip (excerpt)
  7. Panic Room

ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ.
Απλά και όμορφα οι Riverside είναι ίσως η πιο αγαπημένη μπάντα που άκουσα την τελευταία 5ετία και δεν είναι λίγες.

Με αποκορύφωμα την τελειότητα που ακούει στο Second Life Syndrome να στοιχειώνει στιγμές και το Rapid Eye Movement να είναι ελάχιστα λιγότερο τέλειο, το μόνο που έχουν να ξεπεράσουν είναι τα δικά τους standards και τίποτε άλλο.

Το dvd που περιμέναμε ποτέ δεν ήρθε ως εκ τούτου και το dvd μπορεί αν χαρακτηριστεί ως ό,τι πρέπει.

συνεχίζω για το album…

In a society which continues to develop at breathtaking speed, racing through world history in seven-league boots, mercilessly trampling down anything unable to keep pace with this ruthless goose step, Riverside have composed an album which is a perfect reflection of our times. An offering full of symbolism – starting with the fact that the title of their fourth release consists of four words and that the album is precisely 44:44 minutes long – and an intelligent stocktaking of reality. Anno Domini High Definition is no concept album in the classic sense, although it features a central theme and a haunting message. “It’s a story about people who angrily state that such-and-such a device is no longer fashionable, before they`ve even learnt how to use it properly themselves. Even worse – it’s no longer usable, because there’s something better on the market now”, Mariusz Duda, vocalist, bassist, guitarist and lyricist of the four-piece explains. “For me, those are the thoughts of people who wake up every morning worrying that perhaps today their ‘sell-by date’ may expire.”

Στο τελευταιο τους εγκλωβιστηκαν λίγο στον ηχο τους…(οχι πως ηταν κακο album)…αλλα απο μπαντα που εχει κυκλοφορησει ενα out of myself περιμενεις το κατι παραπανω…μακαρι στο καινουριο να επανελθουν…

κυκλοφορει αναμεσα μας(στους ρωσους)

το ακουσε κανεις???

εγω:D πολυ θετικη η πρωτη εντυπωση…πρεπει να το ακουσω και αλλο για συμπερασμα ομως

Με λίγες ακροάσεις ακούγεται ΥΠΕΡΟΧΟ.
Μάλλον ανώτερο του Rapid Eye Movement απ’ότι φαίνεται και κάποιες Theater-ίλες είναι όπως πρέπει.
Ε, τι να λέμε τώρα. Μπαντάρα από τις λίγες.

και γω μια πρωτη ακροαση του κανα

μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις

αραγε πως θα ακουγωνταν στα χερια ενος “γνωστου” παραγωγου??

τα φωνητικα του αν και “προβληματικης” προφορας τους προσδιδουν συναισθημα και χαρακτηρα

εκεινο το χωσιμο προς το τελος του δισκου κρατησε το λιγο παραπανω!!!τι μας γλυκαινεις και το κοβεις???

Δεν έχω ασχοληθεί με το είδος αλλά πολύ pain of salvation μου θύμισαν σε αρκετά σημεία.

στα πρωτα ακουσματα μαλλον καλυτερο απο το προηγουμενο, δε ξεφευγουν βεβαια κατα πολυ απο τον ηχο τους, αν και η στροφη των πληκτρων σε πιο ηλεκτρονικες φορμες αλλαζει λιγο τα δεδομενα. Ικανοποιημενος για αρχη.

καλά δεν έχετε δώσει την απαραίτητη προσοχή στο REM μάλλον. είναι εκπληκτικός δίσκος που απλά δεν είναι στο επίπεδο του Second Life Syndrome που είναι δίσκος βιώμα και παίζει με τους 3 δίσκους των POS να είναι ο prog δίσκός της δεκαετίας.

κάθε ακρόαση και καλύτερα πάει στο Anno Domini.

Οπως ειχα ξαναγραψει και παλιοτερα σχετικα με το REM, η εκδοση με τα 2 cd μπορει να ειδωθει σαν ολοκληρωμενο εργο, η κανονικη εκδοση ειναι καπως ελλειπης. Ειδικα το 2ο cd του REM ειναι αποκαλυψη, αλλα δυστυχως δεν ανηκει στη κανονικη κυκλοφορια.

Δε ξέρω αν ξεπερνάει τους προηγούμενους τους, δε μπορώ να το πω με ένα άκουσμα. Ωστόσο μιλάμε για φοβερό δίσκο… Και μόνο το Egoist Hedonism να είχε θα αρκούσε για να καταλάβει κανείς για τι μπάντα μιλάμε.

Νομιζω οτι το συγκεκριμενο album ξεφευγει αρκετα απο το concept του Reality Dream(που ηταν και το θεμα των πρωτων 3 album) και αυτο ειναι καλο.Μου φαινονται ανανεωμενοι και πολυ δημιουργικοι οι Riverside στο ADHD.Δεν μπορω ακομα να το καταταξω σε σχεση με τα προηγουμενα(μετα τις 50 πρωτες ακροασεις ισως…:p) αλλα το album ΛΕΕΙ!!!:metal:

αργά, βασανιστικά και όμορφα έχει αρχίσει να μπαίνει στη φετινή 5άδα μέχρι τώρα.
οι Riverside είναι λατρεία, είναι συναίσθημα με μουσική.
καλοδεχούμενα τα νέα στοιχεία, όντως το concept έχει αλλάξει, αλλά η ποιότητα παραμένει.
η δεκαετία κλείνει και τους βρίσκει στα δικά μου μάτια σαν μια από τις 3-4 καλύτερε μπάντες όσον αφορά τη δισκογραφία.

έχω κολλήσει με το δίσκο…σταθερά κορυφαία αξία οι Riverside πλέον…δεν περιμένεις κάτι αλλο παρα το καλύτερο.

ο δίσκος γενικά είναι αρκετά εξωστρεφής και δυναμικός, πολύ ενεργητικός κάτι που δεν μας είχαν συνηθίσει ιδιαίτερα και όμως τα καταφερνουν περίφημα…ειδικά τα τρία τελευταία κομμάτια είναι απίστευτα και σε καινοτομίες και έμπνευση. Το Ηybrid Times κλείνει ηδονικά το δίσκο.

Οι Theater-ίλες επίσης είναι πολύ πιο εμφανείς και ενσωματώνονται πανεμορφα στη μουσική των Riverside. Ότι και να παρουν το κανουν δικό τους…στα τέτοια τους να γραψουν τις πωλήσεις…είναι μεγαλο συγκρότημα.

Πω πω ντροπής πράγματα ποστάρω μετά απο δικό μου τελευταίο post της 3ης Ιουνίου!!!

Ρε σεις!! Εγκληματική αδιαφορία βλέπω για ένα συχρονο διαμάντι!!!

Ολοι οι δίσκοι τους είναι ένας και ένας, αυτο το καινούργιο είναι ότι συναρπαστικότερο έχουν κάνει!!!

Μιλάμε για απίστευτη εμπνευση και με μια εξαιρετική παραγωγή!! Δυναμικότατο, με πανέξυπνο κονσεπτ, και το κυριότερο, τίποτα στην εκπληκτική μουσική τους δεν φαίνεται αναμάσημα!!

Tracklist:

  1. Hyperactive
  2. Driven To Destruction
  3. Egoist Hedonist
  4. Left Out
  5. Hybrid Times

Bonus DVD (Live in
Amsterdam 2008):

  1. Volte - Face
  2. I Turned You Down
  3. Reality Dream III
  4. Beyond The Eyelids
  5. Conceiving You
  6. Ultimate Trip
  7. 02 Panic Room

To έχω ακούσει 2 φορές μόνο προσεκτικα…Φυσικά δεν μπορω να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη και μπορεί όσα υποστηριξω να τα αναθεωρησω στο μέλλον…Σαν εντύπωση νιώθω να μην βρίσκω ακόμα όλα όσα αγάπησα κυρίως στο Out of myself & Second life syndrome…που είναι όσα με κάνανε να ανατριχιάζω στο loose heart…οι απίστευτες κιθαριστικές μελωδίες του same river & second life syndrome…που είναι η ατμόσφαιρα??αυτό το μοναδικό που ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ οι Riverside…??αυτά που ακούω στον καινουριο δίσκο σαν να τα εχω ξανακουσει…Πρώτη εντύπωση, ίσως και μακάρι να αλλάξω άποψη…

Τις έχουν τις μελωδίες στο τσεπάκι τους αυτοί! Και τα crossover μεταξύ ήχων και συγκροτημάτων…και παραμένουν έντονα φορτισμένοι και αυθεντικά ψυχεδελικοί. Το μόνο που μου τη σπάει είναι πως ακόμα πιάνω αμέσως τις “επιρροές” τους στα κομμάτια…και κάπου δεν ξέρω αν γουστάρω με riverside η΄με αυτό που μου θυμίζει… π.χ. Hybrid times στο 6:00 πολύ opeth - grand conjuration, πέρασμα tool στη συνέχεια, το σολάκι θυμίζει theater - pain of salvation και τα φωνητικά παραμένουν σε φάσεις αρκετά anathema-τισμένα. Παρόλ’αυτά γουστάρω και ειδικά αυτή τη συνεχή κίνηση που υπάρχει στη μουσική τους.

Yποψιαζομαι μαλακια κε μερους μεταλ χαμερ…Ενταξει ο δισκος σιγουρα θα ναι καλος αλλα το χαμερ τωρα αφουγκραστηκε τον κοσμο και αφου μεχρι τωρα τρωγαν 7αρακια και χαρακτηριζονταν σαν υποκαταστατο τωρα μας λεει παλι τα ιδια και μας το βγαζει αλμπουμ του μηνα…